Propuštění horníci dostanou kapesné

  • 20
Vláda přiznala mimořádné příspěvky horníkům, kteří budou propuštěni kvůli Temelínu. V závislosti na délce zaměstnaneckého poměru u těžebních společností v hnědouhelných revírech mají dostávat jakési státní kapesné ve výši 5280 korun tři měsíce až tři roky po propuštění z práce. V souvislosti se zapojením Temelína do elektrické soustavy se přepokládá, že do roku 2004 přijde o práci asi deset tisíc lidí v dolech.

Nejdéle zaměstnaní horníci (15 a více let) by si za tři roky měli přijít až na 190 tisíc korun. Jak řekl jejich odborový předák Cyril Zapletal, složitou situaci po ztrátě zaměstnání to nevyřeší, ale výrazně to usnadní dobu hledání nové práce. 

Vzhledem k situaci na trhu práce budou mít propuštění horníci s hledáním nového zaměstnání potíže. Ti starší zřejmě využijí možnosti odejít do předčasného důchodu. Ti, kteří jsou ještě pro zaměstnavatele atraktivní, se budou muset rekvalifikovat.

Tak by se mohli uplatnit zejména ve stavebnictví, při stavbě silnic a dálnic, i při rekonstrukcích paneláků. Jistý počet se také zaměstná při rekultivaci těžebních území. V každém případě ale životní statndard, na který byli horníci zvyklí, rozhodně poklesne.

Jak dlouho budou horníci dostávat příspěvky

délka zaměstnání

pobírání příspěvků

do 5 let

3 měsíce

5 let

6 měsíců

každý další rok

+ 3 měsíce

Útlumový program bude pokračovat
Kabinet také schválil pokračování útlumového programu hornictví v letech 2002 až 2005. V tomto období vynaloží stát a těžební firmy na postupnou likvidaci nerentabilního odvětví 26,7 miliardy korun. Loni přitom podle ministerstva průmyslu padlo na útlum už téměř pět miliard, letošní náklady mají vyšplahat na téměř 5,2 miliardy korun.

I to se ale zdá hornickému předákovi Zapletalovi málo. "V současnosti je útlum prakticky zastavený a peníze stačí pouze na zajištění dolů z hlediska bezpečnosti," tvrdí. Ekologické a bezpečnostní práce spojené s likvidací dolů jsou podle něj dluhem státu a že nedostatek peněz uvolňovaných ze státního rozpočtu útlumové práce jen prodlužuje.

Současný plán útlumu počítá s jedenácti firmami. Nejedná se pouze o uhelné doly, ale také o těžbu železných a uranových rud.  Na seznamu firem tak figurují vedle OKD, Českomoravských dolů a Mostecké uhelné společnosti také například Rudné doly Příbram a Diamo.

,