Podnikatel Karel Pražák.

Podnikatel Karel Pražák. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Od PPF k vlastnímu byznysu. Miliardář Pražák staví novou skupinu

  • 13
Podnikatel a lobbista Karel Pražák měl dlouhé roky pověst prodloužené paže skupiny PPF, zejména v oblastech, kam se skupině nejbohatšího Čecha Petra Kellnera z různých důvodů přímo nechtělo. Obchodoval mimo jiné s obviněným podnikatelem Petrem Sisákem. Nyní se staví na vlastní nohy. „S Kellnerem už obchody neřeším,“ tvrdí.

Pražákovo jméno se objevilo v souvislosti s problematickými insolvencemi developera ECM, boji kolem společnosti Setuza a stojí také v pozadí zadluženého stadionu Eden. Nedávno fantom mezi podnikateli investoval do Maxima pojišťovny, již dosud ovládali lidé kolem obviněného podnikatele Petra Sisáka.

Po letech mlčení, kdy se úzkostlivě vyhýbal rozhovorům v médiích a jeho fotografie byste ve veřejných zdrojích hledali marně, se pro MF DNES rozpovídal o své cestě k podnikatelské nezávislosti.

Byť o Pražákově solitérním postavení na trhu stále řada lidí pochybuje, on svůj odchod od Kellnera popisuje jednoznačně. „Projekty s Petrem Kellnerem neprobírám. Jsem naprosto emancipovaný a rozhoduji se sám za sebe,“ říká šestačtyřicetiletý rodák z Českých Budějovic.

Dělat sám na sebe

Pražák před necelými třemi roky od PPF oficiálně odkoupil společnost AB Credit, specialistu na obchody s pohledávkami, kterou předtím jako manažer PPF vedl. K tomu si od Kellnera odnesl některé tuzemské realitní projekty. A právě na těchto základech nyní buduje vlastní skupinu.

Pražákův byznys má stát na třech nohách – financích, tedy hlavně obchodu s pohledávkami, realitách a průmyslu. „Uvažoval jsem o osamostatnění, chtěl jsem si vyzkoušet dělat věci sám na sebe. Dohodl jsem se na odchodu a založení vlastního investičního fondu. V rámci vypořádání jsem odkoupil některá aktiva, která jsem dobře znal, protože jsem na nich dříve pracoval,“ popisuje Pražák.

Dnes má dle svých slov ve správě aktiva v řádu miliard korun, ale nálepce miliardáře se brání. „Takhle bych to neřekl. Něco jsem si vydělal a měl jsem otevřené dveře ke zdrojům. Za dva roky jsem spoustu projektů zhodnotil, takže vlastní kapitál narůstá,“ říká neurčitě. Značnou část investic mu prý financují banky. O přesné struktuře investičních zdrojů však mluvit nechce.

„Pochopitelně díky tomu, že jsem v PPF dlouho působil, mám tam své obchodní partnery a známé. Když potřebuji něco financovat, tak se na PPF Banku můžu obrátit. Ale je to jen jedna z mnoha bank, které mé projekty financují,“ naznačuje Pražák současné spojení se skupinou Petra Kellnera.

Pražákovi kromě AB Creditu patří čtvrtina odpadové společnosti AVE CZ, kde je společníkem skupiny EPI Holding Daniela Křetínského.

Nakročeno má také k podílu ve společnosti Pehtoo, která vyrábí plastové části pro automobilový průmysl. „Šlo o typický příklad restrukturalizace firmy v problémech. Firmě hrozily exekuce, já jsem z pozice věřitele financoval restrukturalizaci a chystám zde své pohledávky překlopit v akciový podíl,“ popisuje čerstvý obchod.

Do zdárného konce prý také míří jeho angažmá ve zkrachovalém obchodním centru nedaleko letiště na Ruzyni. Tamní areál Galleria Moda zkolaboval před více než šesti lety těsně před otevřením. Z bitvy věřitelů, mezi nimiž vládla UniCredit Bank, vzešel vítězně právě Pražák.

