Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační snímek

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Prodej Sazky prověří státní zástupce, podmínky mu přijdou příliš tvrdé

  • 9
Prodej zkrachovalé Sazky, který režíruje insolvenční správce Josef Cupka, budí čím dál větší pozornost. Kromě finanční skupiny Penta Investments, která Cupku obviňuje z toho, že prodej firmy směřuje do rukou vybraných věřitelů PPF a KKCG, se na pravidla výběrového řízení chce zaměřit také vrchní státní zastupitelství.

"Případem Sazky se zabýváme od začátku. Proto se chceme podívat i na podmínky prodeje Sazky mimo dražbu tak, jak je schválil insolvenční soudce," uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Podle informací MF DNES se státnímu zástupci příliš nezdají tvrdé podmínky pro případné uchazeče, především půlmiliardová kauce a případná 1,5miliardová pokuta v případě, že vítěze tendru následně zpochybní antimonopolní úřad.

Mluvčí zastupitelství Válová zatím žádné závěry v případu Sazky vyvozovat nechce. "Zatím jde o pečlivé nastudování podmínek, teď nelze předjímat náš postoj," uvedla Válová.

Pokud by státní zástupce shledal na prodeji Sazky něco nezákonného, může v krajním případě podat trestní oznámení. "Celý proces ale přímo zastavit nemůže. Jeho postavení v rámci insolvenčního řízení není vyšší než jiných věřitelů, byť vykonává jakýsi dozor z pohledu trestněprávního," vysvětluje Petr Zapletal z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Podnět ze strany státních zástupců by především mohl ovlivnit případné uchazeče.

Dozor je standardní, myslí si insolvenční správce

Insolvenční správce se však takového scénáře neobává a dozor státního zástupce považuje za standardní. "Městské státní zastupitelství se o nás zajímá dlouhodobě, je to standardní dozor, o vrchním zastupitelství nic nevím, ani nás nepožádalo o žádné podklady," uvedla mluvčí správce a Sazky Lenka Tichá.

Prodej zkrachovalé Sazky oficiálně začal 19. srpna. Největší věřitelé, soustředění ve věřitelském výboru, odsouhlasili prodej mimo dražbu ve veřejném výběrovém řízení. Výbor poté spolu s insolvenčním správcem Josefem Cupkou nastavil pro případné zájemce několik hlavních podmínek, které jim následně odklepl i soud.

Podmínky ale leží v žaludku Pentě, která by nejraději viděla Sazku buď ve své moci, nebo co nejslabší. Podle ní jsou podmínky nestandardní, netransparentní a nezákonné, účelově odrazují ostatní možné investory a tím zvýhodňují zájemce z řad hlavních věřitelů, skupinu Petra Kellnera PPF a KKCG Karla Komárka.

Pentě se kromě vysoké kauce a obří pokuty také nelíbí fakt, že nabídky včetně kaucí mají směřovat do J&T Banky. "Ta má významné hospodářské vazby právě na skupinu PPF a KKCG," upozorňuje Martin Danko, mluvčí Penty.

Jde o účelové kroky, jak prodej Sazky co nejvíce prodlužovat

Tendr se nelíbí ani držitelům dluhopisů. Pětinu z nich zastupuje londýnská advokátní společnost Dewey&LeBoeuf. Ta minulý týden vzkázala, že tyto ostré podmínky povedou pouze k nižšímu výnosu.

Pokud věřitelský výbor podmínky nezmění, Penta se do tendru nepřihlásí. Místo toho Penta spolu s E-Investem Martina Ulčáka podá vlastní závaznou nabídku mimo Cupkův tendr. "Jde o to, aby bylo možné ji veřejně porovnat s jakoukoliv nabídkou, kterou zveřejní insolvenční správce Josef Cupka," zdůvodňuje Danko.

Skupina PPF takovou nabídku považuje pouze za manipulaci. Podle Kamila Zieglera, šéfa týmu pro Sazku za PPF, jde pouze o účelové kroky, jak prodej Sazky co nejvíce prodlužovat a blokovat tak, aby Penta se svou Fortunou mezitím ovládla trh. "To je však cesta k výraznému poškození všech věřitelů Sazky. To je nepřijatelné," říká Ziegler.