Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Brusel: Česká ekonomika vzroste o dvě procenta, příští rok posílí víc

  • 16
Česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta. V příštím roce se jí povede ještě lépe a stoupne o 2,4 procenta. Ve své jarní makroekonomické prognóze to předpovídá Evropská komise, která tak vylepšila svůj zimní odhad.

V něm totiž počítala s růstem na letošní i příští rok o dvě desetiny procenta nižším. Deficit českých veřejných financí by měl letos činit 1,9 procenta, v příštím roce 2,4 procenta. Původní prognóza přitom počítala s deficitem 2,8 procenta, respektive 3,3 procenta.

Komise se podle poslední prognózy dívá na české hospodářství optimističtěji než tuzemské úřady. Ministerstvo financí totiž v dubnu uvedlo, že ekonomika letos posílí jen o 1,7 procenta a v roce 2015 o dvě procenta (více zde).

Země v Evropské unii by podle Komise měly zlepšovat svůj výkon díky posilující domácí poptávce. Ta po letech oslabení nabírá kondici díky zlepšujícím se podmínkám na pracovním trhu a nízké inflaci. Ta byla v Česku loni podle Bruselu na úrovni 1,4 procenta, letos by měla dosáhnout 0,8 procenta a příští rok 1,8 procenta.

Evropská komise však ve své nynější prognóze připomíná, že růst české ekonomiky se výrazně zvýšil už v posledním čtvrtletí loňského roku. Částečně to prý bylo dáno jednorázovými faktory jako předzásobování se kvůli daňovým změnám či reakcí investorů na rozhodnutí České národní banky oslabit korunu.

Hospodářství pomůže export

V prvních šesti měsících letošního roku by měl ekonomiku pomáhat dostat z recese především export, v druhé polovině převezme tuto roli domácí spotřeba, uvádí prognóza.

Loni české hospodářství negativním způsobem ovlivňovala nízká míra veřejných i soukromých investic, ačkoliv jistá změna nastala v posledním čtvrtletí, uvádí Komise. To by se letos mělo změnit, a to nejen nárůstem počtu projektů spolufinancovaných z evropských peněz, ale také vyšší měrou soukromých investic v důsledku obnovy podnikatelské důvěry a průmyslové produkce.

Odvětví, jako jsou výroba aut či strojírenství obecně, budou nadále těžit z rostoucí poptávky ze zahraničí, kde se hospodářská situace také zlepšuje. Vzrůstající domácí poptávka však postupně posílí dovoz, a tak se celkový podíl obchodu na růstu ekonomiky v roce 2015 sníží.

Inflace poroste kvůli rostoucím mzdám a větší chuti nakupovat

Změny v regulovaných cenách energií na počátku roku podle předpovědi výrazně ovlivnily míru inflace, která by ale měla opět nabrat tempo ve druhé polovině letošního roku. V roce 2015 tak bude inflace těsně pod dvěma procenty v důsledku silnější domácí poptávky a vyšších mezd. Ekonomické oživení povede jen k opožděnému a mírnému zlepšení podmínek na pracovním trhu, kdy nezaměstnanost letos dosáhne 6,7 procenta a příští rok 6,6 procenta.

K podobě deficitu na úrovni 1,9 procenta podle Komise přispějí nárůst očekávaných veřejných investic u projektů financovaných z EU. Opačným směrem mají působit jak nižší indexace penzí, tak změny ve spotřební dani a jednorázové příjmy z prodeje kmitočtů. V roce 2015 pak výši deficitu podle Komise ovlivní daňová reforma.

Fiskální předpověď má určitá rizika, uvádí Evropská komise. Prvním je dynamika veřejných investic, která závisí na projektech domácích, i těch financovaných z unie. Předpověď navíc nezohledňuje jednorázové výdaje spojené s možnou obnovou pronájmu nadzvukových stíhaček pro české letectvo.

,