Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | foto: Michal Šula, MAFRA

Babiš má připravit konec superhrubé mzdy, ČSSD trvá na dodržení dohody

  • 136
Sociální demokracie trvá na zrušení superhrubé mzdy, kterou prosadila bývalá pravicová vláda, a to i přes výhrady ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. „Koaliční smlouva není trhací kalendář. Na ministerstvu financí nyní proběhnou jednání o parametrech jejího rušení,“ sdělil iDNES.cz předseda vlády Bohuslav Sobotka po koaličním jednání.

Konec zdanění superhrubé mzdy byl jedním ze stěžejních předvolebních slibů sociální demokracie. Koncept zdanění superhrubé mzdy v bývalé pravicové koalici prosadil nynější první místopředseda TOP 09, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

Nyní tak lidé odvádějí daň 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, do níž je zahrnuto i pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů, což prosadila také bývalá vláda Petra Nečase.

Rušení superhrubé mzdy by stálo až miliardu, tvrdí Babiš

Babiš má k plánu na zrušení superhrubé mzdy výhrady, i když koaliční strany na jejím ukončení dohodly už při sestavování vlády. „Přinese to obrovské administrativní náklady,“ říká ale teď ministr financí a v pondělí navrhl konec superhrubé mzdy odložit. V opačném případě odhadl náklady jejího rušení až na miliardu korun.

„My si nemyslíme, že bychom znovu měli obtěžovat firmy a zaměstnance, že to budeme zase měnit. Ten efekt ve finále není žádný,“ řekl Babiš. Nemyslí si, že by zrušení superhrubé mzdy mělo nějaký užitek. Ještě na březnovém volebním sněmu ANO však mluvil o tom, že na zrušení superhrubé mzdy pracuje (více zde).

„Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob. Tato sazba daně bude stanovena tak, aby byl rozpočtový dopad zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky neutrální,“ napsaly ČSSD, ANO a KDU-ČSL do své koaliční smlouvy.

Lidovci stejně jako ČSSD žádají naplnění koaliční smlouvy

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek prohlásil, že se nedomnívá, že by se zbořil svět, kdyby superhrubá mzda zůstala, ale klíčové i podle něj je, na čem se strany už dříve domluvily při sestavování vlády.

„Jsme pro to, aby se závazky naplňovaly. Na tom se dohodly všechny tři koaliční strany. Ten závazek jsme podepsali v rámci koaliční smlouvy,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Co je v koaliční smlouvě, není zákon. Musíme o tom debatovat. Pokud jsme tam napsali něco, co nic nepřinese, tak si myslím, že je to nesmysl,“ namítl Babiš. Je podle něj nesmysl dělat jenom politické gesto, že koalice něco zrušila, aniž by použila selský rozum.

„Dostatečně měníme věci teď kontrolním hlášením, evidencí tržeb. Už nechci zatěžovat víc živnostníky, podnikatele, firmy,“ prohlásil ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš. Sobotka ale trvá na tom, že závazek daný koaliční smlouvou musí být hnutím ANO dodržen.