Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Přidávejme důchodcům víc a horníky pošleme do penze dřív, navrhla ČSSD

  • 168
Politici ve Sněmovně začali licitovat o to, jak moc by se v budoucnu mohly zvyšovat důchody. Dalo se to čekat, protože na podzim jsou krajské a senátní volby. ČSSD navrhla vylepšit vládní návrh tak, aby ministři mohli penze mimořádně zvýšit o 2,7 procenta nad rámec zákona, podle nějž se penze zvyšují o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy.

Kabinet by měl mít pravomoc zvyšovat důchody o procentní bod víc, než uvádí vládní penzijní novela. V jejím druhém sněmovním čtení to v úterý navrhli poslanci koaliční ČSSD. Jiný způsob valorizace starobních penzí chce prosadit opoziční ODS. Dolní komora by mohla o podobě předlohy rozhodnout ještě na nynější schůzi.

Vláda se přitom dříve dohodla, že mimořádná valorizace by mohla být nejvýše o 1,7 procenta. „Vládní návrh by neumožňoval příští rok valorizaci penzí ani o 200 korun,“ řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

ODS zase chce zvýšit takzvanou základní výměru důchodu, která letos je 2 440 korun, na 2 570 či na 2 710 korun. Poslanci ODS také navrhli, aby se ročně zvyšovaly nejméně o 1,2 procenta. Ke zvýšení penzí o 1,8 procenta by vláda potřebovala souhlas rozpočtového výboru. O tom, který návrh projde, rozhodnou poslanci při definitivním hlasování o zákonu ve třetím čtení.

Politici také už dříve schválili mimořádný jednorázový příspěvek penzistům ve výši 1 200 korun. Původně vláda chtěla důchodcům dát šest stovek, ale částka při projednávání ve Sněmovně vzrostla.

Horníci by mohli do starobní penze dřív, než chtěla vláda

Sociální demokraté také navrhli vylepšit vládní návrh, který se týká odchodu horníků do starobního důchodu. Měli by do penze mít šanci jít dříve o šest nebo až o sedm let dříve než ostatní.

Vláda přitom původně navrhla, aby to bylo v případě horníků z hlubinných dolů o pět let dříve. ČSSD argumentuje, že horníci jsou vystaveni prašnosti, hluku, vibracím a vysokým teplotám. Radka Maxová z ANO označila návrh za gesto před krajskými volbami. „Z horníků dělá zboží a předvolební téma,“ uvedla.

Náklady na dřívější penze horníků ministerstvo práce spočítalo na 11,6 miliardy korun do roku 2055. Návrh sociálních demokratů by podle jejich odhadů zvýšil náklady o 3,5 miliardy nebo o sedm miliard korun. Dřívější odchod do penze by se měl vztahovat na horníky, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole.