Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč a jak jíst exotické plody

  10:00
Některé druhy exotického ovoce už na českých stolech zdomácněly. Jiné se do našeho jídelníčku teprve chystají proniknout a jsou pro nás mnohdy velkou neznámou. Orientace v druzích exotického ovoce není jednoduchá, náš přehled by ji mohl pomoci usnadnit.

Karambola

Původ: Brazílie, Asie

Plod má tvar podlouhlé pěti nebo šesticípé hvězdice s hladkou slupkou. Šťavnatá, osvěžující a lehce nakyslá dužina s vůní jasmínu výborně zahání žízeň. Plod je zralý, když hrany začínají lehce hnědnout. Má hodně vitaminu C, vápníku, železa a fosforu. Jí se přímo i se slupkou a zrníčky. Výborně zvýrazní chuť různých jídel, především salátů. Plátky hvězdice zdobí nápoje, sladké i slané pokrmy.

Tip: Karambola prý výborně čistí mosazné předměty.


Ananas


Původ: téměř všechny tropické země

"Král ovoce" je lahodné, šťavnaté, kyselosladké chuti a vynikající vůně. Obsahuje řadu minerálních látek a také enzym bromelin, který podporuje trávení. Konzumuje se především čerstvý, hodí se do pikantních salátů, jako příloha k masitým a rýžovým pokrmům. V zemích původu jej suší a zpracovávají na kompot, šťávu a džem. Slouží i k výrobě alkoholických nápojů. Lahodná je ananasová bowle.

Tip: Jediné, s čím nejde čerstvý ananas dohromady, je želatina.


Papaja

Původ: Brazílie, jižní Afrika, Austrálie

Dužina lososové barvy je měkká, sladká, šťavnatá a voní po čerstvých meruňkách. Černá zrníčka uporstřed velké dutiny jsou nepoživatelná pro svou palčivost. Obsahuje celou řadu vitaminů, především B1, B2, C a provitamin A a významné množství vápníku. A také enzym papain, který podporuje trávení. V tropech se jí k snídani a výhradně čerstvá. Hodí se i do ovocných salátů, výborná je jako předkrm s plátky šunky.

Tip: Ovoce je zralé, když je při lehkém stisku měkké a na slupce se objevují žluté skvrny.


Kokos


Původ: všechny tropické oblasti

Z plodu kokosové palmy se průmyslově využívají všechny jeho části, ale konzumuje se jen tekutina a dužina. Má vysoký obsah tuku, draslíku, fosforu a železa a vitaminů B. Kokosové mléko je osvěžující a výživný nápoj. Pije se přímo nebo se používá do kari omáček. Bíká dužina se pojídá čerstvá nebo sušená, umletá na moučku se přidává do pečiva.

Tip: Dostat se k obsahu tvrdého ořechu není vůbec jednoduché. Do dvou ze tří "očí" na špičce tvrdé skořápky zatlučte hřebík, jedním otvorem vniká dovnitř vzduch a druhým vytéká tekutina. Pak kladivem lehce poklepávejte podél zářezu skořápky, až praskne.


Nashi hruška

Původ: Japonsko

Tvarem se podobá víc jablku, ale chutná jako sladká hruška. Má velice tenkou poživatelnou slupku a velmi šťavnatou dužinu. Má nízkou energetickou hodnotu, ale i malý obsah vitaminů. Používá se čerstvá jako ostatní hrušky nebo do ovocných salátů, kompotů či dezertů. Dušená se hodí ke zvěřině.

Tip: Nakrájená dužina rychle hnědne, zabrání tomu pár kapek citronu.


Kiwano


Původ: "Divoká okurka" původem z Afriky se dnes pěstuje i v Itálii, Izraeli a na Novém Zélandu

Bodlákový meloun je příbuzný s okurkou i melouny. Podlouhlý žlutooranžový plod s ostny obsahuje rosolovitou, tmavozelenou dužinu s množstvím zrníček. Ovoce má osvěžující šťavnatou chuť. Je bohaté na draslík a hořčík. Používá se stejně jako kiwi. Výborně chutná smíchané s citronovou šťávou a šlehačkou nebo banánem.

Tip: Kiwano spotřebujte rychle, v lednici vydrží čerstvé jen krátce.


