Ekonomický expert ODS Jan Skopeček

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček | foto: Michal Sváček, MAFRA

Překvapivý návrh z ODS: snížit DPH, když padne druhý penzijní pilíř

  • 233
S návrhem, že by se měly snížit sazby daně z přidané hodnoty, vyrukovala překvapivě opoziční ODS. Byli to přitom právě občanští demokraté, kteří spolu s TOP 09 v minulé vládní koalici prosadili zvýšení DPH na 15 a 21 procent. S nápadem to přehodnotit přišel nový hlavní ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Ten byl dříve poradcem bývalého prezidenta Václava Klause, jenž se zvyšováním DPH zásadně nesouhlasil. Ještě zajímavější ale je, že pokud Skopeček svou představu v ODS prosadí, popře tím sama strana to, o co v minulé vládě usilovala a kvůli čemu se bývalý premiér Petr Nečas dostal do konfliktu i s několika tehdejšími poslanci ODS v čele s Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou.

"Připomenu, že zvýšení DPH proběhlo kvůli důchodové reformě, aby kompenzovalo výpadek v průběžném systému při vzniku druhého pilíře. Pokud současná vláda druhý pilíř zruší či zakonzervuje, není důvod nechat DPH na její vyšší úrovni a budu v ODS prosazovat, abychom přišli s návrhem na snížení této daně," uvedl Skopeček.

Zrušení druhého penzijního pilíře, v jehož rámci lidé mohou část povinných sociálních odvodů přesměrovat do soukromých penzijních fondů, je přitom velmi pravděpodobné.

ČSSD to při vzniku vlády prosadila jako jednu ze základních programových priorit. I když před pár dny ministr financí, šéf hnutí ANO Andrej Babiš o zrušení druhého penzijního pilíře zapochyboval, premiér Bohuslav Sobotka kontroval, že nic takového nepřipadá v úvahu (více zde), a Babiš uznal, že koaliční smlouva se v tomto bez souhlasu partnerů měnit nemůže.

Jestliže expert ODS Skopeček nyní přichází s tím, že by bylo možné DPH, kterou jeho strana zvyšovala, opět snížit, do plánů koalice se tím trefuje, ale jen částečně. ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodly, že zavedou třetí, sníženou sazbu daně z přidané hodnoty - ale jen na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu. Lidovci původně trvali i na plenách, ale pro to nemá Česko vyjednanou výjimku u Evropské unie.

Skopeček vydal prohlášení, že doufá, že ministr financí Andrej Babiš jeho nápad snížit DPH zpět, podpoří. To je ve skutečnosti vysoce nepravděpodobné. Plošné snížení DPH by znamenalo velký výpadek příjmů státního rozpočtu.

Něco takového nesliboval voličům ani Sobotka, když byl ještě lídrem levicové opozice. Právě proto, že by státu chyběly peníze, od začátku mluvil o tom, že se daň z přidané hodnoty nesmí už zvyšovat a jestliže se sníží, tak selektivně. ČSSD přitom kladla důraz na nižší zdanění léků.