Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pro dnešní děti bude Čína Amerikou

  1:00
Kdo myslí, že oděvy Max Mara z nejlepšího materiálu či drahé hodinky Pierre Cardin není možné vyrobit jinde než v domovských závodech, mýlí se. Stačí navštívit čínskou zónu volného obchodu Šen-čen na hranicích s Hongkongem.
Čínský textil

Čínský textil - Čínský textil | foto: Reuters

Jistěže, Čína je pořád především "továrnou světa" a zahlcuje planetu hračkami, košilemi, levnými fotoaparáty či lampičkami na noční stolky.

Podle ekonomických analytiků však zbývá pouze několik let a svět bude nejenom kupovat technologicky špičkové výrobky "made in China", ale bude na nich i visačka "designed in China". A všechny zisky poputují zpět do říše středu.

Dá se tento trend zastavit? A nepodcenil svět rychlý a neutuchající hospodářský rozvoj Číny a současně pod vlivem vidiny obrovských zisků vlezl do čínského chomoutu, z nějž se už nedokáže dostat?

Týdeník The Economist ve velkém článku o rozvoji Číny koncem července konstatoval: "Nezbude než Čínu přivítat jako rozhodující ekonomickou mocnost v organizaci OECD či skupině G8."

"My jsme se rozhodli tady v Šen-čenu vyrábět drahé hodinky, které vyvážíme hlavně do Hongkongu, Japonska, USA i Evropy," říká Joseph Leung, manažer firmy Peace Mark, která koupila licence na výrobu hodinek mnoha známých značek.

"Žádné podřadné a levné výrobky. Svět si musí uvědomit, že americké společnosti sice pořád excelují v inovacích, japonské ve výnosnosti, ale čínské budou oproti nim ještě dlouho vynikat v tom, že stejné věci vyrobí daleko levněji," vysvětluje Leung. 

Vše kontroluje několik hodinářských specialistů ze Švýcarska. A tak hodinky, které stojí například v Americe tisíc dolarů, zde vyrábějí čínské dívky, jimž je mezi osmnácti a pětadvaceti, pracují ve dvousměnném provozu deset hodin denně, šest dní v týdnu, a to vše v přepočtu za 1300 až 5000 korun měsíčně.

Konkurovat tomu ve vyspělém světě je prakticky nemožné. Přitom dívky si vydělají až pětkrát více, než kdyby pracovaly v zemědělství.

Analytici a ekonomičtí experti přitom už od roku 1978, kdy tehdejší vůdce Teng Siao-pching zahájil hospodářské reformy, neustále opakují, že čínský ekonomický růst čekají velké problémy a že se musí zpomalit.

Zatím se tak nestalo. Nedávno Čínská centrální banka odhadla růst HDP na letošní rok na 9,2 procenta a na první polovinu příštího roku na 8,7 procenta. Mírný pokles vysokého růstu je přičítán drahé ropě a dalším surovinám.

I jiná čísla zůstávají impozantní. OECD oznámila, že v roce 2010 se asijská velmoc stane největším exportérem světa a bude z ní pocházet deset procent všech výrobků planety. Kolem roku 2050 se pak předpokládá, že Čína dožene i objemem své ekonomiky první Spojené státy.

Více podprsenek než ňader
Pekingská vláda však nadále tvrdí, že její země je chudá a potřebuje nejrůznější výhody a kompenzace. Premiér Wen Ťia-pao i další nejvyšší představitelé hovoří často o tom, že Čína je ještě rozvojová země, ale že v průběhu reforem a otevírání se světu se zde odehrály velké změny a dochází k rychlému rozvoji.

Jenže asijská velmoc má přes 1,3 miliardy obyvatel a průměrný příjem na obyvatele dosáhl teprve nedávno 1000 amerických dolarů.

V mnoha provinciích je slabá průmyslová základna a jednotlivé části země se tradičně nerozvíjejí rovnoměrně. Místo zmenšování se stále prohlubují až propastné rozdíly mezi městy a venkovem. V celkových číslech je však tato země už ve světové špičce.

