Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Předčasné volby by Řecko mohly přivést k neřízenému bankrotu

  • 41
Řecký parlament má v noci na sobotu hlasovat o důvěře vládě socialistického premiéra Jorgose Papandrea. Pokud vláda hlasování neustojí, došlo by zřejmě na předčasné volby. Taková varianta by však zemi mohla přivést k neřízenému pádu, který by ohrozil i další zadlužené státy.

Pád vlády jako takový by podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka ještě nemusel znamenat problém, pokud by se podařilo rychle sestavit nový kabinet, pokračovat v práci na snižování deficitu a spolupracovat s EU, MMF a ECB. "Čerpání pomoci by v tomto případě mohlo pokračovat, za podmínky, že Řecko bude plnit své sliby," vysvětlil Marek.

Předčasné volby by ale mohly přinést vážné komplikace. Jejich výsledek by byl podle Marka velmi nejistý a ke slovu by se mohli dostat extremisté a populisté. "Ti by mohli dovést zemi k neřízenému bankrotu, který by mohl spustit řetězovou reakci napříč státy a bankami," vysvětlil Marek.

Čtěte: Referendum nebude, prohlásil řecký ministr

Ještě ve středu měla vládní strana PASOK ve třísetčlenném parlamentu většinu. Od té doby však údajně už tři socialistické poslankyně daly najevo, že kabinet při hlasování o důvěře nepodpoří. Výsledek dnešního hlasování se tak dá jen těžko předvídat.

"Na velkou idylu a vládu národní jednoty to zatím rozhodně nevypadá. Nikdo také neví, jaký další plán může mít premiér Papandreu v záloze. Naposledy slíbil odstoupit z premiérského křesla, pokud koaliční poslanci v hlasování vládu podrží," míní hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

O pád vlády usiluje nejsilnější opoziční strana Nová demokracie, jejíž předseda ve čtvrtek Papandrea vyzval k rezignaci. Strana požaduje vytvoření úřednické vlády, která by zemi co nejrychleji dovedla k předčasným volbám. Ty ale Papandreu, který zatím odstoupit odmítá, považuje za nejhorší možné řešení.

Řecký premiér se dostal pod tlak domácích i zahraničních politiků poté, co v úvodu týdne rozhodl, že uspořádá referendum o finanční pomoci od EU a MMF. Rozhodnutí kritizovala řecká opozice i někteří vládní poslanci. Řecký ministr financí Evangelos Venizelos ale v pátek oznámil, že referendum se nakonec konat nebude (více zde).