Vladimir Ermakov, zakladatel a dlouholetý šéf plynárenské skupiny Vemex.

Vladimir Ermakov, zakladatel a dlouholetý šéf plynárenské skupiny Vemex. | foto: Vemex

Český pan Gazprom spouští svůj vlastní byznys. Bude dělat safíry

  • 21
Vladimir Ermakov, zakladatel a dlouholetý šéf plynárenské skupiny Vemex, rozjíždí v Česku svůj nový soukromý byznys na výrobu monokrystalů. Plánuje až 300milionovou investici a chce vyvážet hodinářům do Švýcarska. Odchod z plynárenské firmy však neplánuje.

Ermakov, původní profesí právník, u nás zastupuje zájmy ruského státního gigantu Gazprom, jenž Vemex vlastnicky kontroluje.

Teď však míří jako soukromý investor do oboru, který je plynu a energetice na hony vzdálený. V Čakovicích na okraji Prahy rozjíždí závod na výrobu safírových monokrystalů, které se používají v hodinářském, chemickém či elektrotechnickém průmyslu.

Ruské know-how

Do první fáze budování svého nového podniku ALED-Praha vložil zatím 75 milionů korun. Projekt financuje Evropsko-ruská banka, finanční ústav napojený na ruskou energetickou skupinu Strojtransgas, která je spřízněná s Gazpromem. Banka se specializuje především na podporu ruských investic v Česku.

Ermakov počítá s dalším růstem závodu ALED a už hlásí další zájemce o podíl na této investici. "Zatím máme první výrobní linku složenou z deseti strojů. Podle toho, jak bude první linka efektivní, zvážíme otevření druhé, podobné. Teď jsme ve fázi, kdy spouštíme výrobu a budujeme manažerský a obchodní tým," říká nejvlivnější reprezentant Gazpromu v Česku. O vybudování druhé linky prý rozhodne, jak se ALED na trhu chytí.

Vladimir Ermakov (50)

Narodil se v běloruském městě Lojev. Vystudoval vojenskou akademii a národohospodářskou akademii. Kariéru začínal v ruské Obchodní a průmyslové komoře, později založil v Rusku vlastní soukromou firmu Byznys a právo.

V Česku se usadil koncem 90. let. Stál u zrodu firmy Vemex, dnes ovládané Gazprom Exportem. Před třemi lety se zasadil o vznik Rusko-české smíšené obchodní komory, jež hájí především zájmy ruských investorů v Česku.

Ermakov by mohl s partnery, které zatím nechce jmenovat, do ALED postupně investovat sumu mezi 250 a 300 miliony korun. "Pokud se výroba dobře rozběhne, budu chtít investorskou skupinu rozšířit. Partneři, kteří mají o investici zájem, jsou jak Rusové, tak Češi," říká jen.

ALED zatím zaměstnává 35 lidí, časem se má zaměstnanecký stav rozrůst zhruba na dvojnásobek.

O vlastním byznysu uvažoval čerstvý padesátník Ermakov od okamžiku, kdy před třemi lety prodal svůj osobní minoritní podíl ve Vemexu.

"Chtěl jsem investovat do moderních technologií, což výroba monokrystalů splňuje. Jde o vůbec první projekt po roce 1989, kdy se v České republice za ruské peníze pro ruského investora buduje závod postavený na technologii, která se zrodila v bývalém Sovětském svazu," prohlašuje hrdě. Většinu komponentů pro výrobní linku dovezl do Čakovic z ukrajinského Luhansku.

ALED využívá při výrobě metodu vyvinutou ruským profesorem Stěpanovem a rozpracovávanou pro průmyslové užití od 60. let. Jde o postup umožňující vznik až dvoumetrových krystalických produktů různých tvarů. V Čakovicích však v této chvíli počítají hlavně s malými umělými safíry pro hodinářský průmysl.

"Jednáme teď o dodávkách pro švýcarské hodinářské firmy. Kromě toho jsme v kontaktu s dalšími potenciálními odběrateli v Německu, ve Francii i v Česku. Předpokládáme, že menší část naší produkce se bude zpracovávat v České republice, větší část v zahraničí, zřejmě i mimo Evropskou unii," popisuje ruský manažer.

