Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Střešní soláry bez licence. Stát usnadní cestu zeleným elektrárnám

  • 250
Malé zelené elektrárny už nebudou potřebovat pro provoz licenci, přesto budou moci prodávat přebytečný proud za tržní cenu do sítě. Stát chce omezením byrokracie přispět k rozvoji malých obnovitelných zdrojů. Počítá s tisícovkou nových instalací ročně.

Dá se to interpretovat jako první krok změny přístupu k obnovitelným zdrojům. Po fiasku s předotovanými solárními elektrárnami se stát snažil rozvoj zelené energie všemožně brzdit. Nyní však ministerstvo průmyslu a obchodu přichází v rámci novely energetického zákona se zrušením povinnosti mít licenci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro malé zdroje do 10 kilowatt.

„Snížení administrativních nároků na připojení a provoz malých zdrojů do 10 kilowatt určených zejména k vlastní spotřebě přispěje k rozvoji malých obnovitelných a dalších decentralizovaných zdrojů,“ zdůvodnil chystanou změnu mluvčí ministerstva Filip Matys.

Změna by mohla platit od příštího roku. V praxi by se jednalo především o střešní instalace fotovoltaických panelů na rodinných domech, chatách a podobných stavbách. Pro ně sice nebyla licence potřebná ani nyní, ovšem pouze v případě, že se jednalo o ostrovní systémy, které spotřebovaly veškerou vyrobenou elektřinu samy a nedodávaly nic do sítě.

Cena elektřiny bude tržní, zcela bez dotace

Resort podle Matyse sice stále počítá s tím, že většina vyprodukované elektřiny bude sloužit pro vlastní potřebu provozovatelů, přebytky však nově budou moci prodávat pouze se souhlasem distribučních společností.

„Obecně budou muset mít platnou revizi, dohodu o připojení do sítě s distribuční společností a pak budou prodávat za tržní ceny. Měli by platit podle požadované kapacity nějakou stálou měsíční platbu a proti tomu dostávat peníze za dodanou energii,“ vypočetl podmínky mluvčí ERÚ Jiří Chvojka s tím, že detaily by se měly začít dolaďovat koncem března.

Stát od loňského roku nové obnovitelné zdroje nepodporuje, provozovatelé nových elektráren by tedy prodávali elektřinu za tržní cenu. Ta se aktuálně pohybuje kolem 32 euro za megawatthodinu.

Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost to znamená především odstranění nepříjemné administrativní překážky, která může zájem o menší zelené elektrárny nastartovat. „Ve chvíli, kdy se odstraní administrativní bariéra, tak by počet nových instalací mohl skočit do rozumnějších čísel,“ předpokládá Sedlák. Podle jeho odhadů to znamená zhruba tisíc nových malých elektráren ročně a se stejnými čísly pracuje i ministerstvo.

Na decentralizaci energetiky se chce podílet i ČEZ

Změna přístupu k malým elektrárnám na střechách souvisí s celkovým vývojem v energetice. Počítá se, že místo velkých elektráren budou stále důležitější roli hrát tisíce decentralizovaných malých zdrojů. Vedle fotovoltaik jde především o kogenerační jednotky na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Svou strategii tomu přizpůsobují už i velké firmy, jako je ČEZ. Polostátní společnost chce zájemcům nabídnout komplexní služby - od poradenství, přes zajištění financování, instalaci až po dálkové řízení provozu.

„O decentralizovanou výrobu elektřiny a tepla je zájem zejména mezi obcemi a městy, které v ní vidí budoucnost energetiky. Ale poptávka roste také v průmyslovém sektoru,“ říká mluvčí společnosti Ladislav Kříž.