Projekty Světové banky se dělí na špatné a dobré

Mezinárodní síť občanských sdružení CEE Bankwatch Network představila v Praze knihu Heavy Footprint: Světová banka a životní prostředí v Evropě a Střední Asii. Kniha obsahuje dvanáct studií provedených spolupracovníky organizace v regionech Evropy a střední Asie, kde se uskutečňují projekty podporované Skupinou Světové banky. Podle koordinátora sdružení pro Českou republiku Petra Hlobila byla publikace záměrně uvedena týden před začátkem hlavních zasedání brettonwoodských institucí.

Novináři a ostatní účastníci zasedání tak dostávají možnost seznámit se s výsledky studií a během zasedání kontaktovat jejich autory i odborníky Světové banky.

Kniha obsahuje mimo jiné i zprávu o s názvem "Radioaktivní půjčka České republice", která pojednává o jaderné elektrárně v Temelíně. Poukazuje na fakt, že Světová banka zaštítila dosud nevyzkoušené propojení západních a východních technologií, které se jeví jako potenciálně velmi nebezpečné.

Na další nepodařenou aktivitu upozornil Jószef Feiler z maďarské pobočky CEE Bankwatch Network. Banka spolu s několika západními investičními peněžními ústavy podpořila těžbu zlata v kyrgyzstánském Kumtoru přesto, že ložisko se nachází v těžko přístupné oblasti.

V roce 1998 došlo k havárii automobilu vezoucího 20 tun kyanidu. Asi 2 tuny jedovaté látky měly uniknout do řeky Barskoon, která je pro centrální oblast země zdrojem pitné vody. V důsledku havárie zřejmě zahynuli čtyři lidé.

"Obyvatele v okolí nikdo včas na nebezpečí neupozornil, navíc vysocí představitelé banky později tvrdili, že ani neví o existenci tohoto projektu. Prostředky na nápravu katastrofy poskytnuté provozovatelem těžby nebyly dostatečně využity," řekl Feiler. 

Jako pozitivní chápou nezávislé organizace poskytování drobnějších půjček na rozvoj a obnovu především balkánských regionů. "Zatím bylo poskytnuto asi 53 tisíc půjček, díky kterým se udrželo nebo vytvořilo 70 tisíc pracovních míst," řekla spoluautorka publikace Ivona Malbasic.

Půjčky jsou soustředěny zatím do oblastí Bosny a Hercegoviny, kde mají umožnit nový začátek lidem poškozeným válečnými konflikty. Průměrná hodnota jedné půjčky je 4 500 německých marek.

Na téma Evropa a střední Asie budou diskutovat odborníci Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v úterý 19. září odpoledne.