Ermakov vidí v umělých krystalech velkou budoucnost, kromě hodinařiny sází na jejich užití při výrobě polovodičů a tímto směrem chce svůj čakovický závod dál budovat.

Šéf bez podílu

Ermakov žije v Česku od 90. let, v roce 2001 založil firmu Vemex, která tehdy nabourala monopol RWE Transgas na dovoz ruského plynu. O dva roky později, když pro Vemex získal licenci obchodníka s plynem, prodal majoritu skupině Gazprom. Ta dnes ovládá Vemex prostřednictvím evropských filiálek své obchodní dcery Gazprom Export.

Před třemi lety koupila necelých 17 procent ve Vemexu česká skupina KKCG Karla Komárka a Ermakov sám se svého podílu zbavil. Zůstal však v čele firmy jako manažer.

Jak si vedl Vemex

Šéf Vemexu zatím neplánuje, že by své plynárenské dítě opustil, zároveň však odchod zcela nevylučuje: "Jako u každého topmanažera, mé další setrvání v čele firmy je v rukou jejích majitelů," říká.

Lidé obeznámení s poměry ve Vemexu mluví o názorových neshodách mezi Ermakovem a druhým jednatelem Vemexu, o čtrnáct let mladším Vasilijem Dinkovem, možná i proto si zakladatel firmy chystá únikový plán.

Kromě ALED investuje Ermakov v Česku také do nemovitostí a nevylučuje další soukromé projekty v jiných oborech. "Vycházím z toho, že dobře znám Česko a Slovensko. Jsou tu výborné podmínky pro investice do moderních technologií, vidím v Česku další velké možnosti," říká.

V této chvíli však Ermakov stále považuje plynárenský Vemex za svou hlavní pracovní náplň. "V posledních letech jsme velmi posílili, ze samostatné firmy Vemex se stala silná skupina," říká.

Mateřský holding Vemex dnes zastřešuje dceřiné firmy Vemex Energie (ta se specializuje na prodej plynu a elektřiny domácnostem) a dále Vemex Energo, jež má významné postavení na energetickém trhu na Slovensku. "Loni jsme prodali více než 1,5 miliardy kubíků plynu. Už šestým rokem se řadíme spolu s firmami RWE, E. ON a Pražská plynárenská mezi největší hráče na českém trhu," říká Ermakov. Firma tu drží zhruba 10procentní podíl na tuzemském obchodu s plynem. Loňské hospodářské výsledky skupiny ještě zpracovávají auditoři.

Podle Ermakova však obrat celé skupiny stoupl zhruba na 15 miliard korun. A po předloňské ztrátě, způsobené hlavně zvýšenými investicemi, má být Vemex za rok 2013 opět ziskový.

Prosperita závisí na politice

Šéf Vemexu si pochvaluje i výhled do budoucna. Na příští rok už má Vemex teď v dubnu prodaných 700 milionů kubíků, na přespříští 300 milionů kubíků. "To je na duben velmi dobré," říká Ermakov. Firma mimo jiné exkluzivně dodává ruským průmyslovým podnikům v zemi – například ostravským hutím Evraz Vítkovice (v dubnu Rusové hutě prodali konsorciu firem z Kypru) či plzeňským strojírenským fabrikám.

Další perspektiva Vemexu podle Ermakova závisí jednak na dalším vývoji ekonomiky po skončení krize, jednak na tom, jak se Vemexu bude dál dařit expandovat. O růst se stále snaží, mimo jiné i budováním nového odbytového kanálu. Staví po republice plnicí stanice na stlačený zemní plyn CNG pro automobily, nyní jich má 16, což je největší podobná síť v zemi.

Budoucnost Ermakovem řízené firmy však závisí na dalším vývoji celkové pozice Gazpromu v Evropě – a na to má stále výraznější vliv také zahraničněpolitické klima.

"Nechci komentovat politiku, ale jedno říct musím. Pro Gazprom je evropský trh v centru pozornosti. A nemá smysl zastírat, že na pozici naší komodity na tomto trhu má velký vliv vývoj vztahů mezi EU a Ruskem. Do jaké míry tento vztah ovlivní současné události kolem Ukrajiny, to ukáže čas. Ale jako všichni byznysmeni z naší branže to teď velmi pozorně monitorujeme," říká Ermakov.