Zejména západní politici to však pořád odmítají důrazněji vzít v potaz. Skvělým příkladem je letošní světový "textilní třesk", přezdívaný "podprsenková válka".

Měsíce se vyjednávalo, zda Amerika a Evropa pustí na svůj trh levný čínský textil. A vyspělé země si v tomto směru nepočínaly právě obratně. Nejdříve léta nutily Čínu, aby přijala zákonitosti volného obchodu, což bylo podmínkou vstupu do Světové obchodní organizace. Jenže vše se dělo bez ohledu na specifický vývoj této země. 

"Když bylo před více než deseti lety schváleno zrušení kvót na textil, nikdo si nepomyslel, že Čína se bude rozvíjet tak rychle," prohlásil Denis Audet, expert OECD v Paříži.

Důsledek bude zřejmý za několik let. Podíl čínského textilu má v USA stoupnout až na polovinu a v Evropě na třetinu. Tato v přímém přenosu uskutečněná globalizace však neochromí vyspělé státy, ale zničí továrny v Indii, Bangladéši či na Madagaskaru.

A jak vtipně napsal britský list Daily Telegraph, je "dnes na evropském trhu více čínských podprsenek, než je k dispozici ňader".

A Číňané? Tváří se, že ustoupili. Už na začátku roku zvedli vývozní cla na téměř 150 typů oděvů. Tato chytrá strategie ovšem nutí místní výrobce povznést svoji výrobu  a soutěžit už nejenom v základní výrobě, ale i v designu a módě.

Jak potvrzuje Kao Jung, místopředseda Čínské národní federace textilního průmyslu,  když v této zemi přijde od autoritativní komunistické vlády jasná směrnice, celé odvětví se pohne v souladu s nezadržitelnou silou. Kam jinam než vpřed.

Jeden příklad letošního textilního zemětřesení platí dnes už prakticky pro všechna odvětví ekonomiky.

Jak to skončí? 
Část světové ekonomiky se tak stává na Číně závislou, navíc když čínské podniky vyrazily do ciziny. Některé menší země jsou už na ní závislé (Barma či Kambodža), ale ani hospodářsky silný Hongkong či Tchaj-wan by bez říše středu nepřežily.

V Hongkongu se již prakticky nic nevyrábí, většina továren byla přesunuta do jižní Číny a toto finanční centrum poskytuje servis, služby a finance.

"Nejdůležitější otázka je, zda si vyspělý svět udrží technologickou převahu nad Čínou. Pokud ne, není jasné, co se může stát. Naše společnost by však bez přesunu části výroby do čínského Šen-čenu, nepřežila. Nebyla by konkurenceschopná," tvrdí Joseph Leung.

Zatímco si svět mne ruce nad velkými zisky ze svých továren v nejlidnatější zemi světa, Čína připravuje vypuštění dalších kosmonautů do vesmíru (tam jim říkají tchajkonauti), čínská auta hodlají ovládnout naše silnice a některé čínské firmy zřejmě v brzké době předvedou i v Česku, jak se vyrábějí kvalitní výrobky za nízkou cenu.

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Kdo hledá práci, má to těžší než dřív. Na jedno místo se hlásí stále víc lidí

26. dubna 2024

Premium Ještě docela nedávno si uchazeči o práci napříč obory mohli vybírat a náboráři se o ně skoro prali....

Jižní Korea sází hlavně na jádro, nic jiného jí nezbývá

26. dubna 2024

Seriál Energetický sektor Jižní Koreje zůstává závislý na dovozu fosilních paliv. Postupně je však hodlá...

Zahraniční pracovníky nejvíc láká Austrálie, z měst vede Londýn, říká průzkum

25. dubna 2024

Nejoblíbenější zemí pro zahraniční pracovníky je Austrálie, za ní se umístily Spojené státy a...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...