Přeměna fondu: většinou ztráta

Investiční a podílové fondy jsou jakýmsi symbolem kuponové privatizace. Výsledky a prospěch, který přinesly svým akcionářům a podílníkům, se však v jednotlivých případech velmi liší. Někdy se z nich vyvinul poměrně slušný fond s dobrými výnosy jindy se akcie investičního fondu změnily v téměř bezcenné papíry. Jak drobný investor z kuponové privatizace zjistí, do které kategorie patří ten jeho fond? Začít by měl tím, že si od Střediska cenných papírů nechá vystavit výpis z účtu. Podle údajů, které na výpisu najde, může dále postupovat.

Například, jestliže u akcií jeho fondu je uvedeno, že emise je zrušena, neznamená to žádný "tunel". Jde jen o to, že fond mohl přeměnit své zaknihované cenné papíry na listinné.

Potom by bylo dobré zjistit přímo na adrese investiční společnosti, která fond spravuje, případně na Komisi pro cenné papíry, kde a jak je možné vyzvednout si listinné cenné papíry Poměrně dobrou zprávou je, když původní fond zůstal i nadále fondem.

Horší může být, když se přeměnil na běžnou akciovou společnost. Nad ním Komise pro cenné papíry nemá často žádnou kontrolu a záleželo jen na většinových majitelích, co s ní udělali. V řadě případů jí úspěšně dovedli ke krachu.

Fondy se musí otevřít

Pro drobné akcionáře nebo podílníky fondů je výhodné, když k přeměně na běžné společnosti nedošlo. Investiční i podílové fondy totiž mají přísná pravidla investování a spadají pod dozor Komise pro cenné papíry.

Navíc všechny investiční a uzavřené podílové fondy z dob kuponové privatizace se musí nejpozději do příštího roku změnit na otevřené podílové fondy. Tato přeměna, která u mnoha "kuponových" fondů již proběhla, je pro drobné podílníky výhodná.

U otevřených podílových fondů může každý své podílové listy prodat zpět investiční společnosti, která fond spravuje. Ta přitom musí zaplatit takovou cenu, která odpovídá skutečné hodnotě majetku připadajícího na podílové listy.

Stačí zajít na místo, kde se s podílovými listy obchoduje, s výpisem ze Střediska cenných papírů. Poté musí člověk vyplnit žádost o zpětný odkup. V té uvede číslo konta, na které mu investiční společnost má zaslat peníze za podílové listy.

Celou částku je možné čekat většinou zhruba do jednoho až dvou týdnů. Majitel těchto cenných papírů musí počítat s tím, že při nákupu nebo zpětném prodeji podílových listů může zaplatit nějakou přirážku.

Ta se u jednotlivých fondů liší. Někdy není žádný poplatek, avšak zvláště u rizikovějších akciových fondů zájemce platí zhruba dvě až pět procent při nákupu nebo prodeji podílových listů.

U přeměněných fondů jsou možnosti užší

Horší je situace u transformovaných fondů - tedy u těch, které se přeměnily na akciové společnosti. Jejich investice nejsou nijak regulovány ani kontrolovány Komisí pro cenné papíry ani jinou institucí.

A jak s akciemi těchto společností naložit? Drobný akcionář má stejné možnosti jako v případě jiných akciových společností. Tedy: jestliže se s akciemi obchoduje na RM-Systému nebo na burze, může majitel akcií zkusit jejich prodej.

V případě, že se s akciemi na těchto trzích neobchoduje, má jejich majitel běžná akcionářská práva. Akcií se však těžko zbaví, protože zvláště s několika málo kousky asi zájemce o ně nenajde.