Plynaři se na plombách u přetočených plynoměrů setkávají i s falešnými značkami z podomácku vyrobených razidel. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Plynaři se na plombách u přetočených plynoměrů setkávají i s falešnými značkami z podomácku vyrobených razidel. | foto: Artur Janoušek, MF DNES | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Sever Čech zachvátila vlna přetáčení plynoměrů. Případ už řeší policie

  • 73
Policie se bude zabývat nelegálními odběry plynu, které se letos rozšířily především na Ústecku. Plynárenská společnost RWE kvůli tomu podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Podezřívá organizovanou skupinu. Plynoměry vykazují podobné známky manipulace a falešné úřední značky jsou si velmi podobné.

Technici společnosti odhalili v minulém roce trojnásobně více přetočených plynoměrů, než tomu bylo předloni. Nejkritičtější je přitom situace na Teplicku, kde v některých obcích došlo k manipulaci až u pětiny veškerých měřičů.

„V Ústeckém kraji jsme odhalili dvě třetiny z celkového počtu všech zjištěných neoprávněných odběrů. V absolutních číslech jich bylo čtyři a půl tisíce. Devět z deseti míst s nejvyšším počtem neoprávněných odběrů bylo v okrese Teplice. I proto máme podezření, že jde o organizovanou trestnou činnost a podáváme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ vysvětluje Miloslav Zaur, jednatel společnosti RWE GasNet, která provozuje plynárenskou distribuční síť ve všech krajích ČR s výjimkou Prahy a jižních Čech.

Přetáčejí i majitelé vil nebo restauratéři

Podvody přitom nemají na svědomí jen sociálně slabí, ale především majitelé rodinných domů, kteří nouzí netrpí. „Jsou to vily, penziony, restaurace,“ vyjmenoval Zaur, kde se nejvíc krade.

V Duchcově nebo Újezdečku na Teplicku zjistili plynaři loni při kontrolách 20 procent přetočených měřáků. Přesná čísla nemají, krádeží ale musí být stovky, protože kontrol byly tisíce. Letos ve statistikách stoupají Litvínov, Vejprty a Chomutov.

Obce s nejvíce přetočenými plynoměry
ObecPodíl přetočených plynoměrů
Duchcov20,2 %
Újezdeček20,2 %
Teplice18,5 %
Jeníkov17,9 %
Hostomice17,7 %
Osek17,3 %
Varnsdorf15,5 %
Bílina15,3 %
Proboštov15,1 %
Novosedlice14,9 %
Zdroj: RWE

„Jde o sériovou trestnou činnost a my na ní musíme reagovat, protože ztráty pak musí zaplatit poctiví zákazníci,“ dodává Zaur a vyzývá lidi, aby oznámili policii, pokud by jim někdo přetočení měřidla nabízel. Trestní oznámení totiž RWE podá už příští týden.

O působení organizované skupiny svědčí i fakt, že většina plynoměrů vykazuje podobné známky manipulace a falešné úřední značky jsou si velmi podobné.

Přetočit plynoměr není nic složitého

Přetočit měřidlo podle Zaura trvá tři až pět minut a stačí přeříznout pásku, jíž je počítadlo přelepené, a přeštípnout plombu. Ta se pak dá slepit, nebo si lze vyrobit vlastní razidlo.

Zloději většinou přetočí kolečko s tisícikubíkovou hodnotou. Nejčastěji jde o 1,5 až 2 tisíce kubíků, tedy několik desítek tisíc korun. Vymáhaná částka se odvíjí od toho, kolik domácnost platila před tím, od příkonu spotřebiče a doby jejich užívání.

RWE kvůli krádežím vyměňuje plynoměry

Když plynaři odhalí poškozené měřidlo, zabaví ho, zajistí proti manipulaci a pošlou soudnímu znalci. „Jen v jednom případě se stalo, že plynoměr byl poškozen kvůli pomstě. Žena chtěla zavařit manželovi,“ poznamenal Zaur.

RWE kvůli krádežím letos plošně vyměňuje na severu Čech plynoměry. V Duchcově navíc rozjíždí projekt, kdy lidem místo dosavadních měřidel instaluje ta, která lze odečítat dálkově. Kontrola je tudíž ještě vyšší.

Plošně se ale dálkově měřené plynoměry v Česku nejspíš neobjeví, protože zatímco tradiční plynoměr vyjde na 970 korun, ten s dálkovým odečtem stojí přes 3 000 korun a další náklady si vyžádají přijímače.

,