Nové živnostenské paušály zabraly, některým profesím se však vyplatí. Ilustrační snímek

Nové živnostenské paušály zabraly, některým profesím se však vyplatí. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Přísnější paušály zabraly, některým živnostníkům se však dál vyplatí

  • 399
Loňské zpřísnění živnostenských paušálů zabralo, ale ne u všech. Kvůli ztrátě slev na dani používali živnostníci štědré zdanění paušálem méně než v minulosti, stále se však vyplatí lidem pracujícím hlavou. Stát i díky tomuto opatření zatím od živnostníků vybral na dani o miliardu víc než před rokem.

Nejvíce – o 14 procent – kleslo využívání paušálů u skupiny živnostníků, kteří se zabývají různým poradenstvím, vedením účetnictví, administrativní prací, úklidem či výukou jazyků.

Nejméně pak u skupiny „svobodných povolání“, což jsou profese sdružené v různých komorách (daňoví poradci, právníci, auditoři, lékaři), umělci či sportovci. Tam využívání paušálů kleslo o sedm procent.

Z 940 tisíc OSVČ, ať už na „plný úvazek“, nebo majících podnikání jako přivýdělek, využilo 458 tisíc paušál, rok předtím to bylo 525 tisíc lidí. Ti ostatní pak při výpočtu daně uplatnili výdaje vynaložené ve skutečné výši.

Výdajové paušály

Jde o procento, které si mohou OSVČ odečíst od příjmů, pokud nechtějí vykazovat skutečné náklady spojené s podnikáním (uchovávat účtenky).

30 %

  • pronajímatelé nemovitostí

40 %*

  • právníci, daňoví poradci, architekti, lékaři, umělci, sportovci

60 %

  • poradci všeho druhu, lektoři

80 %

  • řemeslníci, zemědělci

Pozn.:* paušálem mohou od r. 2013 danit příjmy do dvou milionů Kč a vzdávají se slevy na děti a na manželku bez příjmů

Počínaje loňským rokem vláda Petra Nečase paušály ořezala v kategoriích 30 a 40 procent. Například právník s hrubými příjmy dva miliony ročně, s manželkou bez příjmů a dvěma dětmi si může odečíst paušálem 800 tisíc (40 procent). V roce 2012 odvedl na daních 104 tisíc, o rok později už si ale od daně nemůže odečíst slevu na manželku 24 840 korun a slevy na dítě (2x 13 404 korun), takže odvede 155 tisíc korun. Navíc smí paušál využít jen do částky dvou milionů, kdyby vydělal víc, musí evidovat skutečné výdaje.

Na druhou stranu by řada lidí, kteří se živí hlavou a vyinkasují dva miliony ročně, jen obtížně prokazovala výdaje ve výši 800 tisíc. K práci jim většinou stačí papír, tužka a počítač, pracovat mohou z domova. I proto u paušálů zůstávají.

Když Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP 09) paušály v rámci zvyšování příjmů do státního rozpočtu zpřísňovalo, počítalo s přínosem 1,8 miliardy. Výsledek?

Meziročně se vybralo od fyzických osob podávajících daňové přiznání o miliardu víc – na konci září činil výběr 0,6 miliardy, loni ve stejnou dobu to bylo kvůli vratkám daní záporné číslo: -400 milionů.

Zaměstnanci odvádějí na dani mnohem více

Výběr v letech 2012 a 2013 však nelze srovnávat. „Počet těch, kteří platí daně na základě daňového přiznání, se meziročně významně zvýšil kvůli zavedení solidární daně. Mnohým z nich se vracel přeplatek, takže po očištění bude nárůst výběru od samotných živnostníků vyšší,“ vysvětluje daňový poradce Petr Frisch z Pro Factum Consulting.

V porovnání se zaměstnanci odvádějí podnikatelé na daních výrazně méně. I proto současná koaliční vláda Bohuslava Sobotky zpřísní používání výdajových paušálů pro OSVČ ve všech kategoriích (tj. i 60 a 80 procent). Počínaje rokem 2015 jim upře slevu na manželku, děti a zavede dvoumilionový strop. Zákon už prošel přes poslance do Senátu. Opatření má přinést 200 milionů do státního rozpočtu a 300 milionů do obecních kas.

Do budoucna všem živnostníkům v koaliční smlouvě slibuje „vyvážení zatížení mezi zaměstnanci a OSVČ“, což v překladu znamená vyšší odvody. Všechny podnikatele a firmy také čeká více kontrol – státu budou on-line hlásit výši tržeb a plátce DPH čeká vyplňování měsíčního kontrolního výkazu DPH.

Výjimkou mezi „paušálisty“ jsou pronajímatelé nemovitostí. Ze zhruba 260 tisíc lidí, kteří vykazují v přiznání příjmy z pronájmu, využívá paušál jen 520. „Pro většinu je výhodnější uplatnit skutečné výdaje, do nich můžete zahrnout i odpisy bytu nebo domu,“ vysvětluje Frisch.