Důl Darkov patří společnosti OKD (ilustrační foto).

Důl Darkov patří společnosti OKD (ilustrační foto). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PROFIL: Kdo je Lee Louda, muž, který řídí největší bankrot v zemi

  • 47
Klíčovou roli ve zkrachovalé důlní společnosti OKD získal pražský insolvenční správce Lee Louda. Rozhodl o tom v pondělí Krajský soud v Ostravě, který zároveň potvrdil úpadek dolů.

Správce je v bankrotovém procesu nejdůležitější osobou. Sám Lee Louda to poněkud zlehčuje. „Za aktuální situace je hlavní role insolvenčního správce dohledová,“ uvedl pro MF DNES. Správce dohlíží na insolvenční řízení a řídí komunikaci mezi soudem, věřiteli, dlužníkem a jeho obchodními partnery. Hlavně ale musí ověřit dluhy i majetek OKD.

Právě Louda tak rozhoduje, kdo z věřitelů má právoplatnou pohledávku a tudíž, kdo má jak velký vliv na průběh insolvence. Komu správce jeho pohledávku neuzná, ten jde ven ze hry o majetek zkrachovalé firmy. Alespoň pokud se mu nepovede verdikt dodatečně zvrátit u soudu.

Právě věřitelé mají vedle správce a soudu v insolvenci důležitou roli. Největšími věřitelem OKD jsou - alespoň podle insolvenčního návrhu, sepsaného vedením dolů - držitelé dluhopisů, které vydala mateřská firma dolů NWR. Firma OKD za dluhopisy ručí do výše deset miliard korun. Sama NWR je nedokáže splatit, i ji tedy čeká bankrot. Na vymáhání desetimiliardové záruky tak brzy dojde.

Soud potvrdil úpadek OKD. Do jejího čela jmenoval Lee Loudu

Kromě toho dluží OKD své vlastní matce NWR a dalším firmám ze skupiny čtyři miliardy korun.

Největší balík dluhopisů dnes drží investiční fondy, sdružené ve skupině Ad Hoc Group, jež je zároveň i největším akcionářem dolů. Ad Hoc Group a další soukromí investoři do dluhopisů si tak budou nárokovat až 14 miliard korun z celkového dluhu OKD, který vedení firmy vyčíslilo na 17 miliard.

Dalším velký věřitelem OKD je pětice bank, včetně České spořitelny a ČSOB. V důlní skupině utopily banky 1,3 miliardy korun.

Zkušenosti s krachem obří firmy nemá nikdo

Insolvenční správce musí při řízení bankrotu brát ohled především na zájmy věřitelů. V tomto citlivém případě ale bude muset navíc komunikovat i se státem. Už ve středu se s ním sešel ministr průmyslu Jan Mládek, zájem o jednání má i premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem připraven konstruktivně komunikovat se všemi zúčastněnými stranami,“ uvedl Louda.

Horníkům z OKD vláda pomůže. Budou dostávat osm tisíc korun měsíčně

Stát ovšem na bankrot OKD nemá v této chvíli žádný vliv. Může jen vykonávat dohled nad zákonností postupu prostřednictvím státního zastupitelství, jež se už do insolvence OKD přihlásilo. Právě po jeho žádosti o urychlené rozhodnutí soud vyhlásil úpadek OKD a do firmy pak jako správce poslal Lee Loudu.

Vedení OKD žádalo soud, aby správcem jmenoval někoho se zkušenostmi s hornickou činností. Tím Louda není. Jenže v Česku dosud doly ani firma s 10 tisíci zaměstnanci a sedmnáctimiliardovým dluhem, jaký mají OKD, nezkrachovala. Nebylo kde zkušenosti nabrat.

S velkými bankroty Louda ovšem zkušenost má. Patří do skupiny správců se zvláštním povolením, kteří mohou vést insolvence firem s obratem nad 100 milionů korun. Není právníkem, jak je v oboru obvyklé. Vystudoval strojní inženýrství, insolvencím se však věnuje řadu let.

Možné postupy

Při reorganizaci mají akcionáři a dlužník větší slovo než při klasickém konkurzu, managementu firmy zůstávají v rukou velké pravomoci a řídí jej vlastníci firmy.

V klasickém konkurzu se šéfem firmy stává de facto insolvenční správce. Při reorganizaci je ale pravděpodobnější a snazší zachování provozu krachující firmy.

Pracoval pro Českou národní banku jako likvidátor investičních fondů. Je insolvenčním správcem ve Starorolském porcelánu Moritz Zdekauer či ve firmě Schempp-Hirth, výroba letadel. Nebo v developerské Rezidenci Kavčí Hory, za níž stál zesnulý Luboš Měkota, jeden z privatizátorů Mostecké uhelné. Je také výkonným šéfem Centra restrukturalizace a insolvence při VŠE v Praze.

Nejúspěšnějším Loudovým insolvenčním případem byla Kordárna z Velké nad Veličkou. Koncem roku 2011 Louda dovedl do zdárného konce její reorganizaci. Tehdy šlo o první velkou insolvenční reorganizaci u nás, stala se vzorem pro podobné kauzy. Napodobit se ji ale daří zřídka.

Také OKD mají projít reorganizací. Jde o postup, při němž mají akcionáři a dlužník větší slovo než při klasickém konkurzu, managementu firmy zůstávají v rukou velké pravomoci a řídí jej vlastníci firmy. V klasickém konkurzu se šéfem firmy stává de facto insolvenční správce. Při reorganizaci je ale pravděpodobnější a snazší zachování provozu krachující firmy.

Zda se reorganizace OKD povede, není jisté. Do značné míry to má v rukou právě Louda. Sám o svých plánech a pohledu na případ OKD mluvit nechce.

„Připravuji teď výzvu na součinnost, kterou budu v souladu s insolvenčním zákonem adresovat dlužníkovi. Tento standardní postup umožní seznámit se co nejdříve s aktuální situací. V tuto chvíli je asi jedna z klíčových oblastí monitoring toku hotovosti ve firmě, krátkodobý výhled příjmů a výdajů a přehled o řízení a vývoji pracovního kapitálu. Nicméně další detaily nebudu a nemůžu komentovat,“ reagoval Louda na otázky, jež mu adresovala MF DNES.