Jaderná elektrárna Dukovany.

Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Produkce z jádra spadne letos o desetinu. I kvůli nepořádku v dokumentaci

  • 18
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany letos podle odhadů ČEZ vyrobí o 3,7 terawatthodin elektřiny méně než loni, což představuje asi desetinu roční produkce. Vinu na tom nese technická závada na Temelíně a špatně vypracovaná dokumentace pro Dukovany.

Statistiky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o výrobě elektřiny ukazují za letošní červenec nebývalý výkyv. Produkce jaderných elektráren se propadala na 1 682 gigawatthodin, což je zhruba o 400 gigawatthodin méně, než kolik vyrobily Dukovany a Temelín ve stejném měsíci předchozích let.

Důvodem je, že Temelín byl nemalou část léta kvůli neplánované odstávce mimo provoz. Při ceně kolem 30 euro za megawatthodinu to znamená ztrátu pro provozovatele ČEZ na nevyrobené elektřině jen za červenec ve výši 300 milionů korun. Výpadek musely vykrýt zvýšenou produkcí parní elektrárny, jejichž produkce je však dražší.

Podzimní statistiky ERÚ zatím nezveřejnil, ale i v dalších měsících bude bilance výroby podobně tristní. Od září totiž kvůli neplánované odstávce neběží dva ze čtyř dukovanských bloků, přičemž na dalším probíhá plánovaná odstávka.

Za problémy v Dukovanech nese vinu ČEZ

Zatímco v Temelíně byla porucha, kterou nebylo možné předpokládat, za problémy v Dukovanech nese vinu ČEZ sám. Až příliš totiž důvěřoval externím firmám, které pro něj zpracovávaly dokumentaci svarů potrubí. Když se porouchal nedávno opravovaný svar, ukázalo se, že podle rentgenových snímků měl být v pořádku.

„Logicky se pak zajímáte, jak ten snímek vlastně vznikl. Ukázalo se, že příslušná firma k tomu nepřistupovala zodpovědně,“ uvedla nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnosti Dana Drábová.

Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka je nyní potřeba veškeré rentgenové snímky udělat znovu. „Abychom to mohli udělat, musíme vypustit vodu z potrubí. A to je důvod, který to časově prodlužuje,“ popsal Bezděk.

Podle generálního ředitele společnosti Daniela Beneše prověřuje ČEZ příčiny problému a zvažuje o změně nastavení systému. Beneš věří, že dva bloky budou do konce roku v provozu.

Polostátní společnost už vyčíslila, že problémy v jaderných elektrárnách budou znamenat celoroční propad výroby o 3,7 terawatthodin, což odpovídá zhruba desetině roční produkce obou atomových zdrojů.

Vedle problému s jadernými bloky sráží zisky firmy dolů i odklad dokončení modernizovaných zdrojů v Ledvicích a Prunéřově (více čtěte zde). V penězích se pak projeví v nižším zisku kvůli nevyrobené elektřině. ČEZ snížila odhad provozního zisku EBITDA o šest miliard na 64 miliard korun.