Černošská bojovnice proti otrokářství Harriet Tubmanová na fotografii pořízené...

Černošská bojovnice proti otrokářství Harriet Tubmanová na fotografii pořízené kolem roku 1900. | foto: Ann Ronan

Trump Tubmanovou na bankovce nechce. Zachránila přitom desítky otroků

  • 74
Hrdinka a bojovnice ze práva žen a černochů bude teprve třetí ženou, které se podařilo probojovat na americkou bankovku. Ačkoli platidlo s jejím portrétem nepřijde do oběhu dříve než v roce 2030, v USA se strhla vášnivá debata mezi jejími podporovateli i kritiky. Mezi nimi je i uchazeč o kandidaturu na prezidenta Donald Trump, kterému vadí, že z líce dvacetidolarovky zmizí někdejší prezident Jackson.

Dlouho probíhající debata o nové podobě líce americké dvacetidolarovky je u konce. Tamní ministr financí Jack Lew ve středu oznámil, že někdejšího prezidenta Spojených státu Andrew Jacksona nahradí hrdinka americké občanské války, bojovnice za práva žen a Afroameričanů Harriet Tubmanová. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Zatímco mnozí ocenili přítomnost teprve třetí ženy v historii americké notafilie, jiní to označili za chybu. Mezi nimi i uchazeč o kandidaturu na úřad prezidenta Spojených států Donald Trump.

Prezident Jackson zmizí z dvacetidolarovky, nahradí ho černošská hrdinka

„Myslím si, že stáhnout někoho z bankovky je velmi tvrdé. Harriet Tubmanová je fantastická, ale byl bych rád, kdyby Andrew Jackson mohl být ponechán nebo kdyby byla zavedena bankovka jiné hodnoty,“ prohlásil Donald Trump ve vysílání televizní stanice NBC. Dle něj by se do oběhu mohla vrátit dvoudolarovka, na které by se objevila právě Tubmanová. Abolicionistka ze státu Maryland budila v Americe emoce i za svého života.

Harriet Tubmanová (1822-1913) byla první žena, která vedla ozbrojenou výpravu v americké občanské válce. Z okovů otrokářství vyvedla na sedmdesátku černošských Američanů. Sama se přitom do nesvobody narodila v roce 1822.

Život Tumbanové se od toho jiných černošských žen žijících v první polovině devatenáctého století téměř v ničem nelišil. V dětství prošla pod rukami několika otrokářů, kteří ji běžně bičovali a bili. V mládí utrpěla závažné poškození mozků, kvůli kterému po zbytek života trpěla závratěmi a poruchami spánku. Byla také oddanou křesťankou a dle svých slov zažívala vize, které byly poselství přímo od Boha. Mezi nimi byly i instrukce, kterak osvobodit černochy žijící ve státech, kde bylo otrokářství legální.

Tajná železnice

Tubmanové se na rozdíl od jiných černochů žijících v otroctví podařilo v roce 1849 uniknout. Po svém úprku se ale rozhodla do rodného Marylandu vrátit, aby osvobodila zbytek své rodiny. Své příbuzné převáděla přes státní hranici po malých skupinkách. Stejným způsobem se jí nakonec podařilo osvobodit desítky otroků.

Ani ne třicetiletá žena se zapsala do historie amerického boje za svobody díky důmyslnému systému skrýší a spletitých cest, který dostal pojmenování Tajná železnice. Tubmanové se mezi černochy potom přezdívalo Mojžíš, protože nikdy neztratila žádného člena své záchranné expedice. Otrokáři byli její činností natolik rozlíceni, že vypsali odměnu na její dopadení. Nikdy ji ale nevyplatili.

Tubmanová nestála ale jenom na straně Afroameričanů. Celý svůj život se snažila bojovat za práva žen. Zařadila se tak po bok sufražetek Alice Paulové nebo Lucy Burnsové. Nikdy však nevěřila, že ženy v americké společnosti získají volební právo.

Diskutovaná bankovka

Přítomnost Tubmanové na dvacetidolarovce budí vášně především pro to, že z líce bankovky nejspíš navždy zmizí někdejší americký prezident Andrew Jackson (1767-1845). Tomu mnozí dávají za přímou vinu pobití 4 000 původních obyvatel Ameriky. Jackson byl stejně jako drtivá většina bohatých bělochů své doby otrokář. Na druhou stranu je Jackson uznáván za úspěšnou sérii finančních kroků, které zbavily USA státního dluhu.

Ačkoli se zprvu hovořilo o tom, že Tumbanová vystřídá spíše někdejšího ministra financí Spojených států Alexandera Hamiltona, úřad se nakonec rozhodl právě pro někdejšího prezidenta. Kritici rozhodnutí to dávají za vinu masivní kampani, kterou podpořil nedávno uvedený broadwayský muzikál o Hamiltonových osudech.

„Jak víte, chtěli to udělat s desetidolarovou bankovkou a pak se najednou objevila broadwayská hra a Hamiltona zachránila,“ řekl Donald Trump, který se řadí mezi nejhlasitější kritiky středečního rozhodnutí. Mezi ně patří například i jeho bývalý soupeř z republikánských primárek Ben Carson, který je sám afrického původu.

Tumbanová bude třetí ženou v historii amerických bankovek, která se objeví na nejobíhanějším platidlu světa. V minulosti se na jednodolarovce objevila žena prvního prezidenta spojených států George Washingtona Martha. Indiánka Pocahontas se 1875 stala druhou ženou, které se podařilo probojovat na americkou bankovku. Ačkoli vzbouřená debata o Tubmanové probíhá v dnešních dnech, platidlo s jedením ze symbolů amerického boje za svobodu se do oběhu nedostane dříve než v roce 2030, na kdy je plánovaná emise prvních nových dvacetidolarovek.