Prodej dolů kritizuje Evropská komise

  • 4
Evropské komisi se nelíbí způsob, jakým chce vláda prodat hnědouhelné doly. Zájemci o Sokolovskou uhelnou a Severočeské doly, které zaměstnávají deset tisíc lidí, mají své nabídky odevzdávat do středeční půlnoci.I když zájemců bude zřejmě několik, komise má pocit, že soutěž není otevřená pro všechny.

Vláda totiž vyloučila ze soutěže firmy, které podnikají v energetice v sousedních zemích. To považuje komise za "diskriminaci na základě národnosti," která postihuje Německo a Rakousko jako členy EU, uvedl zdroj z komise.

"V úterý jsme poslali vašemu velvyslanci v EU Pavlu Teličkovi dopis, kde ho upozorňujeme, že podle nás takový postup není v pořádku," řekl Stepane Ouaki z Evropské komise. Brusel bude proto chtít od ministerstva průmyslu vysvětlení.

Není to poprvé, co komise kritizuje Špidlovu vládu. V minulosti varovný prst zdvihli komisaři v případě projektu severomoravské dálnice, kterou bez soutěže od Zemanova kabinetu dostala izraelská firma Housing & Construction. Špidlův tým projekt před rokem zrušil.

Brusel přiznává, že zvrátit prodej dolů se mu asi nepodaří. Chce však, aby český kabinet do budoucna nediskriminoval zahraniční firmy.

Za favorita v boji o Severočeské doly je považována finanční skupina Appian Group, která vlastní již Mosteckou uhelnou. Appianu však zřejmě přibude nečekaný soupeř. Elektrárenský gigant ČEZ se rozhodl vstoupit do boje. O Sokolovskou uhelnou má zájem její vedení.

O doly se ucházejí finanční investoři: česko-slovenská Penta, slovenská J&T a zřejmě i tuzemská PPF. Sokolovskou budou chtít také její menšinoví akcionáři, Karbon Invest, jenž ovládá OKD, a Keramost. Očekává se, že prodej podílů by státu mohl vynést 4 až 6 miliard korun.