Přerušení stávky kohoutky neuvolnilo

Venezuelská opozice po měsíci částečně ustoupila a odvolala generální stávku tam, kde je "potřeba vydělávat". Ropa se ale v zemi, která byla až do prosince jejím pátým největším vývozcem na světě, zatím dál těžit nebude.

"V některých sektorech začnou malé a střední podniky a obchody v příštím týdnu opět fungovat, protože nemají dostatečné prostředky, aby mohly zůstat zavřené. Musejí vydělávat peníze," oznámil jeden z vůdců stávky Américo Martín.

Zdůraznil ale, že zastavení generální stávky rozhodně nezahrnuje ropný průmysl. Spolu s hrozící válkou USA proti Iráku už přitom protest způsobil vzrůst cen ropy.

Jde o prezidenta
Cílem stávky je donutit prezidenta země Huga Cháveze k odchodu z úřadu. Opozice tvrdí, že je zatím úspěšná. Svou aktivitu chce dál soustředit na hnutí "občanské neposlušnosti" a zorganizování referenda o odchodu hlavy státu z funkce na 2. únor.

Martín vysvětluje, že stávka je pouze jednou z možných strategií. "Teď lze stejně tak změnit generální stávku v masivní hnutí občanské neposlušnosti a soustředit naše úsilí na referendum na 2. února," prohlašuje.

Podle Martína by se občanská neposlušnost promítla například v neplacení daní či odmítnutí svévolných zatčení lidí zapojených do opozičního hnutí. "Zvažují se i další možnosti," dodal.

Datum 2. února pro konání referenda o setrvání Huga Cháveze v úřadu nebo jeho odchodu bylo stanoveno loni v listopadu. Tehdy se opozici podařilo shromáždit 1,2 milionu podpisů potřebných k jeho uskutečnění.

Prezident se však ohání ústavou a odmítá jeho uskutečnění dříve než v srpnu, kdy dovrší polovinu mandátu. Výsledek případného dřívějšího referenda odmítá.

,