Aeroholdingu nejvíc vydělává pražské letiště.

Aeroholdingu nejvíc vydělává pražské letiště. | foto: Michal Šula, MAFRA

Aeroholding si nechal přepočítat záchranu ČSA. Prodělal tak půl miliardy

  • 6
Český aeroholding nakupoval v minulosti majetek od Českých aeroliniích příliš draze. Ukazují to nové znalecké posudky, které si aeroholding nechal udělat a kvůli kterým se firma loni účetně propadla do půlmiliardové ztráty.

Státní firma loni prodělala 525 milionů korun přesto, že ukazatel EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úroky) stoupl o 323 milionů korun na 3,453 miliardy korun. Za ztrátu totiž loni nemohla ekonomika provozu, ale přeceneění majetku.

Podle předsedy představenstva Václava Řehoře šlo o účetní zreálnění hodnot některých nemovitostí a finančních investic, které firma získala v minulých letech za bývalého vedení při záchraně Českých aerolinií.

Jen u nemovitostí firma snížila jejich hodnotu o 632 milionů korun. Jde o rozdíl mezi pořizovací cenou a tou podle aktuálního posudku. „Nejde o letištní terminály, ale budovy v areálu Jih,“ řekla místopředsedkyně představenstva Zuzana Tairová. Podle ní jsou budovy nevyužité.

Ještě větší přecenění udělal aeroholding u svých finančních investic, tedy v bývalých dceřiných společnostech ČSA. Například hodnota Czech Airlines Technics v účetnictví klesla z miliardy na polovinu. Samotná údržba letadel loni prodělala osm milionů korun.

Celkem Český aeroholding přecenil své finanční investice v hodnotě 1,6 miliardy korun. Jde například i o podíly v ČSA nebo firmě B. Aircraft. Očištěním prošla i dceřiná firma Czech Airlines Handling na odbavení letadel a cestujících: firma prodělala 159 milionů korun jednorázovým přeceněním goodwill.

Nevýhodnost a předraženost obchodů bývalého vedení Miroslava Dvořáka už dříve ukázaly jiné transakce. Aeholding například za více než půl miliardy koupil charterovou divizi Holidays Czech Airlines, která rok poté skončila.

Šetřit se má i na smlouvách

Pro aeroholding je klíčové především hospodaření Letiště Praha, to loni vydělalo 1,149 miliardy korun. Firmě rostly vybrané poplatky od cestujících o 6,6 %. „Chceme začít více vydělávat i z pronájmu obchodů,“ říká Řehoř. Naráží ale na fakt, že firma Aelia má na Letišti pronajato 82 procent všech obchodních ploch.

Podle Řehoře bude aeroholding letos dál šetřit. Nepůjde jen o snížení platů a redukcí počtu manažerů, ale i přesoutěžení smluv. „Z dvou tisíc smluv jsme našli potenciál u téměř čtvrtiny k přesoutěžení,“ dodal Řehoř.

Aeroholding dostal letos i lepší rating od Moody´s – namísto stupně A3 s negativním výhledem má nyní A3 se stabilním výhledem. Firma navrhuje ministerstvu financí vyplácet každoročně dividendu ve výši kolem dvaceti procent zisku. „Rádi bychom, aby ty peníze šly na podporu cestovního ruchu,“ dodal Řehoř.