Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil ve Sněmovně se zprávou o řešení nezaměstnanosti v České republice

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil ve Sněmovně se zprávou o řešení nezaměstnanosti v České republice | foto: Petr Topič, MAFRA

Sobotka: Snížíme platby sociálního pojištění u nejvíc ohrožených skupin

  • 368
Jedním z konkrétních kroků, který by měl pomoci snížit vysokou nezaměstnanost, je podle premiéra Bohuslava Sobotky záměr jeho vlády prosadit snížení plateb sociálního pojištění u skupin, které jsou na trhu práce nejvíc ohrožené. "Lidi starší padesáti let, ženy po mateřské dovolené, mladí lidé do třiceti let," vyjmenoval je Sobotka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj připraví příslušný zákon tak, aby byla ještě letos schválen a příští rok mohl začít platit. 

"Připravuje se projekt služeb pro domácnosti," jmenoval Sobotka další z projektů, který by měl také ke snížení nezaměstnanosti pomoci.

Zprávu vlády o řešení nezaměstnanosti v České republice zařadili poslanci mimořádně na program v reakci na aktuální rekordní nezaměstnanost. Bez práce bylo na konci ledna 629 274 lidí, tedy nejvíc v historii Česka. Podle oficiální statistiky ministerstva práce a sociálních věcí to znamenalo, že nezaměstnanost vystoupala na 8,6 procenta (podrobnosti zde).

Co vychází ze škol, neodpovídá trhu práce

"Potřebujeme lépe cílit výchovu, abychom snížili nezaměstnanost u absolventů," řekl ve Sněmovně předseda vlády. K tomu je podle něj nutné, aby se zlepšila komunikace mezi ministerstvem práce a sociálních věcí, ministerstvem školství a kraji.

"Co vychází ze škol, neodpovídá trhu práce. To musíme změnit," řekl také poslanec za hnutí ANO Ivan Pilný. "Zvětšuje se počet lidí, kteří takzvaně nechtějí pracovat," řekl poslanec. Tito lidé podle něj ztrácejí pracovní návyky, protože byli odehnáni od veřejně prospěšných prací. Pilný, který do Sněmovny přišel jako jeden z nováčků v rámci hnutí ANO, se také podivil nad tím, kolik se v dolní komoře parlamentu ztrácí času tím, že se v ní vede permanentní volební kampaň.

Premiér Sobotka totiž většinu svého vystoupení ve Sněmovně věnoval kritickému hodnocení minulosti. "Ta situace nespadla z nebe," řekl premiér k rekordní nezaměstnanosti. Předchozí pravicové vlády se podle něj zaměřily jen na snižování deficitu státního rozpočtu, což byla podle něj chyba. Kritizoval také politiku zvyšování DPH a bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09.

"Jak dlouho se na něj ještě budete vymlouvat? Už tam patnáct měsíců není," utahoval si kvůli tomu z předsedy vlády exministr financí Miroslav Kalousek.

Ke snižování nezaměstnanosti bude podle premiéra Sobotky nutné změnit hospodářskou politiku vlády. Klíčové podle něj bude, aby Česko nepřipustilo, že přijde o další peníze z evropských fondů. Loni země nenávratně přišla o deset miliard korun, letos hrozí ztráta dalších 24 miliard korun. Za další klíčová opatření označil podporu zahraničních investic. "Nemůžeme nabídnout euro, ani levnou pracovní sílu, ani daňový dumping, ale kvalifikovanou pracovní sílu," řekl Sobotka. Zmínil také nutnost lepší podpory exportu.

Babiš: Je to důsledkem toho, co se tu dělo dvacet let

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně při debatě o rekordně vysoké nezaměstnanosti řekl, že většina potenciálních zahraničních investorů posuzuje daňovou atraktivitu státu a dopravní infrastrukturu.

S despektem se vyjádřil k dálnici D1 z Prahy do Brna. "Nemáme spojení na Rakousko, nemáme dálniční síť ani rychlovlaky," kritizoval Babiš.

"Situace je důsledkem toho, co se tu dělo dvacet let," řekl ministr financí. Nikdo podle něj nemůže čekat, že z ničeho nic přijde investor třeba na Bruntálsko. A domácího investora těžko něco může táhnout na Karlovarsko, když tam nevede dálnice. "Musíme zatraktivnit Českou republiku," prohlásil Babiš. Náprava však podle něj bude trvat velice dlouho.