Granátové jablko


Původ: Středomoří, Brazílie, Kavkaz

Kulaté plody mají hladkou kožovitou slupku, která se po dozrání zbarví rudožlutě. Uvnitř jsou uložena kulatá zrna obsahující šťavnatý, lahodně sladkokyselý červený rosol. Ovoce není příliš bohaté na vitaminy ani minerální látky. Šťáva působí příznivě při žaludečních potížích. Plod příčně rozříznětě a lžičkou vyberte jadérka. Jablka je také možné poválet po tvrdé podložce, pak vyříznout do slupky otvor a vymačkat šťávu, která se používá do nápojů a koktejlů.

Tip: Šťávu lze vymačkat i lisem na citrony. Ale pozor: skvrny z oděvů nepustí.


Kumkvat


Původ: všechny oblasti, kde se pěstují citrusovníky

Patří mezi citrusové plody. Žluté nebo oranžové plody, ne o moc větší než olivy připomínají malinké pomeranče. Mají sladkou jedlou kůru a šťavnatou, příjemně nakyslou dužinu. Je bohatý na vápník a vitamin C. Přidává se do salátů, zavařenin a marmelád. Ideální je do ovocných pokrmů.

Tip: Kumkvat se chemicky neošetřuje, může se tedy jíst celý, i s kůrou. Hodí se všude tam, kde je třeba k dochucení pomerančová kůra.


Galia meloun, cukrový meloun


Původ: Izrael, Španělsko, Itálie

Je to nový druh melounu, který byl vyšlechtěn v Izraeli. Má zelenožlutou kůru, která je potažená jakoby síťovinou šedé barvy. Dužina světlezelené barvy je velmi osvěžující. Má hodně cukru, fosforu a vápníku, provitaminu A a vitaminu C, 90 procent tvoří voda. Dá se dobře kombinovat s jiným čerstvým ovocem, se studenými masovými předkrmy, krevetami a různými dezerty.

Tip: Velmi rychle dozrává při pokojové teplotě. Plod je zralý, když změkne kolem stopky.


Avokádo, hruškovec


Původ: Střední a Jižní Amerika, Afrika, Izrael, Španělsko

Zelený až zelenočerný plod hruškovitého tvaru má hladkou nebo drsnou slupku. Měkká dužina obklopuje velkou pecku. Má příjemnou máslovou chuť připomínající oříšky. Říká se mu také "máslo pralesa". Má mimořádně vysoký obsah tuku. Jsou to ale lehce stravitelné nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují cholesterol v krvi. Vysoký je i obsah minerálních látek a vitaminů B a E. Hodí se jak do slaných, tak do sladkých pokrmů.

Tip: Nesnáší tepelné zpracování, zhořkne.


Liči čínské


Původ: jižní Afrika, Čína, Indonésie, Madagaskar

Běžně se považuje za ovoce, ale může se používat také jako ořechy. Pod tuhou, drsnou slupkou krásně šarlatové barvy je malý oválný plod. Vyznačuje se zvláštní, lehce nahořklou chutí a silnou vůní připomínající růži nebo muškát. Uvnitř je malá, nepoživatelná pecka. Má pouze průměrný obsah vitaminu C a z minerálních látek obsahuje draslík, sodík a vápník. Slupku rozlouskneme podobně jako burské oříšky. Plátky bílé šťavnaté dužiny lze podávat čerstvé jako dezert, podušené na másle a pomerančovém likéru jako náplň do palačinek i jako přílohu k masitým a rybím pokrmům. Výborně se hodí k přípravě koktejlů.

Tip: Chuť a vůně se mění podle pokrmu, k němuž jsou podávány. V Číně liči platí za pokrm lásky.


Granadila, maracuja, mučenka


Původ: Brazílie, Afrika

Plod liány granadilla patří mezi mučenky (passiflora), které se vyznačují nádhernými květy. Existuje asi 400 druhů. Plody jsou různě velké, oválné i kulaté, mají žlutou, hnědou či fialovou barvu. Pod pevnou slupkou je šťavnatá, rosolovitá, silně aromatická a osvěžující dužina. Malá hnědá zrníčka jsou také jedlá. Obsahuje vápník a železo, vitaminy B, C a provitamin A. Plody rozpůlíme, dužinu se šťávou a semeny jíme přímo lžičkou nebo vybereme a rozmixujeme. Z propasírované dužiny je možné připravit sorbet.

