ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Strašák pro autobazary. Přetočené tachometry mohou vozy poslat do výslužby

  • 704
Až polovina aut v bazarech má podle odhadů stočený tachometr. Úmyslné snížení počtu najetých kilometrů může přitom bazar vyjít na desítky tisíc korun pokuty. Od příštího roku by auto s klamavým tachometrem mohlo přijít o technický průkaz.

193 500 kilometrů měl údajně najeto Volkswagen Passat, který v jednom autobazaru našli v nabídce kontroloři České obchodní inspekce. Když podrobili auto detailnějšímu zkoumání, zjistili, že poslední servisní úkon byl proveden za stavu 320 506 ujetých kilometrů. Přetočení o více než 127 tisíc kilometrů může nakonec bazaristu vyjít na desítky tisíc korun pokuty. Od příštího roku by takové auto mohlo přijít o technický průkaz.

Až polovina aut v bazarech má podle odhadů podobný problém. Vylhaný počet kilometrů potvrdil Nejvyšší správní soud minulý týden i v případu největšího prodejce ojetin v Česku AAA Auto (více čtěte zde). Česká obchodní inspekce řeší podvody s údaji o najetých kilometrech v desítkách správních řízení.

Neunikne ani auto

Stát se i proto chystá v připravované novele zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích podvodníkům znepříjemnit život. Novela počítá s tím, že pokud se při kontrole na STK zjistí, že vozidlo má najeto méně než při poslední kontrole, omezí mu technickou způsobilost pouze na třicet dnů.

„Provozovatel buď do třiceti dnů doloží protokol o tom, že na jeho vozidle byla provedena oprava, při níž se nebylo možné vyhnout změně počítadla ujeté vzdálenosti, nebo jeho vozidlo ztratí technickou způsobilost,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. I pro případ stočení tachometru u čerstvě dovezeného vozu bude platit, že se podle novely bude jednoznačně jednat o přestupek.

„Ten, kdo takto s vozidlem manipuluje, se bude vystavovat riziku sankcí,“ uvedl Neřold.

Pokud má někdo obavy, že v bazaru koupí přetočené auto a pak přijde o technickou způsobilost při STK, může být klidný. „Stav kilometrů se může kontrolovat při evidenční prohlídce, která je podmínkou pro registraci při změně vlastníka či provozovatele,“ dodal mluvčí.

Ťok: Nebudeme to tolerovat

Stočení počítadla kilometrů bude navíc nově patřit mezi přestupky se sankcí do půl milionu korun pro fyzické osoby, pro právnické ještě vyšší. Přestupkem má být i to, když firma provádějící opravu vozidla nevystaví protokol o opravě nebo výměně počítače ujeté vzdálenosti.

„Podvody se stáčením tachometrů se v praxi těžko dokazují a bohužel stále poškozují zákazníky i poctivé prodejce na českém trhu. Abychom tyto praktiky omezili, poprvé jasně říkáme, že stočení tachometru je přestupek a nebudeme tolerovat snížení kilometrů při STK,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Se zpřísněním souhlasí i sociální demokraté. „Přetáčení tachometru je velký šlendrián, který odnáší spousta řidičů. Takový návrh má moji podporu,“ říká dopravní expert ČSSD Jan Birke.

Česká obchodní inspekce (ČOI) se začala výrazněji věnovat autobazarům, které nabízejí auta s přetočeným počítadlem, už před časem. A výsledky nejsou pro kupující ojetin příliš povzbudivé.

AAA Auto lhalo o najetých kilometrech, potvrdil Nejvyšší správní soud

V roce 2015 ČOI nechala zpracovat posudky na 34 vozidel, u nichž vzniklo podezření, že informace neodpovídají skutečnosti. „Posouzením provedeným znalcem bylo ve třiadvaceti případech zjištěno, že informace týkající se nabízeného vozidla neodpovídají jeho skutečnému stavu,“ řekl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Inspekce se přitom zaměřuje hlavně na zjištění, zda prodejce poskytuje správné informace, které mohou ovlivnit rozhodování spotřebitele o koupi, tedy například stáří vozidla, počet ujetých kilometrů nebo počet předchozích majitelů.

Dvakrát to stačilo

To byl i příklad pokuty pro AAA Auto ve výši sto tisíc korun, kterou minulý týden potvrdil Nejvyšší správní soud. Firma v tomto případě chybovala dvakrát. Autobazar prodal ojetý Nissan Qashqai se stočeným tachometrem, zákazník však dotazem u výrobce zjistil, že vůz má najeto bezmála o 90 tisíc kilometrů více, než kolik inzeruje autobazar, a proto ho reklamoval. Největší hráč na trhu obratem nabídl znovu auto k prodeji a opět s údaji neodpovídajícími skutečnosti.

Soud přitom autobazaru nekladl za vinu skutečnost, že v AAA Auto nezjistili správný stav najetých kilometrů, ale to, že klamali spotřebitele. V obou případech totiž firma tvrdila, že skutečně najeté kilometry odpovídají stavu tachometru.

Autobazar se bránil tím, že před prvním nabízením a prodejem provedl kontrolu vozidla ve vlastní databázi a také v databázi Autotracer společnosti Cebia. Její zaměstnanci zároveň údajně vozidlo důkladně prohlédli a nezjistili žádné nesrovnalosti. Navíc AAA Auto tvrdí, že šlo o ojedinělý případ. Jenže od roku 2012 provedla Česká obchodní inspekce ve firmě 97 kontrol, přičemž ve 35 případech odhalila porušení zákona. Právní moci pro AAA Auto nabylo od té doby zatím 16 pokut v celkové výši 1,25 milionu korun.

Nejvyšší soud už před dvěma lety rozhodl, že každé stočení tachometru, kterým se změní cena vozidla více než o pět tisíc korun, je trestným činem podvodu. Jenže i když má podle odhadů každé druhé auto v nabídce tuzemských autobazarů stočený tachometr, trestů bylo zatím uděleno minimum.