Proč koruna tak padá

- Ani prolomení hranice 40 korun za dolar, kde se domácí měna ocitla poprvé v historii, zřejmě nebude podle bankovních dealerů znamenat poslední rekord v řadě. "V brzké době se za euro, které stahuje korunu, zřejmě nějak postaví Evropská centrální banka či evropští politici, takže by nynější kurs mohl vydržet. Ale zda vydrží dlouhodobě, není vůbec jisté," říká obchodník s měnou z ČSOB Petr Korous.

Proč koruna padá? Existují nějaké racionální důvody, nebo se obchodníci jen v panice přizpůsobují?

Něco mezi. Koruna k dolaru klesá tak, jak klesá euro, a to je strháváno určitými argumenty i psychologií. Argumentem je pomalejší růst evropské ekonomiky, menší důvěra v evropskou centrální banku i vyšší úročení dolaru.

A psychologie?

Dolaru pomáhá skutečnost, že mnozí hráči drží eura. Jsou zaskočeni a čekají na jakékoli posílení, aby mohli vystoupit s menší ztrátou. Ale protistrana to dobře ví a nechce jim dát vydechnout - vzniká lavina a kurs pořád padá. To je hlavní důvod, proč euro a s ním i koruna klesaly tento týden.

Kdo jsou ti investoři, kteří eurem a korunou hýbou?

Na devizové trhy mají vliv převody kapitálu a převody souvisící s vývozem a dovozem. Ve prospěch dolaru hrají masivní přesuny investic do USA, a to jak přímých investic podniků, tak přesun úspor v podílových fondech či penzijních fondech. Američané mají na druhou stranu rekordní obchodní schodek, což znamená odliv peněz z USA. Příliv kapitálu je však natolik silný, že tento vliv převáží.

Může se tedy euro vzchopit?

První se do hry musí vložit evropská centrální banka, ale nevím, jestli dokáže zvrátit nynější stav sama, možná bude potřeba koordinace s USA a s Japonskem. Ale dlouhodobě se do hry musí vložit politici a nastolit v evropské ekonomice reformy, které přesvědčí investory.