Ruský bankéř si stěžuje na stát. ERB Bank jde však ke dnu léta - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruský bankéř si stěžuje na stát. ERB Bank jde však ke dnu léta

  9:00
Policie vyšetřuje dvě trestní oznámení na banku ERB ruského finančníka Popova. Šéfy podezírá z tunelu. Popov, většinový vlastník banky ERB, obviňuje české úřady, že na politický nátlak likvidují jeho finanční dům. Náhrady se klientům zkrachovalé banky začnou vyplácet z Garančního systému finančního trhu .

Roman Jakubovič Popov tvrdí, že jeho banka ERB má u ČNB miliardu korun. | foto: ČTK

ČNB podala na Popovovu banku trestní oznámení už letos na jaře. Zpochybnila únorový obchod, při němž ERB nakoupila za 60 milionů eur cenné papíry rakouské firmy M&A InvestConsult. Podle informací MF DNES totiž bankovní dohled došel k závěru, že jediným účelem transakce bylo vyvést z ERB zhruba půldruhé miliardy korun.

„Peníze odešly, ale bance zůstaly naprosto bezcenné papíry M&A,“ tvrdí zdroj MF DNES informovaný o vyšetřování případu. Rakouská firma podle něj byla jen prostředníkem, půldruhá miliarda z ERB měla nejspíš skončit v Rusku.

Roman Popov, Rus blízký Gazpromu bojující s ČNB o svůj český byznys

V téže době zápasil Popov o zachování svého dalšího finančního domu v Rusku - První česko-ruské banky (PČRB). Té omezila v březnu činnost ruská centrální banka poté, co klesla kapitálová přiměřenost pod zákonné limity. Peníze z české ERB tak možná měly pomoci udržet nad vodou ruskou sestru.

Popov to však popírá. Tvrdí, že při investici do M&A InvestConsult šlo o standardní a bezpečnou operaci. „Přes M&A se měly nakupovat státní dluhopisy. Výhledová smlouva byla na dvacet let,“ řekl ruský bankéř MF DNES. Důvodem k obchodu podle něj byl přebytek volné likvidity v ERB. „Taky jsme ty peníze mohli vložit na jeden rok do rizikovějších obchodů, kde by byla vyšší procentní marže,“ krčí rameny.

Popov tvrdí, že ČNB proti obchodu zprvu nic nenamítala. „Pak ale z její strany začal tlak, že je obchod rizikový - přesto, že jsme v té době měli jenom na účtech u ČNB stamiliony korun,“ stěžuje si.

ČNB každopádně pojala podezření, že je ERB tunelována. Aby tomu zabránila, omezila bance činnost: zakázala jí vyplácet úvěry a přijímat vklady. „Jenomže vyvádění peněz z banky i pak pokračovalo, a to tempem kolem 50 milionů denně,“ tvrdí zdroj MF DNES. Proto podle něj tento týden Finančně analytický útvar MF účty ERB zablokoval. A kromě toho podal na banku druhé trestní oznámení kvůli podezření z tunelování.

Bance dluží i ruská sestra

Ochromená ERB počátkem týdne přestala vyplácet vklady, což zdůvodnila technickými potížemi. Den nato však ČNB oficiálně potvrdila její platební neschopnost.

ČNB už v létě rozjela s ERB řízení o odnětí bankovní licence. Banka se proti tomu sice odvolala, je však nejvýš pravděpodobné, že o licenci definitivně přijde už na příštím jednání bankovní rady.

Pokud se potvrdí, že při prošetřovaných finančních operacích se banka zbavovala peněz a pořizovala za ně bezcenná aktiva, půjde o podobný scénář, jakým byly v 90. letech vytunelovány třeba známé CS Fondy. I z nich odešly peníze do zahraničí, oplátkou fondy získaly bezcenné akcie.

Banka s ruským kapitálem ERB Bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze (na snímku) a v Karlových Varech.

Popov tvrdí, že peníze se přinejmenším z obchodu s M&A do ERB vrátí. Jak řekl MF DNES, díky takzvané put opci zatím dostala ERB zpátky devět milionů eur, zbývajících 51 milionů má dostat v prosinci. O dobré perspektivě však banka nepřesvědčila ani svou auditorskou firmu Deloitte Audit, která jí odmítla posvětit loňskou účetní závěrku. Auditoři to zdůvodnili nejasnostmi ohledně budoucího vývoje.

Faktem je, že ERB hospodařila v posledních letech ztrátově, jen loni prodělala přes 100 milionů korun. A rostou její nesplácené pohledávky, kromě 51 milionů eur, jež má dostat z „put opce“ na cenné papíry M&A, ji tíží i pohledávka za sesterskou ruskou bankou PČRB.

Popov čelí propadu svého byznysu už dlouho, přinejmenším od předloňského propadu rublu a uvalení evropských protiruských sankcí. Sama ERB přiznává, že bez zvýšení kapitálu má malou šanci přežít. Jak píše ve veřejné pozvánce na poslední valnou hromadu, měl kapitál přinést nový, zatím neznámý investor. Teď je však jeho vstup nejistý.

