Problémy české ekonomiky potvrdilo i hodnocení Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moodys Investors Service ponechala dlouhodobé hodnocení úvěrové spolehlivosti dluhopisů a bankovních vkladů České republiky v cizí měně na stupni Baa1. Česko má stejnou známku u Moodys již od roku 1995. "Není zde absolutně žádná šance měnit hodnocení," poznamenal hlavní analytik Moodys Alexander Kockerbeck. Česko tak začalo zaostávat za některými zeměmi východní Evropy, neboť Maďarsku Moodys zvýšila hodnocení na stupeň A3 a Slovinsku dokonce na A2. Slovensko zůstalo na Ba1, Rusko si polepšilo na B2.

Hodnocení je od nejlepší známky Aaa, přes Aa, A, Baa, Ba, B, Caa, Ca, až k nejhorší C. Ta v podstatě znamená bankrot dlužníka. Jednotlivé známky jsou dále rozvíjeny přidáním číslic 1,2, nebo 3, popř. znaménkem plus, nebo minus.
Agentura pozitivně ocenila růst českého exportu do zemí EU, příliv přímých zahraničních investic a oživení ekonomiky, jejíž růst odhadla na letošní rok na 2,5 procenta a příští rok na 3 procenta.

Současně však upozornila na slabá místa v institucionálním rámci nebo penzijním systému.

"Ve střední Evropě vidíme rozdíly mezi zeměmi, a to v rychlosti prosazování reforem, inflaci, růstu ekonomiky, přípravě velmi důležitých systémů, jako je penzijní systém," doplnil Kockerbeck s tím, že v penzijní reformě je výrazně dále například Maďarsko.

Moody's nezměnila ani hodnocení bankovního sektoru. Agentura předpokládá další vyvedení problémových úvěrů ze státních bank nebo případně zajištění stability podobně, jako se to stalo v případě Investiční a Poštovní banky.

Nejlépe byly hodnoceny Česká spořitelna (Baa1; E+), Československá obchodní banka (Baa1; D+) a Komerční banka (Baa2;E+), jmenoval bankovní analytik agentury Otto Dichtl.

U ratingové agentury Standard & Poor's má Česko rating na stupni A-minus, což je srovnatelně o stupeň výše než u Moody's.

Agentura Fitch/IBCA snížila rating Česka naposledy v listopadu 1997 z A- na BBB+, tedy srovnatelně na shodnou úroveň s Moody's.