Tip: Plod je zralý, když slupka zvrásní.


Mango


Původ: Afrika, Asie, Brazílie

Oválný plod má hladkou slupku zelené nebo červené barvy. Pod ní je sladká dužina s lehkou chutí ananasu a meruněk. Vysokým obsahem vitaminu C se vyrovná citrusům a obsahem provitaminu A předčí všechny ostatní druhy ovoce. Mango je zralé, když změkne a začne silně vonět. Oddělit dužinu od jádra není sadné. Plod rozkrojte podélně až k pecce, půlkami otáčejte, až se dřeň uvolní. Další možností je oloupat slupku, dřeň nakrájet na kostičky nebo plátky. Mango je vynikajícím zpestřením ovocných salátů. Hodí se i jako příloha k pokrmům z masa, ryb i sýrům.

Tip: Pozor, skvrny na oděvech nelze vyprat.


Opuncie, kaktusový fík


Původ: Maroko, Izrael, Španělsko, Itálie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor

Oválný, asi sedm centimetrů dlouhý plod má bradavičnaté výstupky s trny. Šťavnatá růžová dřeň má lehce kyselou, osvěžující chuť. Obsahuje hodně cukru, draslík, vápník, hořčík a fosfor, vitaminy skupiny B a hodně vitaminu C. Údajně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Nejlépe chutná syrová. Používá se též do salátu. Specialitou je krém připravený z kaktusových fíků, vína, žloutků a cukru vmíchaný do ušlehané smetany.

Tip: Plody by se neměly kvůli ostnům brát holýma rukama. Před oloupáním je nutné je několik hodin máčet ve vodě, aby se ostny uvolnily. Pak slupku naříznout a sloupnout.

Limeta, limon

Původ: Indie, Malajsie

Limeta je blízká příbuzná citronu. Malý, kulatý plod má vždy zelenou barvu. Dřeň bývá světle zelená nebo žlutá, bez jadérek. Je hodně šťavnatá, voňavá a kyselejší než citron. Obsahuje velké množství draslíku, vápníku, fosforu a především vitaminu C. Používá se stejně jako citron. Hodí se do kari pokrmů. Oloupaná kůra limet se přidává do sorbetu nebo zmrzliny.

Tip: Bez limet se neobejde žádný barman, je součástí mnoha míchaných alkoholických i nealkoholických nápojů.


Mochyně, physalis, višeň peruánská


Původ: Afrika, Jižní Amerika

Malá zelenožlutá bobule je uzavřena v papírově tenkém světle hnědém kalichu. Má osvěžující sladkokyselou chuť podobnou ananasu. Je bohatá na vitaminy A, C a B, fosfor a železo. Bobule se vyjme z pouzdra a jí se přímo. Používá se i k přípravě dezertů nebo ovocných salátů, v tom případě je dobré ji rozkrojit, aby přijala cukr. Z mochyně se vyrábějí kompoty, likéry nebo džemy a kandované ovoce.

Tip: Třešnička ponořená do tekuté čokolády je krásnou ozdobou dezertů.

Autoři: ,

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

Česká republika byla za 1. čtvrtletí na pátém místě na světě v nákupech zlata

19. května 2024  7:54

Česko bylo za první čtvrtletí letošního roku na pátém místě na světě v nákupech zlata. Česká...

Aby neujel vlak. Velké řetězce šlapou do online byznysu, zisk bývá problém

19. května 2024

Premium V domácnostech se rychle zabydlelo objednávání zboží online s dovozem před dveře. Dokazují to...

Galaktický úspěch. Síla provází prodeje Lego Star Wars už pětadvacet let

19. května 2024

Svět Star Wars a Lega slaví čtvrt století spolupráce. Spojení dvou úspěšných značek se v roce 1999...

Firma Danone opouští ruský trh, prostor je volný pro Čečence napojené na Putina

18. května 2024  21:46

Francouzská potravinářská firma Danone završila prodej svých aktiv v Rusku a odchází z ruského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....