Privatizace Unipetrolu startuje

Fond národního majetku odstartuje tento týden privatizaci 63 procent akcií petrochemického gigantu Unipetrol. "Inzeráty, v nichž investory vyzýváme k vyjádření předběžného zájmu, jsou zadány a vyjdou koncem týdne," potvrdila mluvčí fondu Jana Víšková. Nominální hodnota státního balíku je 11,4 miliardy korun, tržní se v současné době pohybuje kolem 5,2 miliardy korun. Odhady prodejní ceny kolísají od devíti po šestnáct miliard korun.

Zájemci o Unipetrol budou mít čas představit se fondu do začátku září. Do té doby by také měly být upřesněny podmínky privatizace, a teprve poté bude zahájeno veřejné výběrové řízení. Nejlepší nabídky posoudí meziresortní komise, která má dát své návrhy do konce roku vládě.

Úspěch privatizace Unipetrolu, který je konglomerátem více než čtyř desítek nejrůznějších společností s celkovými ročními tržbami kolem sedmdesáti miliard korun, však zatím vzbuzuje značné pochybnosti. "Převažující pocit investorů je, že Unipetrol je ukrutně netransparentní široce rozkročený kolos, do nějž nemají šanci vidět. Akcie se tudíž i přes blížící se privatizaci v poslední době hodně vyprodávaly," upozornil Petr Zajíc ze společnosti Conseq Finance.

Do struktury Unipetrolu patří především rafinerie, čerpací stanice pohonných hmot, výroba nejrůznějších chemikálií, barev nebo plastů. Prodej komplikuje také fakt, že vláda trvá na prodeji Unipetrolu jako celku, přitom na jednu z nejdůležitějších firem, Českou rafinérskou, má předkupní právo mezinárodní konsorcium IOC. To tvoří firmy Agip, Conoco a Shell, v rafineriích mají celkem 49 procent a smluvně mají potvrzeno, že podnik nezíská jejich přímá konkurence.

Většina investorů, jež doposud vyjádřila o Unipetrol zájem, také současně přiznala, že chce pouze určitou část skupiny, a proto buď svou účast ještě zvažuje, nebo jedná o spojení s dalšími firmami. Mezi známé zájemce o Unipetrol patří rakouská firma OMV, ruské společnosti Lukoil a Sibur, kanadsko-ruský Norex spolu s německou dopravní firmou BAGS (majitelem je z 80 procent Němec Carl Bieselen) a tuzemský Agrofert.

Komisi a vládě bude při privatizaci Unipetrolu asistovat pražská pobočka britské bankovní skupiny HSBC. Tu si již v červnu vybrala na návrh ministerstva průmyslu vláda, doposud však není uzavřena smlouva.

"Přípravy se již dokončují, jsou to technické detaily," uvedl ředitel pražské HSBC František Kopřiva. Zadání pro banku bude podle něho navrhnout a zhodnotit všechny možnosti prodeje Unipetrolu.