Příští rok podraží také teplo

Zdražení energií se příští rok nevyhne téměř žádná domácnost. Kromě zvýšení cen elektřiny a plynu totiž podraží i centrální teplo, které se využívá pro vytápění ve většině panelových domů. Ministerstvo financí povolilo dodavatelům tepla zdražit o 2,5 až 3,5 procenta. To bude znamenat zvýšení průměrných výdajů na topení a ohřívání vody v běžném bytě zhruba o osm set korun ročně. Jasné už je také zvýšení cen elektřiny v průměru o 14 procent, takže například lidé, kteří mají přímotopy, zaplatí příští rok v průměru o 3,5 tisíce korun více.

"O zvýšení cen plynu by se mělo rozhodnout asi příští týden. Příznivější varianta předpokládá zdražení pro domácnosti o 24 až 25 procent. Stále se však zvažuje i vyšší varianta, kdy by byl nárůst ceny až o 35 procent," potvrdil ředitel odboru regulace cen ministerstva financí Václav Wagner. Topení a ohřívání vody plynem by tak podražilo minimálně o 3100 korun ročně, pokud by však ministerstvo schválilo vyšší variantu, výdaje domácnosti na plyn by v průměru vzrostly až o 4,3 tisíce korun za rok. Nižší zdražení plynu pro domácnosti bude však podle Wagnera znamenat vyšší růst cen pro velkoodběratele. "V průměru by šlo asi o 10 až 15 procent," uvedl.

Důvodem výrazného růstu cen plynu, který se dováží ze zahraničí, je zdražování ropných produktů na světových trzích, z nichž se ceny plynu odvozují. Svou roli hraje také rostoucí kurs dolaru vůči koruně. "Původně jsme ceny plynu propočítávali na kurs 34 až 36 korun za dolar a nyní už je na 40 korunách," řekl Wagner.

Větší růst cen plynu pro velkoodběratele však může zamíchat i cenami tepla pro domácnosti.

Mezi největší odběratele plynu totiž patří teplárny. Ty upozorňují, že pokud k výraznému posunu v cenách dojde, využijí možnosti zdražit lidem teplo ještě více.

"Ministerstvo povoluje připočítat k základnímu růstu ceny o 3,5 procenta ještě zdražení paliva," vysvětlil ředitel Pražské teplárenské Luboš Pavlas. Zvýšení konečné ceny tepla pro domácnost by nakonec mohlo dosáhnout 9 i více procent, což by znamenalo zvýšení výdajů domácnosti minimálně o dva tisíce korun ročně.

Základní zvýšení ceny tepla o 3,5 procenta mohou podle Wagnera využít ti výrobci a dodavatelé, kteří ho prodávají nejvýše za 350 korun za gigajoul. Při ceně nad 350 korun je povoleno jen nižší zdražení - o 2,5 procenta.

Teplárenské firmy připouštějí, že možnosti zdražit v každém případě využijí. "Rostou totiž i další náklady, jako je cena za vodu, a svou roli hraje i inflace," upozornil ředitel Plzeňské teplárenské Josef Wenig. Ministerstvo financí původně předpokládalo, že od příštího roku už nechá ceny tepla úplně na rozhodnutí výrobců a dodavatelů. "Nakonec však převážily obavy, že by nastalo výrazné zdražování," uvedl Wagner. Teplárny však ujišťují, že velké zdražení ani do budoucna nechystají, protože musí být konkurenceschopné. "Musíme být levnější než plyn. Jinak by se lidem vyplatilo se od tepláren odpojit. Už nyní jsou pro nás výrobci plynových kotlíků největší konkurence. Hned po globálním oteplování," sdělil Pavlas.