Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Česko je na výpadek plynu připraveno, zásobníky jsou plné, říkají experti

  • 65
Česko je na případné výpadky v dodávkách plynu z Ruska připraveno. Miroslav Kynčl z tiskového odboru MPO uvedl, že Česko má zásobu zemního plynu na 100 dní. Největší domácí distributor plynu, skupina RWE, má je zásobníky naplněny ze 70 procent a na evropském trhu je plynu dostatek.

Ruská společnost Gazprom přerušila dodávky plynu na Ukrajinu poté, co Kyjev nezaplatil do stanoveného ultimáta dluh za odběr suroviny. Plyn k odběratelům z Evropské unie by sice měl proudit dál, avšak Gazrpom sám varoval, že stoprocentní záruky na to dát nemůže (více zde).

"Na případné výpadky v dodávkách plynu jsme dobře připraveni. Už třetí měsíc vtláčíme zemní plyn do podzemních zásobníků," uvedl Chalupský. Zdůraznil, že Česko má výhodu v diverzifikaci přepravních cest zemního plynu. Propojení české soustavy severním směrem přes hranice s Německem je velkou strategickou výhodou pro spolehlivé dodávky plynu. Podle Pavla Grochála z RWE má Česko zásoby zemního plynu na více než 100 dní.

Provozovatel plynovodů NET4GAS potvrdil, že má informaci o přerušení dodávek zemního plynu na Ukrajinu. Na žádném vstupním a výstupním bodě přepravní soustavy nezaregistroval poklesy tlaku ani smluvní kapacity. "Tuto situaci monitorujeme a velmi pozorně sledujeme. Zároveň jsme v nepřetržitém kontaktu s našimi zahraničními partnery (provozovateli přepravních soustav) v sousedních zemích," uvedl mluvčí Milan Řepka.

Omezení dodávek jde čekat, Ukrajina nemá měřiče, říká expert

Zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška řekl, že přerušení dodávek se očekávalo od března. "Tohle od počátku března není energetická krize, to není plynová krize. Tohle je válka," uvedl. Podle něj lze očekávat, že průtok plynu Ukrajinou bude v dohledné době buď omezován, nebo zastaven asi pravidelně.

Bartuška v České televizi upozornil, že za posledních 23 let nejsou na ukrajinské hranici měřiče zemního plynu. "To znamená, že Ukrajina platí za dodávky zemního plynu, které nemůže změřit, a ani neví, kolik plynu na její území vstupuje," poznamenal. Tento stav podle něj fungoval za působení čtyř prezidentů a vlád.

Podle Bartušky se může stát, že Rusko plyn "obětuje", a to přesto, že zisky z prodeje plynu patří mezi klíčové příjmy státního rozpočtu Ruské federace. Většina příjmů je ale z ropy a jen pětina z plynu. "V jednom okamžiku si Putin řekne už dost, ropy mám dost, budu hrát s plynem jako se zbraní a ztrestám Evropu," řekl v ČT.

Na případný výpadek dodávek z Ruska se připravila i Skupina MND. Podzemní zásobníky o celkové kapacitě 280 milionů metrů krychlových má naplněny z více než 90 procent. "V tuto chvíli je skupina MND připravena a garantuje své dodávky zemního plynu všem svým zákazníkům bez jakéhokoli omezení," uvedl obchodní ředitel MND Ludvík Baleka.

Plynovod Nord Stream uvloněuje napětí kolem dodávek z Ruska

Také ministerstvo průmyslu a obchodu nepředpokládá negativní dopad rozhodnutí Gazpromu na dodávky plynu do Česka. Ukrajina se v minulosti zavázala respektovat tranzitní dodávky ruského plynu přes svoje území, dodávky do ČR by tedy neměly být nijak tímto rozhodnutím dotčeny. "Pro případ, že by se tak přece jenom stalo, je tuzemské plynárenství na řešení takové situace - stejně jako tomu bylo v lednu 2009 - dobře připraveno," dodal Kynčl.

Předseda Rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur již dříve uvedl, že novou diverzifikací přepravy plynu severní cestou má dnes Česko strategickou výhodu a díky existenci plynovodu Nord Stream, který nevede přes Ukrajinu, je v odlišné situaci než tomu bylo v roce 2009.

Po selhání posledního vyjednávání o ceně za plyn v noci na dnešek Gazprom požaduje, aby Kyjev platil příští dodávky dopředu. Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva chce Moskva pokračovat v jednání s Kyjevem až poté, co Ukrajina zaplatí dluh. Eurokomisař Günther Oettinger vyjádřil naději, že další jednání se uskuteční ještě tento měsíc.

,