Kvůli předčasným důchodům pro horníky přijeli už v září do Prahy horníci z Karvinska. Šéf hornických odborů Jan Sábel se kvůli tomu i pohádal s ministrem Andrejem Babišem

Kvůli předčasným důchodům pro horníky přijeli už v září do Prahy horníci z Karvinska. Šéf hornických odborů Jan Sábel se kvůli tomu i pohádal s ministrem Andrejem Babišem | foto: ČTK

Předčasné důchody pro horníky prošly. Babiš na ně chtěl drobné od Bakaly

  • 217
Na předčasné důchody pro horníky přes výhrady ministra financí Andreje Babiše kývla vláda. Podpořili to ministři za sociální demokracii a KDU-ČSL, zatímco ANO se zdrželo. Spor tak ale nekončí, to, že horníci budou moci jít do penze o pět let dříve, musí ještě schválit parlament. A bez hlasů ANO či pomoci části opozice to ČSSD a lidovci neprosadí.

„Horníci si určitě předčasně důchody zaslouží, je otázka, kdo to zaplatí. Když pan Bakala vzal sto miliard OKD, mohl by přispět nějaké drobné,“ řekl Babiš při příchodu na vládu. Přeloženo z bonmotu do jasné řeči - na financování nákladů předčasných důchodů by se podle ministra financí neměl podílet jen stát, ale také firma, která je nyní zaměstnává. Jenže sociální demokraté a lidovci na to neslyšeli a spor kvůli zapojení Bakaly protahovat nechtěli.

„Jsem rád, že vláda rozhodla o rozšíření počtu horníků, kteří budou moci odejít o pět let dříve do důchodu. Práce horníků patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření, jsem přesvědčen, že si to horníci zaslouží,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Po jednání vlády uvedl, že věří, že ve Sněmovně získá návrh podporu napříč stranami - od vlády i opozice.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD přinesla na vládu návrh počítající s předčasnými důchody pro horníky opakovaně. V září se kvůli tomu osobně do Prahy vypravili horníci z Karvinska, ale nepochodili. Šéf hornických odborů Jan Sábel se jen pohádal s Babišem, ale horníci si nevydemonstrovali nic, vláda o jejich předčasných penzích nerozhodla. (více zde)

Podle novely zákona o důchodovém pojištění by dřívější penze byla pro horníky, kteří by za sebou měli mít 3 300 směn v dole, v případě uranových dolů 2 200 směn v uranovém dole. Nová pravidla, pokud je schválí také parlament, by měla platit od října příštího roku.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu Marksové by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech. Celkové výdaje na předčasné hornické důchody do roku 2055 spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun.

„Nezavádíme nic nového, není to žádná česká cesta. Už dnes část horníků má nárok na předčasný odchod. My jen rozšiřujeme jejich počet o ty, kteří nastoupí až do 30. září příštího roku,“ řekla ministryně Marksová.

„Ve všech evropských zemích, kde hornictví fungovalo, nebo funguje, takové systémy jsou. Bylo by určitě hezké, kdyby zaměstnavatelé tvořili fond, ze kterého by se ty předčasné důchody mohly spolufinancovat, ale my prostě v takové situaci nejsme,“ reagovala ministryně práce a sociálních věcí na námitky Babiše a dalších ministrů za ANO, kteří se všichni zdrželi hlasování.