(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Přibývá realitních podvodů. Stát chystá pro makléře jasná pravidla

  • 166
Česko je jendou z mála zemí, kde realitní trh funguje bez jakýchkoli pravidel. Díky tomu přibývá realitních podvodů. Ministerstvo pro místní rozvoj proto začalo pracovat na přípravě zákona, který by dal trhu s pětimiliardovým obratem jasná pravidla.

Když se řekne realitní makléř, vybaví se vám někdo solidní, kdo vám pomohl koupit byt, nebo podvodník, který se vás snažil jen obelhat?

V praxi se mnoho lidí setkalo s oběma. Realitku si totiž může založit každý bez ohledu na vzdělání nebo zkoušky.

Přibývá případů dvojího prodeje bytu, prodeje cizí nemovitosti, afér se stavbami, vykradenými účty, ryze nevýhodnými smlouvami a rozhodčími doložkami.
Kvůli podvodům, ale i rostoucímu boji o klienta a provize je nyní "společenská objednávka po pravidlech" daleko silnější než v minulosti, jak potvrzují známé realitní kanceláře i státní úředníci.

Nová vláda si proto dala do plánu regulaci realitního trhu, na kterém se protočí v odměnách kanceláří za prodeje a pronájmy až pět miliard korun. A to půlka obchodů jde mimo realitní kanceláře.

"Vznikla poptávka po stanovení pravidel, protože už jde o příliš velké peníze a příliš zásadní obchody a protože bydlení není zboží jako jiné. Byla tu řada velmi negativních událostí končících před soudem, kdy lidé nejen přišli o peníze, ale i o střechu nad hlavou," uvedl Jiří Štika z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který lidem z oboru představil harmonogram zákona na Realitním summitu.

Zákon zavede povinný registr a pojištění podnikatelů

Upravit samotnou živnost však prý nestačí, to už zkusili na Slovensku, ale ke zlepšení na trhu nedošlo.

Zákon by měl začít fungovat až od roku 2017. Letos se však načrtnou jeho hlavní body a vláda by o něm měla hlasovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Ministerstvo chce hlavně ochránit spotřebitele.

"Návrh počítá například s povinným pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu, oddělenou správou finančních prostředků klientů od provozních financí realitní kanceláře a nastavením pravidel pro příjem zakázek do nabídky realitních kanceláří," vyjmenovává mluvčí MMR Radka Burketová.

Za základní kámen zákona se považuje registr podnikatelů, který by dohlížel na to, jestli kancelář plní podmínky zákona. Realitky by si musely povinně pojistit odpovědnost za škodu, musely by mít zvláštní účet pro vklad kupní ceny, pokud nevyužijí notáře, advokáta nebo bankovní úschovu, a nad vším by visela možnost sankcí. Makléři by museli plnit podmínky vzdělání, podmínkou by byla maturita, ale i praxe. Některé firmy volají dokonce i po registru inzerentů, ten funguje například v USA.

Důvěra v realitní makléře klesá

Většina dotázaných kanceláří pravidla chce. "Na západě je realitní makléř váženou profesí. Tady ne. Škoda, že nová legislativa bude trvat ještě tři roky," podotkl Václav Pelcl, ředitel kanceláře Comfort Residence.

Samy to totiž realitky nezvládly ani přes profesní asociace, těch je rovnou několik. Mezi největší patří Realitní komora a Asociace realitních kanceláří se dvěma stovkami členů, přitom některé realitky jsou členy vícero sdružení, a některé ani jednoho. A každá si školí nebo neškolí makléře po svém.

"Důvěra v realitní kanceláře klesá, roste počet nespokojených klientů, roste počet zprostředkovatelů, ale neroste počet transakcí," uvedl Jaroslav Novotný, předseda Asociace realitních kanceláří, která vznikla v roce 1991.

"Není to výjimečný vývoj, ale většina zemí ho má už za sebou desítky nebo stovku let. Naše snaha o řešení této situace formou zpřísnění kvalifikace a zajištění větších jistot klienta však veřejnost dlouho odmítala," dodal. Podle něj teprve největší kauzy hromadně okradených klientů v Ostravě a Praze, i když nešlo vždy o chybu realitní kanceláře, rozhýbaly společenskou objednávku.

Jiří Lorman, předseda Realitní komory, chválí hlavně nápad na registr zprostředkovatelů. "Doporučujeme i vznik oddělených účtů. Citlivější je téma školicích a certifikačních autorit, těch by neměl být malý omezený počet," řekl. Při certifikaci má obavu, aby někdo na trhu nezískal monopol k vydírání ostatních. Pochybuje však o nutnosti zavést povinné pojištění.

"Spotřebitel je už novým občanským zákoníkem chráněn proti nekalým praktikám lépe než dříve. Jenže člověk český je člověk nápaditý a jakékoliv nastavené pravidlo bude chtít opět obejít," upozornil Martin Neskládek, majitel kanceláře 100reality.