Miliardářka Anna Sigurlaug Pálsdóttir se svým manželem Sigmundurem...

Miliardářka Anna Sigurlaug Pálsdóttir se svým manželem Sigmundurem Gunnlaugssonem, dnes už bývalým islandským premiérem. | foto: koláž iDNES.cz

Bohatá žena islandského expremiéra. Žalovala otce, aby dostala více peněz

  • 25
Islandský expremiér Davíd Gunnlaugsson odstoupil z funkce po skandálním odhalení jeho finančních aktivit na Britských Panenských ostrovech. Ještě větší kontroverze ovšem vyvolává jeho manželka Anna. Jedna z nejbohatších žen nejen Islandu, ale také Evropy bojuje o majetek odjakživa.

Za vším hledej ženu. Toto přísloví či klišé, zdá se, platí také u bývalého premiéra Islandu Davída Gunnlaugssona. A jeho pádu. Bývalý šéf kabinetu odstoupil když vyšlo v rámci tzv. Panama Papers najevo, že svůj majetek skrývá na zahraničních offshoreových účtech (všechny publikované texty o Panama Papers si můžete přečíst zde).

Většina Gunnlaugssonova majetku nepochází přímo od něj, ale od jeho manželky. Anna Sigurlaug Pálsdóttir, narozena v roce 1974, je dědičkou vlivného podnikatele Páll Samuelssona, který byl na Islandu šéfem automobilky Toyota.

Kvůli penězům žalovala otce

Ke zděděným penězům se ale nedostala lehce. Jejich přesměrování na účet premiérského páru provází zášť, hádky i soudní spory uvnitř prominentní rodiny. Jak připomíná server Daily Mail, Anna Sigurlaug Pálsdóttir je vybojovala v roce 2006 poté, co žalovala vlastního otce.

Důvodem byla podle její verze skutečnost, že byla svou prominentní rodinou přehlížena a nedostalo se jí bohatství, které její bratr Bogi užíval dlouhé roky. Nadějný politik Davíd a bohatá dědička Anna se vzali až v roce 2011. V tom čase už byl Gunnlaugsson podle islandského listu DV nejbohatším politikem sedícím v tamním parlamentu.

Podle podezření, která vzešla z dokumentů Panama Papers, měl prominentní pár ukrýt miliony liber z portfolia svých firem na anonymních účtech v Panamě. V daňovém ráji se tak vyhnul placení daní ze zisku. Operacemi navíc zakrývali vlastnictví peněz.

Údaje panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca jmenují společnost Wintris Inc., která spravovala majetek získaný Pálsdóttir po dědickém sporu v roce 2007. Firmu měli manželé vlastnicky rozdělenou rovným dílem. Po svém vstupu do parlamentu však expremiér prodal svůj podíl manželce za jeden dolar.

Premiér kritizoval banky, jednu tajně spoluvlastnil

Firma Wintris se v předkrizových letech dostala díky penězům zděděným Annou Sigurlaug přes Lucembursko k podílu Landsbanki - jedné ze tří velkých islandských bank. Přes úvěry se pak Wintrisu podařilo z banky vytáhnout miliony liber do daňových rájů. Předlužený bankovní sektor na Islandu záhy zkolaboval a způsobil nejhorší ekonomickou krizi v novodobé historii země.

V pozdějších rozhovorech se pak Gunnlaugsson vyhýbal odpovědím na dotazy týkajících se podnikání. Říkal, že už s byznysem nemá nic společného a podíl ve firmách, se kterými je spojován, ovládá jeho manželka. Nařčení z umístění aktiv v daňových rájích nervózně odmítal.

Změna postoje přišla až po stupňujícím se tlaku ze strany médií. Gunnlaugssonova žena Anna se k majetku na offshorových Britských Panenských ostrovech přiznala statusem na Facebooku.

Bývalého premiéra zválcovala zejména podezření, že prostřednictvím rodinné firmy Wintris vytáhl z islandských bank zhruba tři miliony liber, které koupil jako pohledávky. V tom samém období přitom získával politické body za kritiku postoje věřitelů vůči islandským bankám. Politickou kariéru s touto agendou začínal jako moderátor státní televize.

O tom, že manželský pár věděl, jak se v daních pohybovat, svědčí i fakt, že jejich bydliště, napsané na jméno Anny Sigurlaug Pálsdóttir, bylo změněno na neobydlenou farmu. A to jen pár dní před parlamentními volbami, ve kterých Gunnlaugsson se svou stranou uspěl.

Politika znamenala nutnost zveřejnit majetkové přiznání, ze kterého by se veřejnost o poměrech rodiny dověděla. Evidentně se záměrem zatajit majetek a vyhnout se placení daní tak manželé údajným bydlením na farmě zakryli, že ve skutečnosti žijí v luxusní čtvrti Reykjavíku.

Do vesmíru s Richardem Bransonem

O tom, jak na tom jsou manželé finančně, svědčí i místenka v raketě letící do kosmu v rámci projektu vesmirného turismu Virgin Galactic britského podnikatele a miliardáře Richarda Bransona. Tu si měla podle serveru Detroit Newstime objednat Anna Pálsdóttir v roce 2014. Sedadlo vedle Justina Biebera, Brada Pitta nebo Angeliny Jolie ji mělo stát zhruba 50 milionů dolarů.

Manželka bývalého premiéra se snažila do poslední chvíle manžela krýt. Všechna podezření se snažila přesměrovat na sebe. Udělala to ovšem pozdě. Nepomohla ani argumentace tím, že pár žádný ze zákonů neporušil. Gunnlaugsson byl donucený odstoupit. Manželství s Annou ovšem na třpytivé kráse luxusu neztratí.