Ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Michal Šula, MF DNES

Prognóza: Česká ekonomika zpomalí, poroste o 1,4 procenta

  • 291
Česká ekonomika letos zpomalí růst na 1,4 procenta, tvrdí ministerstvo financí ve své nejnovější prognóze. Skutečnost však může být horší, přiznává. Ještě v říjnu ministerstvo počítalo pro letošek s růstem hrubého domácího produktu o 3,7 procenta.

"Podle očekávání muselo dosud spící ministerstvo financí uznat, že to letos s českou ekonomikou nebude nijak růžové," okomentoval prognózu hlavní analytik Patria Finance David Marek.

Ani nová prognóza ale podle něj nereflektuje adekvátně dopady recese v eurozóně a zpřísnění úvěrových podmínek na českou ekonomiku.

Problém je v tom, že makroekonomové nejsou schopni v turbulentní době finanční krize přesně určit, jak si hospodářství povede. Jako prostřední hodnotu proto určili růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta. Uvedené číslo je s "riziky silně vychýlenými směrem dolů". To znamená, že spíše počítají s horším výsledkem.

"V rámci stejně širokých intervalů považujeme za nejpravděpodobnější ekonomický růst mezi 1,0 až 1,8 %. Růst vyšší než 1,8 % není vyloučen, ale je málo pravděpodobný. Naproti tomu hodnoty růstu nižší než 1,0 % či pokles HDP jsou poměrně pravděpodobné," píše se v prognóze.

Je 75procentní šance, že HDP letos bude v rozmezí mezi 1,2 procenty a dvěma procenty. Za rok už by mělo být lépe. Ministerstvo odhaduje, že v roce 2010 poroste hrubý domácí produkt o 2,1 procenta.

ROK 2009 Podle Ministerstva financí

Hrubý domácí produkt: +1,4 %

Cena za barel ropy Brent: 55 dolarů

Kurz CZK/EUR: 25,6

Nezaměstnanost: 5,2 %

Inflace: 1,3 %

HDP eurozóny: -1 %

Odhad růstu snížilo ministerstvo také pro loňský rok, a to ze 4,4 procenta na čtyři procenta. V roce 2007 ekonomika vzrostla o šest procent.

Prognóza dále tvrdí, že bankovní sektor zůstává i přes nepříznivý vývoj v zahraničí a postupné ochlazování české ekonomiky v dobré kondici. "Banky jsou dostatečně kapitalizované a ziskové. Jejich expozice vůči "toxickým" aktivům je zanedbatelná a kvalita úvěrového portfolia dobrá," stojí v analýze.

Podnikatelé si nicméně stěžují, že banky sedí na penězích. V souvislosti s finanční krizí totiž omezily poskytování úvěrů, které navíc zdražily. To může ekonomiku ještě víc zbrzdit.

"Bez peněz, které jsou krví hospodářství, nebude ekonomika fungovat," řekl po čtvrtečním jednání tripartity viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Miroslav Kalousek nedávno uvedl, že v případě růstu ekonomiky o jedno procento počítá s tím, že by  schodek státního rozpočtu vyrostl na 75 miliard korun.

Při dvouprocentním růstu počítá se schodkem šedesát miliard a při tříprocentním růstu má být deficit padesát miliard. - více čtěte zde

České firmy zbrzdí i Německo

Daleko horší vyhlídky má sousední Německo. Podle předpovědí letos největší evropská ekonomika klesne o dvě a čtvrt procenta. Pokud se tato prognóza naplní, propadne se Německo do nejhlubší recese od druhé světové války. - více zde

Ochlazení ekonomiky už se projevuje na nezaměstnanosti. V lednu se na úřady práce zaregistrovalo na 56 tisíc Němců, celkem je nyní bez práce na tři miliony lidí. To zabolí i české firmy, které šetřící Němci připraví o odbyt.

Jen za první tři loňská čtvrtletí se z Česka do Německa vyvezla auta, elektronika či stroje pro průmysl za zhruba 240 miliard korun. Do Německa putuje na 30 procent celkového tuzemského exportu.

Recese hrozí i Velké Británii, jejíž hospodářství podle posledních dat za 3. čtvrtletí loňského roku kleslo 0,6 procenta, nejvíc od roku 1990. Propad se očekává i ve 4. čtvrtletí a na začátku letošního roku.

,