Prezient Miloš Zeman na cestě po Libereckém kraji.

Prezient Miloš Zeman na cestě po Libereckém kraji. | foto: ČTK

Zeman: Snaha o slevu na dani pro pracující důchodce je daňový podvod

  • 223
Prezident Miloš Zeman označil snahu několika desítek tisíc pracujících důchodců udržet si o 25 tisíc korun ročně nižší daň za daňový podvod. Řekl to v debatě s libereckými zastupiteli při své pondělní návštěvě na tamní radnici. Sám takovou možnost, kterou zákon umožňuje, využívat nebude.

Jde o slevu na dani z příjmu, jejíž zrušení pro skupinu pracující penzisty v rámci úspor v rozpočtu schválila Nečasova vláda. Opatření mělo trvat od roku 2013 do roku 2015 a ušetřit se mělo 1,5 miliardy korun ročně.

Zákon říká, že pokud daňový poplatník k 1. lednu daného roku pobírá starobní důchod, nesmí si uplatnit slevu na dani na poplatníka ve výši 24 840 korun. Sedmnáct tisíc pracujících důchodců se proti upření slevy loni vzbouřilo a důchod si k 1. lednu přerušili - někdo na den, někdo na delší dobu. To by jim z litery zákona mělo zachování slevy zajistit. Bude ale záležet na přístupu finančních úřadů.

"Takové jednání považuji za daňový podvod a sám této možnosti využít nehodlám," uvedl Zeman při diskusi se zastupiteli Libereckého kraje. Prezident bere důchod 14 tisíc měsíčně, prezidentský plat včetně náhrad pak činí zhruba 360 tisíc korun měsíčně.

Prezident se ohledně slevy pro penzisty shoduje s Kalouskem

Zeman má stejný názor jako někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který úsporu zaváděl. Ten se nechal slyšet, že jde o spekulaci, která důchodcům neprojde. "Účelové obejití zákona s sebou nese rizika. Vyměřené penále nebude prominuto," uvedl začátkem roku 2013 (více zde).

Daňový poradce Michal Hron

Dotaz, co soudí o zrušení slevy pro pracující důchodce, vznesl v debatě se Zemanem pracující důchodce a daňový poradce Michal Hron, liberecký lídr Starostů do komunálních voleb. "Očekával bych od něj jako od bývalého sociálního demokrata, že mu újma důchodců formou slevy na dani bude vadit," diví se Hron. 

On sám si důchod na den přerušil a loni v září podal žalobu ke Krajskému soudu v Liberci - chce svou slevu zpátky. Zároveň sepsal návod pro pracující důchodce jak postupovat, aby si slevu zachovali (více zde). Soud nedávno přerušil projednávání s tím, že ve věci běží ústavní stížnost.

Tu přesně před rokem podala skupina devatenácti senátorů z řad ČSSD, SPOZ a KSČM. Odepření slevy pracujícím penzistům považují za diskriminační. Ústavní soud zatím ve věci nerozhodl.

Hned v prvním roce po zavedení opatření se Nečasova vláda rozhodla slevu důchodcům vrátit, ale už to nestihla a padla. Současná vládní koalice v návrhu zákona slevu důchodcům vrací, a to od roku 2015. Letos si o přerušení důchodu u České správy sociálního zabezpečení zažádalo jen 4 769 lidí, pokusit se slevu uplatnit za své letošní příjmy budou moci příští rok (více zde). Do té doby už snad budou známa rozhodnutí soudu a daňová správa bude mít jasno, jak k věci přistupovat.

Ještě před rokem 2008 si důchodci slevu na poplatníka uplatnit nemohli. Umožnila jim jí vláda Mirka Topolánka v rámci zavádění superhrubé mzdy a rovné daně z příjmů.