Lukašenko během 20 let u moci už mnohokrát prohlašoval, že ztrátovým kolchozům žádné další peníze nedá. Ilustrační foto.

Lukašenko během 20 let u moci už mnohokrát prohlašoval, že ztrátovým kolchozům žádné další peníze nedá. Ilustrační foto. | foto: AP

Lukašenko pohrozil ztrátovým běloruským kolchozníkům privatizací

  • 61
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pohrozil ztrátovým zemědělským podnikům, kolchozům, privatizací, jestli do půl roku nevybřednou z červených čísel. Výhrůžka zaujala i ruská média, protože v sousední zemi kolchozy stále ještě fungují.

"Dohodli jsme se, že bychom měli podporovat ty schopné pracovat bez ztrát. Ale těm, kteří to nechtějí či neumějí, bychom měli dát lhůtu nejméně do konce roku a zprivatizovat je, prodat je těm, kdo pracovat chtějí," prohlásil Lukašenko podle listu Nězavisimaja gazeta po poradě s předsedou vlády o zemědělské politice. Zároveň pohrozil, že předsedy ztrátových kolchozů čeká ztráta šéfovských křesel.

"Experti jsou přesvědčeni, že nejde o nic víc, než o strašení neschopných manažerů," usoudil ruský deník. "Prodej kolchozů by znamenal krach celého běloruského hospodářského modelu a k tomu režim nikdy nepřistoupí. Lukašenko dobře ví, že soukromé vlastnictví by ohrozilo jeho osobní moc," dodal.

Minští ekonomové odhadují, že vláda v nejhorším případě "zatíží" ztrátovými kolchozy úspěšnější zemědělské či průmyslové podniky, jak se to už v Bělorusku dělo; své kolchozy donedávna měla i centrální banka.

Pomohl by příslib podílu na zisku?

Lukašenko během 20 let u moci už mnohokrát prohlašoval, že ztrátovým kolchozům už žádné peníze nedá, ale tyto pohrůžky ještě nikdy nesplnil. Proto lze i nyní čekat, že rozruch vyprchá, dluhy se odepíší a nová várka nenávratných půjček bude následovat.

Ruský deník nicméně poukazuje na to, že je to poprvé, co v běloruském vedení vůbec zazněla idea privatizace zemědělství. O potřebě reformy agrárního sektoru se v Minsku hovoří už déle než rok, uvažuje se i o stimulování manažerů podílem na zisku a na majetku. Nicméně veškerá rozhodnutí se stále odkládají.

Oficiálně bylo v prvním čtvrtletí jen 38 zemědělských podniků ztrátových, ale ekonomové odhadují, že kdyby nebylo státní pomoci, maskované i jako laciné úvěry a slevy na palivo a hnojiva, ve ztrátě by byly až tři pětiny zemědělských družstev.

,