Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014.

Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda: Na Vitáskovou se služební zákon nevztahuje, ve funkci zůstane

  • 0
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková zůstane ve funkci i po 1. březnu. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády, která vzala na vědomí stanovisko Legislativní rady vlády ohledně právního postavení předsedy a místopředsedy ERÚ. O postoji vlády informoval úřad vlády.

Legislativní rada se minulý týden shodla, že na Vitáskovou se nevztahuje služební zákon. Posoudit rozdílné postoje ministerstev uložila legislativní radě vláda.

Šéfka ERÚ Vitásková nemusí v březnu skončit ve funkci, míní Dienstbier

Ministerstvo vnitra tvrdilo, že Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a minulé pondělí byla nepravomocně odsouzena.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oponovalo, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku. Rada i vláda nakonec daly za pravdu MPO.

Úřad vlády uvedl, že ministři v pondělí uložili ministerstvu vnitra předložit vládě návrh změny systemizace služebních a pracovních míst, z nichž budou předseda i místopředsedové ERÚ vypuštěni.

Vitásková je vinna, kvůli elektrárnám má jít do vězení na osm a půl roku

Vitásková byla minulé pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun.

Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.

Vitásková rozpustila tým k tarifům

Vitásková v pondělí s okamžitou platností ukončila činnost expertního týmu, který připravoval změny tarifního systému plateb za elektřinu. K ukončení přistoupila poté, co se jeho členové shodli na nutnosti tarify upravit a jako základ pro další výpočty schválili nový matematicko-technický model.

Vedoucím týmu byl bývalý první místopředseda ERÚ Jan Nehoda, který návrh nové tarifní struktury předkládal ke schválení a který byl odvolán letos v lednu z funkce. Členy byli mimo jiné náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská a zástupci distribučních i výrobních firem.

Změny tarifního systému se týkají takzvaných regulovaných cen. ERÚ je stanovuje každoročně. Zahrnují například platby za přenos a distribuci elektřiny. Vitásková už dříve řekla, že nové tarify, které by měly začít platit od příštího roku, by mohly vydržet deset až 15 let. Vitásková zároveň upozornila, že bude pravděpodobně nutné upravit aktualizovanou státní energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě, které již schválila vláda.

Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné premiér Sobotka. Podle jeho vyjádření by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro víc než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. Návrh je podle něj třeba přepracovat a se změnou není třeba spěchat, měla by jí předcházet rozsáhlá debata.