Pád ERB bank odsaje desetinu Fondu pojištění

Pád nejmenší banky, ERB bank, systém pojištění vkladů nezruinuje. Aktuálně je v Garančním systému finančního trhu (GSFT), který vyplácí náhrady pojištěným klientům zkrachovalých finančních institucí, 34 miliard korun. Vklady občanů i firem jsou u něj pojištěny ze zákona.

Naposledy se vyplácely náhrady klientům zkrachovalé banky v roce 2003, tehdy šlo o Union banku a z fondu odteklo 12,37 miliardy korun. Tolik tehdy ve fondu ani nebylo, takže si na odškodnění musel vzít půjčku.

Dohromady se za zkrachovalé instituce vyplatilo jejich klientům 42 miliard korun. Nejvíc z fondu v jeho historii odsály banky v době bankovní krize na přelomu milénia. V posledních pěti letech krachovaly výhradně kampeličky, klientům celkem pěti záložen se vyplatilo 16,6 miliardy.

Teď k tomu přibude dalších 3,6 miliardy pro klienty ERB bank. Pro peníze si mohou začít chodit nejpozději od 20. října. Aktuálně probíhá minitendr, který rozhodne, jestli si peníze mají vyzvedávat na pobočkách České spořitelny, nebo Moneta Money Bank.

Garanční systém následně vymáhá peníze od likvidované instituce. Podařilo se zatím vymoci 11,1 miliardy. Banky, kampeličky a stavební spořitelny odvádějí příspěvky do systému podle toho, kolik mají vkladů podléhajících pojištění. Pojišťuje se jen částka do 100 000 eur (2,7 milionu korun). Až do loňska přispívaly banky 0,04 procenta z objemu těchto vkladů, kampeličky dvakrát tolik a stavební spořitelny polovinu. Od Nového roku se pojistné počítá jinak - podle rizikovosti finančního ústavu. Tu podle vzorce vypočítá ČNB, ale informace je neveřejná. Garanční systém sestává z Fondu pojištění vkladů a nově také z Fondu pro řešení krize.

Křišťálová Lupa 2016
Autoři: , ,
Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025

Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“

Ačkoliv se chovatelé v posledních týdnech obávají stále více slintavky a kulhavky, hospodářství se skotem stále decimuje jiná choroba – katarální horečka ovcí, tedy takzvaný bluetongue, modrý jazyk....

7. dubna 2025

Po oteplení planety lidé zchudnou víc, než se čekalo, zjistila studie

Ekonomické modely dlouhodobě podceňovaly dopad globálního oteplování na bohatství lidí. Odborníci tvrdí, že starší výzkumy dezinterpretovaly dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné...

6. dubna 2025

Zbytek Asie k odvetě za cla proti Trumpovi nemíří. Na rozdíl od Číny chce vyjednávat

Některé asijské země zřejmě nezavedou odvetná cla na Spojené státy a zaměří se na vyjednávání s administrativou Donalda Trumpa. Cla na americké dovozy vyloučily například Tchaj-wan či Indonésie,...

6. dubna 2025  16:15

Samochladicí plechovka má nahradit ledničku. Vynález představil barman z Walesu

Udržet nápoj studený bez chlazení? Zdá se to nemožné, ale James Vyse, bývalý barman z Walesu, zřejmě našel řešení. Po více než 500 prototypech a dvou letech vývoje přichází nyní s převratnou inovací,...

6. dubna 2025

Göteborg dostal pokutu za nesplnění enviromentálních cílů. I tak v nich postupuje

Pro Göteborg je ekologie dlouhodobě velmi důležitá. Druhé největší město ve Švédsku se v roce 2022 stalo prvním samosprávným celkem na světě, který si vzal speciální udržitelný úvěr SLL...

6. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výborný varoval obchody před umělým zvýšením cen kvůli kulhavce a slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News požádal, aby lidé přes Velikonoce nenavštěvovali farmy či se nepřibližovali ke zvířatům, která jsou na...

6. dubna 2025  11:31,  aktualizováno  11:44

Španělsko se stalo rájem evropské farmacie. Vláda jde obřím firmám na ruku

Španělsko se v posledních letech stává centrem evropského farmaceutického průmyslu. Ve svých strategiích s touto destinací počítají nejdůležitější firmy z oboru včetně společností jako AstraZeneca,...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Auta jsou čím dál větší, přerostla parkovací stání. Ať platí víc, vyzývá kampaň

Ve Velké Británii se každoročně prodá více než milion aut, která jsou příliš velká pro parkovací místa. Kampaně proto nyní vyzývají vládu, aby upřednostnila menší automobily a zavedla vyšší poplatky...

5. dubna 2025

Spousta barů vypadá úžasně, ale nakonec je to zklamání, říká mixolog Kratěna

Český barman, který se prosadil ve světě, inovátor, který spoluvytvářel barovou scénu v Londýně i Barceloně, a jeden z nejvlivnějších lidí v barmanské mixologii. Alex Kratěna stál u zrodu baru...

5. dubna 2025