Čeští podnikatelé nyní mohou bez obtíží zaměstnávat jen pracovníky ze zemí EU. Ti ale o manuální práci většinou nestojí.

Čeští podnikatelé nyní mohou bez obtíží zaměstnávat jen pracovníky ze zemí EU. Ti ale o manuální práci většinou nestojí. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Polovina firem nechce cizince. Pracují srdcem, ale neumí česky, tvrdí

  • 126
Čím větší firma, tím je vůči zaměstnávání zahraničních pracovníků vstřícnější. Vyplývá to z průzkumu, který pro iDNES.cz mezi 500 malými a středními podniky v Česku exkluzivně provedla ČSOB. Firmy nestojí o cizince zejména kvůli jazykové bariéře a nedostatku zkušeností.

Žádný problém zaměstnat cizince nemá jen 16 procent dotázaných podniků, dalších 37 procent na otázku, zda by volné místo obsadili cizincem, odpovědělo, že „spíše ano“. Naopak celkem 47 procent podnikatelů by cizince nezaměstnalo.

Tři pětiny firem (přesně 59 procent) požadují, aby jejich pracovníci měli alespoň základní znalost češtiny, u 29 procent firem zaměstnanci ke své práci potřebují výbornou znalost češtiny slovem i písmem. Znalost angličtiny vyžaduje čtvrtina firem a některý další cizí jazyk je nutné znát u pětiny podniků.

O zaměstnávání cizinců hovoří pozitivně podnikatelé, kteří už s nimi mají zkušenosti. „Ten pracovník je vděčný, že ho v jeho nové zemi nějaká firma zaměstnala, pracuje srdcem. Jsou ochotnější než naši zaměstnanci. Je ale potřeba najít pracovníky, kteří mají alespoň trochu zkušeností,“ tvrdí Stanislav Michalec z firmy SLM servis.

Vláda láká ajťáky a techniky z Ukrajiny. Modré karty získají bez průtahů

„Zaměstnání cizinců přitom může do firmy přinést novou perspektivu a neotřelý pohled na věc,“ dodává výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Někteří podnikatelé si slibují, že by zaměstnáním cizinců, včetně běženců, mohli vyřešit problém nedostatku vhodných pracovníků v technických profesích. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý například nedávno ohlásil založení fondu, jehož cílem má být právě pomoc azylantům s rekvalifikací a následným zaměstnáváním.

Nyní Dlouhý vyzval členské firmy, aby mu do konce týdne napsaly, jak při vytváření fondu mohou pomoci. „Ohlasy již začaly chodit. Některé reakce nesvědčí o pozitivní odezvě, nicméně už nyní jsme zaregistrovali řadu pozitivních ohlasů nabízejících přímo konkrétní pracovní místa,“ říká Dlouhý.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Vybírejte z aktuálních volných míst na JobDNES.cz.

Buďte vidět, zaujměte potencionálního zaměstnavatele. Vytvořte si zdarma životopis.

Nevíte si rady, zeptejte se odborníků v poradně.

Komora i další podnikatelské asociace dlouhodobě tlačí na to, aby se zaměstnávání cizinců v Česku usnadnilo. Na překážku jsou zejména zdlouhavé procedury při udělování víz a pracovních povolení pro lidi ze zemí mimo Evropskou unii. To se týká hlavně Ukrajinců.

Problémem je také kvalifikace

Ministerstvo zahraničí nyní představilo projekt, jak usnadnit zaměstnávání ukrajinských vysokoškoláků v Česku. Vláda o něm bude rozhodovat na pondělním zasedání. Svaz průmyslu však tvrdí, že je potřeba udělat víc.

„Firmy mají zájem nejen o vysoce kvalifikované lidi, ale také o zaměstnance se střední a nižší kvalifikací, například svářeče, klempíře, nástrojaře či jeřábníky,“ tvrdí prezident svazu Jaroslav Hanák. S těmi však aktuální plán nepočítá.

Problém získat v Česku práci nemají občané členských států Evropské unie. Jenže ti už o manuální práci v Česku nemají valný zájem. Mnozí z nich, například lidé z Rumunska či Bulharska, berou Česko pouze jako přestupní stanici. „Jsou tu třeba dva tři měsíce a pak jdou dál na západ,“ uvádí Martin Eckel z firmy Nara-Aag podnikající v logistických službách.

Většina podnikatelů tvrdí, že zapojit cizince do každodenní práce je komplikované. Nejčastěji zmiňují jazykovou bariéru. „Těžko bude umět Afghánec, Srb nebo někdo z Afriky tak dobře česky, aby to nevadilo v obchodu,“ říká majitel chotěbořské realitní kanceláře Repos Jaroslav Doležal.

Azylantům ale podle některých podnikatelů chybí také další předpoklady. „Firmy potřebují skvělého zaměstnance, který je loajální, výkonný, nabitý touhou se zlepšovat a vnitřně motivovaný. U migrantů tyto vlastnosti nevidím,“ řekl majitel firmy Best Tomáš Březina.

Určitou kvalifikaci od nových zaměstnanců požadují téměř dvě třetiny podnikatelů. „V této věci nehraje národnost žadatele významnější roli. Všichni víme, že zaměstnavatelé chtějí zapracované pracovníky, i pokud jde o tuzemské uchazeče o zaměstnání,“ myslí si Dlouhý.