Příjmy penzistů pokulhávají

Napjatý stav státních financí přinutil vládu ČSSD, aby vzdala některé předvolební sliby a zanechala počiny v důchodové politice daleko za původními představami. Nic na tom nezmění ani prosincové zvýšení penzí, o kterém vláda rozhodla tento týden. Jde o její poslední významný krok v péči o staré lidi.

Jeden z ukazatelů životní úrovně důchodců - poměr penze vůči aktuální průměrné mzdě v ekonomice - v příštím roce spadne na nejnižší úroveň od roku 1988.

Z údajů ministerstva práce vyplývá, že v roce 2002 bude průměrný důchod činit jen 42,8 procenta průměrné mzdy. V roce 1989 tento poměr činil 50 procent, před minulými volbami 46 procent a pak postupně klesal. ČSSD slibovala vrátit poměr na 50 procent.

Příčinou opačného vývoje je skutečnost, že v poslední době rychle rostou mzdy, ale vláda vzhledem ke stavu rozpočtu zvyšuje penze pouze o nejnutnější minimum. "Snižovat tento poměr znamená, že důchodce posíláme do chudoby," kritizuje vládu exministr práce a poslanec Unie svobody Stanislav Volák.

Ministr práce a předseda ČSSD Vladimír Špidla se hájí tím, že se alespoň zastavil propad kupní síly důchodců. Penze se sice zvyšují pomaleji než mzdy, nicméně stačí na pokrytí růstu cen.  "Existují určité národohospodářské meze a my jsme na hranici toho, co je možné. Myslím, že naši důchodci jsou rozumní a chápou reálnou situaci," říká Špidla.

Stav, kdy se společnost stále méně dělí o své bohatství se starými lidmi, se podle Voláka může vymstít. "Zklamaní důchodci se pak vrhnou do náruče demagogů a extremistických politických stran," varuje Volák.

Sociologové zatím takový vývoj nepozorují. "Volební preference starých lidí se nijak dramaticky nemění. Jejich hlasy se nedají koupit zvýšením důchodů. Třeba proto, že senioři dávají sami sebe až na druhé místo. Jako důležitější se jim jeví třeba situace mladých rodin," míní ředitel agentury STEM Jan Hartl.

Podle jeho čerstvých průzkumů však stále platí, že nejoblíbenější stranou penzistů jsou komunisté. Právě obavy o životní úroveň nynějších, a hlavně budoucích důchodců vedou politiky k stále vážnější debatě o penzijní reformě. V parlamentu kvůli tomuto účelu vznikla zvláštní poslanecká komise, ale její činnost končí bez velkého úspěchu.

"Shodli jsme se, že reforma je třeba, ale představy o její podobě jsou rozdílné. Pokud se nějaké významnější kroky uskuteční, pak rozhodně až po volbách," uvedl předseda komise Bohuslav Sobotka (ČSSD).