Přezůvky je nejlepší vybírat s dítětem

Různé bačkory, pantofle či ortopedické sandály jsou nezbytnou součástí školní výbavy.
Různé bačkory, pantofle či ortopedické sandály jsou nezbytnou součástí školní výbavy. Přezůvky však není radno kupovat bez účasti dítěte, které je bude nosit. Jestliže totiž přesně nepadnou na nohu, může být chození v nich nepříjemné, či dokonce může vyústit ve zdravotní problémy.

Materiál

Pro menší děti jsou ideální textilní přezůvky, a to nejlépe z bavlny či manšestru. Umělé, syntetické materiály jsou méně vhodné, noha se v nich totiž mnohem více potí. Zcela nevhodné jsou koženkové přezůvky, které vykazují velmi špatnou propustnost vodních par.

Velikost

Obuv musí perfektně držet na noze, nesmí padat (dítě může zakopnout a spadnout) nebo naopak tlačit. Optimální nadměrek je přibližně jeden centimetr.

Tvar

Vzhledem k tomu, že každé dítě má jiný tvar nohy, je nutné při nakupování pečlivě vybírat a dostatečně zkoušet. Obuv nesmí být široká a padat z nohy, ale ani příliš úzká, protože by se materiál napínal. Uchycení přes nárt lze najít jednak neupravitelné v podobě gumiček, jednak v podobě nastavitelných pásků na suchý zip.

Stélka

Stélka by měla být alespoň lehce anatomicky tvarovaná. Zcela plochá stélka neuškodí jedině dětem, které mají klenbu chodidel naprosto v pořádku. Pro děti, u nichž se objevuje náběh k ploché noze, je tvarovaná stélka jednoznačně vhodnější. Navíc zamezuje bolestem nohy při dlouhodobějším nošení. Vnitřní materiál, který přichází do kontaktu s pokožkou nohy, by měl být z bavlny či z jiného přírodního materiálu, který dobře saje pot.

Podpatek

Vysoký podpatek není vhodný, ideální je výška okolo centimetru.

Podešev

Podešev z lehčené pryže se snadněji "ochodí". Příliš sešlapaná obuv může způsobit deformaci nohy a ortopedická poškození. Proto je nutné podešev kontrolovat a případně ji opravit či koupit přezůvky nové.

Ortopedické vady

Má-li dítě ortopedickou vadu, měli by se rodiče o výběru obuvi vždy poradit s lékařem.



Témata: obuv, Test iDNES.cz