Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Gangy kradou v obchodech mražené ryby, v kapsách mizí i makety epilátorů

  • 46
Nepřehledné davy lidí v obchodních centrech nahrávají tradičně zlodějům. V prosinci se krade až o třicet procent víc než v jiných měsících, tvrdí bezpečnostní agentura Securitas, která zajišťuje ostrahu pro desítky nákupních středisek. Nejvíce mizí v kapsách zlodějů vánoční pochutiny.

Nejčastěji kradeným zbožím jsou běžné potraviny: máslo, oříšky, rozinky, mouka a nejrůznější suroviny na pečení. Jsou nejspíš lákadlem nejen pro zloděje „zvenku“, ale i pro zaměstnance. Nezřídka totiž z jedné prodejny zmizí i stovky kusů. Více než polovinu krádeží mají na svědomí organizované gangy.

Krade se ale také exkluzivní sortiment a dokonce i ryby. „V poslední době narážíme na docela kuriózní fenomén – krádeže lososů, které si zloději strkají do batohů po kilogramech,“ popisuje nový trend zlodějů Jan Lakner z bezpečnostní agentury Securitas.

„Z valné většiny nekradou pro osobní potřebu,“ dodává. Políčeno totiž mají na chlazené a mražené potraviny. Že jde o krádeže na objednávku restaurací či drobných prodejců, vyplývá z výpovědí pachatelů, které ostraha po zadržení předává policii.

Jenom během prosince zadrží ostraha v zabezpečených obchodních centrech pachatele se zbožím za statisíce korun, celoroční odhad škod za celý trh se však pohybuje v řádech miliard.

Podle zprávy bezpečnostní agentury Mark2 Corporation (dříve ABL) z října se počet krádeží zvyšuje v závislosti na oživení ekonomiky a růstu maloobchodních tržeb. Nepatrně více než polovinou se na krádežích podílejí zákazníci, na zbytku zaměstnanci a dodavatelé. Převažují potraviny, oblečení, levnější elektronika, alkohol, kosmetika a nově také hračky.

Butiky sdílejí náklady na ostrahu

Terčem zlodějů je kromě potravin a alkoholu i elektronika. Řetězec Datart posílil profesionální ochranku svých prodejen, tvrdí nicméně, že se setkává s nárůstem krádeží drobných spotřebičů a zboží spíše až v povánočních slevách.

„Zajímavostí je, že nám zloději několikrát ukradli makety spotřebičů. Vypadají sice jako normální plně funkční zboží, ale ve skutečnosti jsou k ničemu,“ uvedla Iva Pavlousková z marketingu Datartu. Zloději si odnesli například maketu holicího strojku a epilátoru.

Podle agentury Securitas se mezi prodejci stále více začíná prosazovat nová metoda proti zlodějům, takzvaný skandinávský model, kdy se několik butiků domluví a podělí se o náklady na sdílenou ostrahu.

„Zatímco dříve jednočlenná ostraha vyšla obchody třeba na 35 tisíc měsíčně, nyní platí kolem pěti tisíc za služby v podobném rozsahu. Pěší patrola je schopna zasáhnout do devadesáti vteřin,“ upřesnil Lakner.

Zloděje často usvědčí záznamy bezpečnostní kamery. Tato žena se například vracela krást do stejné drogerie v Horních Počernicích hned několikrát:

25. září 2015