Bývalá řecká měna drachma (vlevo) a euro

Bývalá řecká měna drachma (vlevo) a euro

Pro Řeky je lepší dál platit eurem, návrat k drachmě by přinesl chaos

  • 197
Ekonomové radí Řekům, aby zůstali v eurozóně. V takovém případě se sice dál budou trápit s drastickými reformami a snižováním platů, návrat k drachmě by je však po letech chaosu donutil časem k témuž.

Hlavní, před čím analytici varují Řeky v otázce, zda jít, nebo zůstat v eurozóně, je dopad na Evropu a šíření dluhové nákazy.

Co nastane, když Řecko setrvá v eurozóně

1. Řekové zůstávají v klubu, i když jako černá ovce.

2. Získávají čas na snížení svých dluhů s podporou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

3. Tlak obou institucí na drastické reformy, které očistí státní rozpočty, však bude pokračovat. Bude pokračovat propouštění státních zaměstnanců, snižování nejen jejich prebend, ale i platů, zvyšování a zavádění nových daní, privatizace státního majetku.

4. Konkurenceschopnost, která by rozjela ekonomický růst, může pozvednout jen reformami a snížením mezd a cen.

5. Odhaduje se, že touto razantní léčebnou cestou sníží dluh z nynějších 162 procent HDP do roku 2020 na 120 procent.

Pokud si Řekové zvolí chaos, nebude to jen jejich problém, protože by mohla přijít kaskáda bankrotů. Když Atény odejdou z eurozóny, investoři přestanou věřit v celé euro.

"Jestli Řecko opustí eurozónu, bude moci získat konkurenceschopnost devalvací měny, ale budou mít velké problémy s bankami a vysokou inflací," varuje ekonom Anders Möller Lumholtz z Danske Bank.

Když Řekové opustí eurozónu, na chvíli se jim uleví od tlaku prudkých a bolavých reforem, kterým jsou vystaveni ze strany Mezinárodního měnového fondu a evropských věřitelů.

"Pomněte, že když jedna země opustí euro, může to být velmi nakažlivé. Investoři začnou spekulovat, kdo by mohl být další," upozorňuje Möller. Na černém seznamu se dále nacházejí Itálie, Španělsko a Portugalsko. To už by byl boj o existenci eura daleko tužší než dosud. To vše je ve hře.

Panika se zamítá

Analytik Citigroup přidává, že odchod z eura znamená tři věci: "Zavedení nové měny. Převedení všech nynějších smluv a obligací do nové měny. A za třetí prudká devalvace měny k euru," uvádí v analýze Citigroup.

Dluhy v eurech splácené slabou drachmou by znamenaly ještě větší zadlužení než nyní. Země by se dostala do hlubokého ekonomického propadu provázeného hyperinflací. A reformy by stejně musela časem udělat.

Navíc eurozóna nemá ve svých pravidlech možnost výstupu. Právníci proto říkají, že jediný možný by byl úplný odchod z celé Evropské unie. Už teď je Řecko na okraji EU terčem kritiky za děravé hranice. Nestačí hlídat své pobřeží a přes Turecko tudy proudí do Evropy tisíce nelegálních imigrantů.

Stále pravděpodobnější se proto jeví scénář setrvání v eurozóně. Jako cvičení následků krachu to však nebylo špatné.

Co by znamenal návrat k drachmě

1. Nastal by chaos. Na čas by zavřely banky a zhasly bankomaty. Některé banky a firmy by zkrachovaly.

2. Časem by Řekové mohli díky devalvaci měny získat konkurenceschopnost.

Pomohlo by jim to v prodeji zboží v zahraničí a lákání turistů na lacinou dovolenou. Zpočátku však vysoká inflace smaže zisky z levného vývozu.

3. Odchod z eurozóny není ošetřen v evropských smlouvách. Musí Řecko odejít i z EU? Kdo další?

4. Bez podpory EU musí Řecko první rozpočet postavit úplně vyrovnaný, nikdo mu nepůjčí. Státním zaměstnancům spadnou platy nebo přijdou o místo a zdravotní a sociální péče spadne na minimum.

5. Bez reforem půjde Řecko cestou pomalé smrti.