„Podílel jsem se na restrukturalizaci. Ještě není vše hotové, ale na cestě je vstup velkého evropského hráče,“ říká bez dalších detailů.

Po PPF také převzal pozemky a realitní projekty kolem libeňské O2 areny. Tam by chtěl vybudovat nové objekty ve spolupráci s developerem Tamirem Wintersteinem, jemuž patří tamní obchodní centrum Harfa.

Specialista na problémy

Pražákův aktuální investiční „coming out“ může mít podle některých lidí z trhu jediný důvod: skupina PPF nechce být spojována s jeho jménem a potenciálními problémy. Pražák je totiž v první řadě specialistou na problémy všeho druhu.

Býval ostatně Kellnerovou spojkou na nejrůznější podnikatelské kliky a lobbisty. PPF společně s Pražákem například v minulosti poměrně často a velmi těsně v byznysu narážela na sféru obviněného podnikatele Petra Sisáka a insolvenčního správce Ivo Haly. Spojování s nimi nicméně Pražák odmítá.

Přestože se Sisákem v minulosti řadu obchodů dělal, extra vztahy s ním prý nemá. „Znám ho stejně jako desítky dalších podnikatelů, kteří se pohybují na trhu. Za pětadvacet let, co se na tomhle trhu pohybuju, jsem nutně musel potkat všechny, kteří tady něco podstatného dělají,“ zlehčuje vztah Pražák.

Navzdory tomu loni koupil od lidí napojených na Sisáka kontrolní podíl v Maxima pojišťovně, která patřila do Sisákova impéria. Investuje do ní spolu s Petrem Sedláčkem, dalším manažerem s vazbami na PPF.

Od Ivo Haly, který působil jako správce zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva, zase Pražák loni kupoval balík pohledávek v nominální hodnotě asi 10 miliard korun, a to jen za 1,4 miliardy.

„Získal jsem portfolio pohledávek, které bylo v žalostném stavu. Cena, za niž jsme to koupili, je dost možná nadsazená. Pohledávky jsou opravdu hodně těžce vymahatelné a myslím, že rozhodnutí správce bylo správné,“ říká Pražák.

Investor, nikoliv majitel Edenu

Podílel se také na ne úplně přehledných transakcích společnosti Kingwater Holdings se sídlem na Kypru, která pomáhala v roce 2012 vyvádět majetek z policií vyšetřované Sisákovy Via Chem Group. Angažoval se ale v jiném obchodu než v operaci, kterou šetří policie. Pomáhal Kingwateru financovat koupi fotbalového stadionu Eden v pražských Vršovicích. Ten Kingwater pořídil v červenci roku 2012 od skupiny Natland.

Jako majitel Kingwateru vystupuje advokát Václav Slavíček. Pražák je ale od začátku považován za toho, kdo v pozadí obchodu stál. A platil penězi PPF.

Pražák účast PPF na koupi Edenu odmítá. Sám byl prý jen „finančním investorem“. Slavíčkovi prý pomohl na stadion sehnat peníze.

Kolem stadionu a tamního domácího fotbalového týmu Slavia Praha se také angažovali lidé z okruhu Petra Sisáka. To je zejména případ firmy Falkonida, která klub krátce vlastnila.

Jak už bylo řečeno, společnost Kingwater Holdings není spojena pouze se stadionem. Ještě zajímavější je její role v bojích o Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Právě na Kingwater převedl Via Chem třetinu akcií Spolku, aniž by za ně Via Chem dostal odpovídající protihodnotu. Transakci nyní šetří policie v rámci rozsáhlého zátahu na Sisákovu skupinu. Od této epizody ale dává Pražák ruce pryč.

„Nevím o tom nic. Se společností Kingwater jsem řešil jediný obchodní případ, a to byl stadion,“ říká podnikatel, který se řemeslu vyučil na začátku 90. let v Pragobance. Už v roce 1996 však zamířil do služeb Petra Kellnera, když nastoupil do České pojišťovny.