Schopnost splácet úvěry se má podle ekonomů i nadále zhoršovat, podobně jako v zahraničí. Ilustrační foto.

Schopnost splácet úvěry se má podle ekonomů i nadále zhoršovat, podobně jako v zahraničí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přibývá neplatičů úvěrů, podle ekonomů se situace ještě zhorší

  • 131
Firmy i domácnosti se dostávají do stále větších problémů se splácením bankovních úvěrů. Zhoršující se platební morálka tak dává za pravdu bankéřům, kteří poskytování půjček zpřísňují. Podle statistik České národní banky vzrostlo v závěru loňského roku procento nesplácených úvěrů u obou skupin dlužníků.

Zatímco domácnosti se zhoršují postupně o několik procent měsíčně, platební neschopnost podniků narostla od června do listopadu o více než třetinu. Meziročně se počet podniků s více než měsíčním zpožděním splátek zdvojnásobil a odhaduje se, že do této kolonky nyní spadá osm procent z celkového počtu firem.

Ekonomové však očekávají, že se situace ještě zhorší. České hospodářství je závislé na vývozu a poptávka v zahraničí kvůli finanční krizi rychle opadla. Velmi nepříznivé jsou zprávy především z Německa, které je hlavním obchodním partnerem ČR: už půl roku prochází útlumem ekonomiky. A za letošní rok očekává recesi. A to se na českých firmách podepíše.

"Lze očekávat postupné zhoršování míry nesplácení bankovních úvěrů u podniků. Jak dramatické to bude, to teprve uvidíme, až budou k dispozici údaje za prosinec," uvedl Petr Jakubík z ČNB, který množství neplatičů sleduje.

"Lze očekávat, že podniky budou hůře splácet úvěry. Jak dramatické to bude, to uvidíme."

Petr Jakubík, ČNB

Schopnost splácet úvěry se má i nadále zhoršovat, podobně jako v zahraničí. "Během posledních dvou až tří měsíců došlo k zásadnímu zasažení Německa globální krizí. Až do poloviny září si Německo zachovávalo velmi vysoký standard platební morálky. Nyní se razantně zhoršila. Tyto problémy se přesunou do ČR v řádech dnů či týdnů," odhaduje Radek Laštovička, jednatel společnosti Coface, jež hodnotí zdraví firem na základě analýzy pohledávek.

A situace se podle něj hned tak nezlepší. "Čekali jsme, že v USA, kde krize odstartovala, bude už nyní vidět značné zlepšení situace, ale není to tak. Počet platebních selhání se totiž ve světě v posledních měsících dál rapidně zhoršil, a to přibližně o třetinu," dodal Laštovička.

Proti zákonité reakci bank – zdražení půjček – podnikatelé příliš nezmůžou. Ukázala to například nedávná schůzka zástupců České bankovní asociace a Hospodářské komory, jejíž prezident Petr Kužel ztížení přístupu k úvěrům považuje za problém číslo jedna. Šéf asociace Jiří Kunert však prohlásil, že úroky pravděpodobně ještě porostou.

Mnoha podnikům tak nezbývá než spoléhat na pomoc státu. Své jisté by měli již mít zemědělci. Ministr zemědělství Petr Gandalovič přislíbil, že opráší již léta nevyužívané garance bankovních úvěrů a dotace úroků. Tuto formu podpory stát zemědělcům poskytoval celá devadesátá léta.

Ostatní musí čekat. Za nejúčinnější považuje státní garance například člen Národní ekonomické rady vlády Michal Mejstřík, který je chce navrhnout prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky.

,