Předpovědi o německém ochlazení se potvrdily

  • 4
Tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo ve druhém čtvrtletí na nejslabší hodnotu od začátku roku 1997. Potvrdily se tak prognózy o problémech ekonomického tahouna Evropy. Zatímco ještě v prvním čtvrtletí stoupl výkon firem našich západních sousedů o 1,4 procenta, od dubna do června už to bylo jen 0,6 procenta. Země, které dosud s Německem čile obchodovaly, se tak musí připravit na citelný pokles německé poptávky.

V případě České republiky se tento problém už projevil. Ve středu zveřejněná čísla o zahraničním obchodě ukázala, že dříve výrazně aktivnější bilance vývozu dopravních prostředků do Německa najednou sklouzla do mínusu.

Zatímco Němci začali šetřit a nekupovali tolik automobilů a strojů z české produkce, investoři, kteří v současnosti aktivně budují své podniky v ČR, tyto výrobky mohutně dováželi.

Za německým oslabením stojí podle Spolkového statistického úřadu nižší investice a snížená spotřeba domácností. "Údaje potvrzují očekávání slabého druhého čtvrtletí v Německu. Očekávali jsme mírné zmenšení a Německo je jasně na hraně recese," prohlásil podle ČTK analytik společnosti Dresdner Kleinwort Rainer Guntermann.

Jedinou dobrou zprávou z Německa posledních dní tak zůstává středeční nečekané posílení indexu podnikatelské nálady, který sleduje mnichovský institut Ifo. Podle Guntermanna se ale tento výsledek do konce roku neprojeví.

Ekonomika cítí potíže u sousedů
Německo je největším obchodním partnerem Česka a směřuje tam asi 39 procent českého vývozu. Červnový vývoz do Německa klesl meziročně o více než tři procenta.

"Na německém trhu, který je pro nás největším odbytištěm, cítíme rostoucí tlaky.
Máme to stále těžší," potvrzuje i mluvčí jednoho z největších českých exportérů na německý trh, Milan Smutný z mladoboleslavské Škody Auto.

Česká republika je se svou malou a otevřenou ekonomikou silně závislá na vývozu, tvrdí odborníci. Ten donedávna strmě rostl, v červnu však došlo k poklesu dynamiky jeho růstu. Meziroční nárůst vývozu o 5,2 procenta byl totiž nejslabší za poslední dva roky.

"Máme silnou vazbu na Německo, kam míří 35 až 40 procent našeho exportu. V okamžiku, kdy růst v celé západní Evropě a zvláště jejím tahounovi Německu zpomaluje, je logické, že se to promítne jako u každé ekonomiky i do jejich vnějších ekonomických vztahů," potvrzuje pokles zájmu o český export na německém trhu ředitel hospodářské sekce ministerstva průmyslu a obchodu Vlastimil Gejdoš.

"Zpomalení tempa růstu ekonomiky v Německu má samozřejmě krátkodobě vliv na český export. Na druhou stranu současná situace rozhodně není pro české firmy nijak tragická. V Německu se ze všech stran ozývá, že příští rok bude ekonomika opět růst dostatečným tempem," domnívá se generální ředitel CzechTrade Martin Tlapa.

"Existují určité časové posuny - pokles americké ekonomiky se dostal do Evropy s určitým zpožděním. Stejně tak se s určitým zpožděním dostává zpomalení jejich ekonomiky z Německa k nám . Jde o první signály a myslím si, že budou ještě nějakou dobu pokračovat. Otázkou je, zda se bude situace dále zhoršovat, nebo se pokles vývozu a průmyslové produkce zastaví díky oživení v Evropě," míní Gejdoš.

Včera zveřejnil Eurostat čísla o vývoji průmyslové produkce, která naznačují, že by se možná brzy mohl stav ekonomik v Evropské unii a potažmo té německé brzy začít zlepšovat. Po čtyřech měsících poklesu totiž v Německu vzrostla meziměsíčně o 0,4 procenta.

"Podle jednoho dobrého čísla po řadě špatných je těžké a předčasné usuzovat, zda jde o začátek trendu. Ale pokud by tomu tak bylo, pak je otázkou krátkého času, kdy by to mělo pozitivní dopad na náš vývoz a průmyslovou výrobu. Nemuseli bychom ani čekat delší dobu, řádově několik měsíců," říká analytik Commerzbank Securities Radomír Jáč.

Klesající vývoz ovlivňuje negativně také český obchodní deficit. Ten sice zatím klesá, ale jen díky levnému dolaru. Pokud by například ropa dovážená za dolary opět zdražila, mohlo by se to projevit růstem deficitu. Jeho výše letos měla podle současných odhadů agentury CzechTrade dosáhnout zhruba loňské úrovně 120 až 130 miliard korun.

,