Přírodní živly způsobují více škod

  • 1
Rozmary počasí a přírodní živly způsobují v posledních letech stále více škod. Domácí pojišťovny registrují větší počet pohrom hlavně v posledních pěti letech, což potvrzují také meteorologové. Česká republika tím zapadá do celosvětového trendu: počet živelních pohrom a objem škod nabývá rekordních rozměrů po celé zeměkouli. I v tuzemsku se tak podle vědců projevují klimatické změny spojené s globálním oteplováním a s působením člověka na přírodu.

Tyto jevy znepokojují i velké zahraniční pojišťovací kolosy a ve světě se stávají jedním z nejžhavějších ekologických témat. Statistické údaje ze všech pojišťovacích ústavů v zemi ukazují, že od roku 1997 dosahuje objem škod několikanásobně vyšších hodnot než dříve. Totéž se má opakovat i letos.

"Výkyvy počasí v posledních letech způsobují stále větší majetkové škody a pojištění klienti v průměru inkasují za živelní pohromy stále vyšší pojistná plnění," uvedl mluvčí České pojišťovny Michal Urban. Podobně hovoří i konkurence.

"V posledních pěti letech registrujeme stoupající počet pojistných událostí způsobených rozmary počasí. Jde zejména o záplavové deště, povodně a záplavy. Ještě štěstí, že Česká republika není v oblasti zemětřesení," dodal Marek Vích z Kooperativy.

Například částky vyplacené za poškození zemědělských plodin podle České pojišťovny vytrvale rostou, ačkoli zemědělci se pojišťují daleko méně než dřív. Podle zástupců pojišťoven se ochota lidí i podnikatelů pojistit se nijak dramaticky nezvyšuje, a to i navzdory větším rizikům škod.

Meteorologové o častějších výkyvech počasí vědí. "Celosvětově se objem pojistných škod za posledních dvacet let zdvacetinásobil. Důvodem nejsou žádné přírodní cykly, ale globální oteplení způsobené činností člověka," tvrdí Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu.

"Bude-li oteplování pokračovat, budou pokračovat i přírodní kalamity," dodal. V případě České pojišťovny se trend potvrzuje i letos - za červencové události vyplatí 430 milionů korun, což je podle Urbana třetí nejvyšší částka v historii. Proti novému trendu se pojišťovny brání i tím, že více zkoumají pravděpodobnost záplav v regionech a více ohrožené domy pojišťují dráž.