Lidé využívají půjčky před vánocemi také na spojení většího počtu úvěrů do jednoho.

Lidé využívají půjčky před vánocemi také na spojení většího počtu úvěrů do jednoho. | foto: Profimedia.cz

Lidé se o Vánocích zadluží více než loni. Kvůli dárkům i nábytku

  • 68
Finanční ústavy letos zaznamenaly před vánocemi zvýšený zájem o půjčky. Uvedla to většina bank, které server iDNES.cz oslovil. Někde o deset procent, jinde až o třetinu. Důvody jsou různé, ne vždy ale musí jít jen o nákupy vánočních dárků.

Zástupci bank a některých úvěrových společností se vesměs shodují, že období před vánočními svátky pro ně představují žně. I když jedním dechem dodávají, že klienti ve svých žádostech neudávají, na co si přesně půjčují. Nemusí tak jít výhradně o nákup vánočních dárků.

„Vánoce často působí jako časový milník, do kterého chceme stihnout například zařídit nově obývák, koupelnu,“ říká například mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Její kolegyně Zuzana Bienvenu ze společnosti Home Credit dodává: „Nedá se říci, zda nákupy na splátky míří opravdu na vánoční dárky. Typický příklad je nákup lednice, která se rozbije v listopadu či prosinci a lidé koupí novou na splátky. Nákup by uskutečnili, i kdyby Vánoce nebyly.“

Vedle vyššího zájmu o půjčky se mírně se zvyšuje i částka, o kterou klienti žádají. Například Česká spořitelna, kde se nejčastější výše půjčky pohybuje kolem 120 tisíc korun, hlásí při srovnání s loňským říjnem a listopadem o deset procent. Nejčastěji jde podle mluvčí banky Veroniky Exnerové o půjčky na bydlení (tedy na vybavení domácnosti či rekonstrukci).

GE Money Bank zaznamenala meziročně nárůst zájmu o půjčky o 15 procent, Raiffeisenbank o 25 procent a mBank dokonce o 35 procent.

Někde to ale nespojují přímo s Vánocemi. „Zájem o naše spotřebitelské půjčky byl v posledních týdnech vyšší než obvykle, ale přisuzujeme to spíše nedávnému snižování našich sazeb,“ říká mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.

Lidé využívají půjčky před vánocemi také na spojení většího počtu úvěrů do jednoho. „Častěji klienti využívají také neúčelovou část půjčky na refinancování stávajících úvěrů, tedy na konsolidaci. Splácí tak jen jednu půjčku, a současně si pořídí, co zrovna potřebují,“ říká Pavla Hávová z ČSOB.