Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Průměrná mzda meziročně stoupla o 574 korun na téměř 24 tisíc

  • 126
Průměrná mzda v Česku se přiblížila k 24 tisícům korun, od této laťky ji ve druhém čtvrtletí dělilo jen šestnáct korun. Češi si oproti loňsku polepšili o 2,5 procenta, průměrný Čech měl na výplatní pásce o 574 korun hrubého více než loni.

Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí vzrostla na 23 984 Kč, informoval Český statistický úřad. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila o 0,7 procenta.

"I nadále pokračuje trend zvyšování průměrné mzdy v podnikatelské sféře. Opačný je vývoj mezd v nepodnikatelské sféře. Největší propad platů zaznamenali zaměstnanci veřejné správy a vědečtí pracovníci. V nepodnikatelské sféře je tento trend umocněn i snižováním počtu zaměstnanců. Ten je možné předpokládat i nadále, zejména kvůli úsporným opatřením vlády," komentoval vývoj analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.

Podle ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka je nízký růst mezd jednou z hlavních příčin stagnující spotřeby domácností a maloobchodních tržeb.

Nejvyšší průměrná mzda je v Praze, kde dosahuje 30 413 Kč. Převyšuje tak celorepublikový průměr o více než 6 400 Kč. Průměrná mzda v Praze ale dvakrát po sobě mírně klesla. Vůbec nejméně, 20 649 Kč, si v průměru vydělali lidé pracující v Karlovarském kraji.

Výrazněji rostly mzdy v podnikatelském sektoru (o 3,2 procenta), v nepodnikatelské oblasti pokračuje propad průměrného platu, ve druhém čtvrtletí o 0,9 procenta.

Nejvíce mají v bankách, nejméně v pohostinství

Průměrné mzdy podle ČSÚ výrazně klesly ve veřejné správě a obraně, povinném sociálním zabezpečení, menší snížení se objevilo u profesních, vědeckých a technických činností. V ostatních odvětvích mzdy v průměru rostly.

O více než pět procent si polepšili pracující u administrativních a podpůrných činností, kam spadají i agentury zprostředkující zaměstnání, a také lidé v oblasti nemovitostí a u těžby a dobývání. Ve zpracovatelském průmyslu průměrná mzda vzrostla o 4,6 procenta.

Z pohledu samotné úrovně průměrné mzdy jsou na tom nejlépe zaměstnanci bank a pojišťoven, kteří si domů odnášejí v průměru 46 817 korun měsíčně. Na pomyslném druhém místě skončily informační a komunikační činnosti, kde mají lidé průměrný výdělek 43 012 Kč, a na třetím zaměstnanci energetiky, teplárenství a plynárenství s průměrem 38 762 Kč.

Naproti tomu nejhůře je na tom ubytování, stravování a pohostinství, kde si lidé měsíčně vydělají v průměru 12 870 korun. V jejich případě je ale nutné brát v potaz, že část jejich příjmů tvoří spropitné.