Prodej alkoholu a cigaret nezletilým kvete

- Češi by se klidně dali charakterizovat jako národ, který u svých potomků pěstuje už od dětství pozitivní vztah nejen k alkoholu, ale i k cigaretám. Třebaže mají platný zákon, jenž zakazuje prodej tohoto zboží osobám mladším 18 let, děje se tak v míře nevídané. Sonda, kterou provedla redakce v polovině ledna v pěti městech - Brně, Jihlavě, Českých Budějovicích, Plzni a Praze, ukázala, že školákovi prakticky všude prodají, o co si řekne. Ze sedmnácti prodejen pouze ve dvou případech odmítli prodat patnáctiletému chlapci alkohol a cigarety.
 V patnácti testovaných restauracích a hospodách mu dokonce nalili pokaždé.  Odstrašující výsledky tohoto průzkumu se nijak neliší od výsledků testu, jež redakce provedla v květnu 1998. I před dvěma lety si totiž čtrnáctiletý školák "přišel na své" - odešel s prázdnou pouze ze dvou obchodů z dvaceti. Na prakticky stejné obchody se redakce zaměřila i letos, bohužel s téměř stejným výsledkem. Nic na tom nezměnila ani úprava příslušného zákona. "Od srpna loňského roku platí novela zákona o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, která zvýšila věkovou hranici prodeje cigaret z dřívějších 16 let na 18," uvádí právnička České obchodní inspekce Vladimíra Brádlová. Pro nákup alkoholických nápojů i cigaret tak v současnosti člověk musí dosáhnout plnoletosti. O tom, že prodavačky v obchodech chlapce obsloužily bez mrknutí oka, není třeba se dlouze rozepisovat. Hořké pousmání však vyvolávají zážitky z některých restaurací, kam teenager zašel na nějakého toho panáčka pro zahřátí. "Malej rum nemáme, jenom velkej," odvětila na objednávku servírka v restauraci Secese na brněnském vlakovém nádraží. Takové nabídce by neodolal dospělý notorik, natož patnáctiletý začátečník. Tento případ nebyl jediný. Prakticky stejná situace se odehrála o několik set kilometrů západněji v plzeňské restauraci Elektra. Zdánlivě nekompromisně se při objednávce grogu zachoval číšník v jihlavském šenku U kozla, který požadoval občanský průkaz pro ověření věku. Když chlapec přiznal, že žádný nemá, číšník beze slova odešel. Smutek z neúspěchu však v očích nezletilého netrval příliš dlouho. V okamžiku, kdy už se pomalu chystal k odchodu, přistál na jeho stole hrnek s nezaměnitelným rumovým aroma. Za zmínku stojí snad ještě mateřský přístup prodavačky v českobudějovické pekárně Pekast, která na žádost o placatici rumu reagovala nevěřícně slovy: "To je venku taková zima?" A rum chlapci prodala.

Zákon o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi 37/1989

§4, (1) Zakazuje se

a) prodávat nebo podávat alkoholické nápoje anebo jinak umožňovat jejich požívání osobám mladším 18 let.

e) prodávat tabákové výrobky osobám mladším 18 let.

§5, (1) Každý, kdo prodává nebo podává alkoholické nápoje nebo tabákové výrobky, je povinen odepřít jejich podání nebo prodej osobě, o níž lze mít pochybnost, že splňuje podmínku věku, pokud ji neprokáže osobním dokladem.

§7, (3) Organizace a občané, kteří prodávají alkohol a tabákové výrobky, jsou povinni upozornit na ně veřejnost výrazným označením.

Cigarety a alkohol v obchodech nezletilému
prodali - neprodali 15:2

Alkohol v restauracích a hospodách nezletilému
podali - nepodali 15:0

Prvenství ve spotřebě piva na hlavu musí někde mít své kořeny. V Česku může probíhat výkonnostní příprava mladé generace prakticky v každé restauraci.

Prodej alkoholu a cigaret nezletilým kvete.

Němečtí šéfové příliš neholdují ani alkoholu, ani cigaretám

Prodavačky i číšníci obsloužili školáka bez problémů.

Přístup k cigaretám nemají nezletilí školáci příliš komplikovaný.