(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

OKD na sebe podala návrh na insolvenci, dluží nejméně sedmnáct miliard

  • 308
Těžební firma OKD podala v úterý ke Krajskému soudu v Ostravě na sebe návrh na insolvenci. Rozhodlo o tom její představenstvo. Firma nemá dost peněz, aby mohla splácet své závazky. Do existenčních problémů se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a vysokým nákladům na těžbu.

OKD v insolvenčním návrhu uvedla, že dluží nejméně 17 miliard korun. Firma má 650 věřitelů, největšími jsou zejména zahraniční banky Deutsche Bank a City Bank, které vystupují jako správci dluhopisů za více než deset miliard korun. Další významní věřitelé jsou třeba mateřské NWR Holdings a New World Resources, ale také Česká spořitelna či belgická banka KBC.

Vlastníci dolů požadují, aby soud jako cestu z kritických finančních potíží zvolil reorganizaci, čili ten způsob úpadku, kdy firmu dál ovládají dosavadní majitelé a uchovávají si alespoň částečnou kontrolu nad tím, co se s ní bude dít dál.

O tom, jestli vedení firmy dostane šanci změny ve firmě skutečně realizovat, ale rozhodne až soud a její věřitelé. Je pravděpodobné, že do reorganizace podniku bude zapojen také stát. Premiér Bohuslav Sobotka v reakci na insolvenční návrh uvedl, že o situaci v OKD bude ve středu ráno jednat předsednictvo vlády.

03.května 2016 v 15:10, příspěvek archivován: 03.května 2016 v 15:43

Vzhledem k aktuálnímu vývoji v OKD jsem na zítřejší ráno svolal rozšířené předsednictvo vlády.Na prvním místě je pro nás pomoc zaměstnancům.

Vedení OKD v insolvenčním návrhu podmiňuje reorganizaci firmy několika základními opatřeními. V první řadě chce do začátku příštího roku uzavřit ztrátový Důl Paskov. Do konce roku 2018 počítá s ukončením těžby v oblasti Lazy, s útlumem v oblasti Darkov a omezením v lokalitě ČSM Sever.

Reorganizační plán bez větších podrobností počítá s veřejnou podporou při uzavírání ztrátových dolů, finanční pomocí významných obchodních partnerů, prodejem části majetku nebo vstupem investora. Podrobnější plán ale firma bude teprve předkládat.

„Představenstvo společnosti OKD rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Akcie NWR se na pražské burze propadly

Akcie těžařské společnosti NWR na pražské burze ztrácejí více než 41 procent a obchodují se za 0,07 korun. Reagují tak na vývoj v těžební společnosti OKD, která v úterý na sebe podala insolvenční návrh. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Zdroj: ČTK

Vedení firma má ze zákona povinnost podat na sebe insolvenční návrh, pokud firma není schopna splácet své finanční závazky. A to se podle zástupců OKD stalo. „Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům,“ uvedl Ekmark.

Rozhodnutí představenstva označil za velmi těžké, považuje jej ale za „správnou volbou pro budoucnost OKD, a.s. a hlavně jejich zaměstnanců a regionu“. Těžební firma podle něj osloví českou vládu, aby s ní znovu jednala o restrukturalizaci společnosti. OKD má podle dřívějších vyjádření hotovost jen do poloviny května.

Hlavní akcionáři mateřské NWR, investiční fondy sdružené v Ad Hoc Group, podle svých slov rozhodnutí managementu respektují.

ANALÝZA: Insolvence OKD těžbu nezastaví, masivní propouštění ale přijde

„Rozhodnutí je plně v rukou představenstva OKD. Investoři nemohou OKD udílet rady ani pokyny. Je nám líto, že situace zašla tak daleko, když jsou investoři ochotni se s vládou dohodnout a navíc předložili řadu návrhů k záchraně OKD,“ říká tiskový mluvčí investorů Roman Pařík. Podle jeho slov jsou investoři nadále ochotní se s vládou kdykoli sejít a pokusit se nalézt řešení, které je z právního hlediska možné i po podání insolvenčního návrhu.

Pokud soud reorganizaci odmítne, přichází na řadu druhý způsob úpadku firmy, tedy konkurz. V něm vedení předlužené firmy ztrácí jakýkoliv vliv, akcie se stávají fakticky bezcenné a dění ve firmě převezme soudem jmenovaný insolevnční správce a věřitelský výbor. Po konkurzu volají někteří politici, včetně ministra financí Andreje Babiše.

Premiér v tiskovém prohlášení uvedl, že vláda je připravena zaměstnancům OKD pomoci. Ve středu bude Sněmovna ve třetím čtení schvalovat zákon o předčasných odchodech do důchodu pro horníky. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek připravil návrh speciálního sociálního programu, který má pomoci propouštěným zaměstnancům.

„Za nejlepší řešení a důležitou podmínku pro udržení sociálního smíru v regionu by vláda pokládala další pokračování těžby v co největší části OKD, tak aby byla co nejvíce udržena zaměstnanost. V tomto ohledu je připravena jednat a posuzovat další varianty možného postupu,“ uvedl Sobotka.

Arca Capital podává na zástupce OKD trestní oznámení

Arca Capital miliardáře Pavola Krúpy v úterý podala trestní oznámení na zástupce OKD, NWR (mateřská firma OKD) a Ad Hoc Group (většinový akcionář NWR) pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání české vlády. Krúpa se dříve zajímal o nákup OKD, skupina Ad Hoc Group ale prodej odmítla (více čtěte zde). ČTK to sdělila mluvčí společnosti Barbora Hanáková.

„Skupina AHG a vedení společností NWR a OKD zneužívají značné celospolečenské citlivosti situace a tíživého hospodářského stavu společnosti OKD, který ale svým předchozím jednáním samy způsobily zneužíváním svého postavení k vytunelování společnosti OKD skrze podezřelé refinancování úvěrů a vyplácením zcela nadměrných dividend,“ uvedla Arca, která je minoritním vlastníkem NWR.

Kvůli situaci v OKD v úterý odmítlo téměř padesát horníků několik hodin vyfárat z Dolu Darkov. Havíři chtěli od vedení zjistit, co se bude s firmou dál dít (více čtěte zde).

Investoři v dubnu vládě nabídli OKD k prodeji za zhruba 3,2 miliardy korun. Nabídku odmítli premiér Sobotka, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek i ministr financí Babiš. Nabízené podmínky jsou podle nich pro stát nevýhodné.

Černouhelná společnost OKD zaměstnává ve třech důlních závodech 9 800 vlastních zaměstnanců a další necelé tři tisíce pracovníků z dodavatelských firem. Loňská produkce OKD dosáhla 8 milionů tun. Společnost těží energetické uhlí, vhodné především jako palivo, a koksovatelné uhlí, které se využívá v ocelářském a chemickém průmyslu.

,