Bývalý generální ředitel H-Systemu, obžalovaný Jaroslav Eliáš, dostal 9 let.

Bývalý generální ředitel H-Systemu, obžalovaný Jaroslav Eliáš, dostal 9 let. | foto: ČTK

Představitelé H-Systemu dostali dvakrát devět a osm let vězení

  • 5
Za účast na rozsáhlém podvodu v kauze vytunelované společnosti H-System mají jít bývalí vrcholní představitelé společnosti Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš na devět let do vězení, Ladislav Tůma dostal trest o rok kratší.

Verdikt ve čtvrtek vynesl pražský městský soud. V kauze H-System přišlo podle soudů nejméně 1 095 lidí o minimálně 980 milionů korun.

Tři muži, kteří v minulosti působili jako předsedové či členové představenstva H-Systemu, si mají své tresty podle dnešního rozsudku odpykat ve věznici s ostrahou. Soud jim také uložil, aby společně s Petrem Smetkou, který již dříve dostal pravomocně 12 let vězení, části klientů zaplatili škodu, zbytek odkázal na občanskoprávní řízení.

Verdikt je nepravomocný, Vítek s Eliášem se proti němu na místě odvolali. Tůmův obhájce si nechal lhůtu na podání odvolání, státní zástupce Boris Havel se práva na odvolání vzdal. S rozsudkem byla spokojená i zmocněnkyně části poškozených klientů H-Systemu Hana Marvanová.

Po založení H-Systemu v roce 1993 firma uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze klientů na společnosti, které založil v 90. letech.

Za vším je Smetka, řekl soud

Pražský městský soud každému z trojice mužů už v roce 2004 vyměřil za účast na miliardovém podvodu spojeném s projektem levného bydlení 9,5 roku vězení, odvolací senát však v jejich případě rozsudek zrušil, a tak se jejich skutky musel pražský městský soud zabývat znovu. Za strůjce celého podvodu označil odvolací soud Smetku.

"Nejen obžalovaný Smetka, ale i ostatní obžalovaní měli podíl na trestné činnosti," řekl předseda trestního senátu Kamil Kydalka s tím, že kvůli rozsáhlému podvodu měli být stíháni i další lidé. Peníze okradených klientů H-Systemu byly podle prvoinstančního soudu různými záminkami vylákány do různých firem kolem Smetky na financování nejrůznějších projektů. "Ani jeden nebyl dotažen do konce," uvedl Kydalka.

"Byli jste to vy, pánové. Pan Smetka vám dával pokyny a vy jste to dělali. Vy jste měli práva k účtům, vy jste nakládali s penězi," pokračoval soudce důrazným hlasem směrem k obžalovaným. "Vy jste zbytečně vyházeli více než 700 milionů korun za úplně jiné věci, než byla výstavba domů," řekl.

Trojice mužů podle něho nejprve tvrdila, že peníze klientů H-Systemu byly použity na nákup pozemků, to bylo podle Kydalky ale vyvráceno. "Pak jste vymysleli další fintu, že jste nic nevěděli," uvedl předseda senátu. Ani to jim ale soud neuvěřil. "Chodili jste na valné hromady. Můžete se klidně podívat do obchodního rejstříku nebo do spisu," řekl Kydalka a ukázal směrem k desítkám šanonů rozsáhlého trestního spisu.

Ve stavebnictví si neškrtnou deset let

Soud trojici mužů uložil i desetiletý zákaz podnikání ve stavebnictví a zastávání funkcí ve statutárních orgánech firem. "Je v zájmu celé společnosti, tohoto státu, vám to zakázat," uvedl Kydalka. Není podle něho v zájmu společnosti, aby se jakýmkoli způsobem "ochomýtali" kolem stavebnictví.

Kydalka v plném rozsahu odkázal na svůj verdikt z roku 2004. Z pokynů odvolacího senátu mu prý nebylo jasné, jaké důkazy má doplnit, oproti prvnímu kolu procesu se totiž podle něho vůbec nic nezměnilo.

Tůma, Vítek a Eliáš byli v prvním kole procesu souzeni spolu se Smetkou a dalšími dvěma muži. Pražský městský soud v únoru 2004 vedle čtveřice mužů potrestal i Ivana Krále a Pavla Středu, kterým uložil podmíněné tresty.

Pražský vrchní soud poté v červnu 2006 verdikt potvrdil s výjimkou Tůmy, Vítka a Eliáše, jejichž skutky vrátil k novému projednání.